בשבע 394: מכתבים למערכת

השבוע בטור: לידה בטוחה בבית, צרות אופקים ותגובת מערכת "בשבע", להעלות את שכר המינימום.

קוראי "בשבע" , י"ד בסיון תש"ע

לידה בטוחה בבית

(בתגובה למכתב למערכת לידת בית – רולטה רוסית", גיליון 393)

רציתי להאיר את עיני ד"ר חנה קטן בכמה עובדות. הראשונה היא שלידת בית מתקיימת בנוכחות מיילדת מוסמכת שנושאת עמה את כל הציוד הנדרש לתגובה רפואית מיידית למקרה חירום, כולל בלון חמצן, מכשירים להחייאת יילוד, זריקות פיטוצין ועוד.  השנייה היא שהזמן בין ההחלטה לבצע קיסרי חירום בביה"ח לבין הביצוע הוא לא דקה, אלא בסביבות ה-30 דקות ברוב המקרים. כאשר מיילדת בית מזהה סימנים מקדימים מזהירים, היא מיד מזמינה אמבולנס, והיולדת יכולה להגיע לחדר הניתוח תוך 30 דקות ולא לאבד שנייה.

המחקרים מראים שלידת בית בנוכחות מיילדת מקצועית היא אופציה בטוחה כמו ביה"ח ליולדות בסיכון נמוך, עם תוצאות טובות אף יותר - רחוק מאוד מרולטה רוסית.

דניאלה לוי, נוקדים

צרות אופקים

(בתגובה ל"צוהר ללימוד התורה?", גיליון 393)

קל ופשוט לאדם דתי לצייר את החילוני כ'רע'. ללא ערכים, מופקר, בליין ומתהולל. אבל אדם חילוני שמתעניין במורשת ישראל? שמקדיש זמן ללימוד מקורות יהודיים: תורה, תושב"ע ומחשבה, וחובר לכלל ישראל בלימוד תורה בליל שבועות?

עם זה, מסתבר, קשה לאנשי 'בשבע' להתמודד, ולכן מה שנשאר להם זה לעמוד מהצד ולהשמיץ. להשמיץ את רבני 'צהר' ומפעלם המבורך, להשמיץ את ישראל עם קדושים ואת כל מי שהולך ללמוד תורה לא בדרך מסוימת אחת.

חבל ששוב הוכיחו אנשי 'בשבע' שהם שייכים לקבוצה קטנה, מתבדלת ואליטיסטית הדוגלת ב"הכל או כלום", ואינה יכולה להכיל דרכים שונות ומעשים גדולים של אחרים הפועלים להגדיל תורה ולהאדירה. אחרים שלא נבהלים מגוונים שונים ומדרכים בלתי סלולות בעבודת ה', נותנים מענה לכל שבטי ישראל ופותחים שערי תורה בלי פחד, בעוז ובענווה.

"תורה מונחת בקרן זווית - כל הרוצה יבוא ויטול". 

תהילה פרוידיגר, ירושלים

תגובת מערכת 'בשבע': לא רק ל'בשבע' מייחסת הכותבת דעות שבדתה מליבה (החילוני הוא חסר ערכים, מופקר, בליין ומתהולל) אלא גם לחז"ל, שבאמרם "כל הרוצה יבוא וייטול" התכוונו למי שאמנם אינו מיוחס, אך ניגש ללימוד התורה מתוך אמונה בקדושתה. על מי שעוסק בתורה תוך כפירה במקורה האלוקי ובמחויבות למצוותיה אמרו חז"ל "נוח לו שנהפכה שלייתו על פניו", ופירושים המסלפים את התורה מתוך אמונות זרות הוגדרו ע"י חז"ל "דרשות של דופי".

לא יצאנו לבדוק בציציותיהם של חילונים שלומדים את התורה כיצירה אנושית, רק תהינו האם ארגון רבנים לא מסוגל לארגן תיקון ליל שבועות שגם יהיה אטרקטיבי לקהל הרחב וגם יעלה על הבמה דברי תורה אמיתיים מפי חכמי תורה מלומדים.

הניסיון מוכיח שאין סיבה לפחד, לטשטש או להתחנף. בציבור הרחב יש היום ביקוש לאלטרנטיבה תורנית בהירה ואמיתית לא פחות מאשר לליל מתן תורה שבמרכזו סלבריטאים, אנשי תקשורת, פוליטיקאים, אנשי אקדמיה ושלושה רבנים.

להעלות את שכר המינימום

כל הכבוד לעמיר פרץ על מאבקו להעלאת שכר המינימום. אנו חיים בחברה קוטבית, קומץ עשירי ישראל שמרוויחים משכורות שערורייתיות של מאות אלפי שקלים בחודש. ומנגד, מעל מיליון איש, שמשתכרים פחות משכר מינימום. העלאת שכר מינימום ל-4600 ש"ח תסייע גם למי שמועסקים, לצערם, בעבודות חלקיות, כך שיוכלו להרוויח עוד כמה פירורים כדי לקיים את משפחתם. אינני מבין את התנהגותו האטומה של שר האוצר שמנסה למנוע מהחוק לעבור ועמו פקידי האוצר. האם זו המדינה שמייסדיה חלמו עליה בראשית ימיה של הציונות? האם זו המדינה שציירו לנגד עיניהם כל אלה שהקריבו חיים עבורנו?

דוד קשני, תל אביב