בשבע 394: על סדר יום-המהגרים משתמשים בילדיהם כמגן אנושי מפני החוק

שלמה מסלאווי
חבר מועצת עיריית תל אביב

רוני ארזי , י"ד בסיון תש"ע

הוועדה הבין משרדית העוסקת בסוגיית מעמדם של ילדי העובדים הזרים בישראל, תגיש בשבוע הבא את המלצותיה הסופיות לשר הפנים, אלי ישי. הוועדה צפויה להמליץ בין היתר כי אלפי ילדים השוהים בישראל לפחות חמש שנים יזכו להסדרת מעמדם וכך אף הוריהם, גם אם נכנסו לישראל במרמה. אלו שלא יעמדו באמות המידה שייקבעו, יוכלו לעזוב את ישראל מרצון בתוך חודש, אחרת יגורשו. שלשום (ג') נערכה ברחבת מוזיאון תל אביב הפגנה למען ילדי העובדים הזרים, בהשתתפות אישי ציבור בהם ח"כ שאול מופז (קדימה) שקרא באירוע לשר ישי "למלא אחר מצוות רבי עקיבא ולאהוב את הילדים הללו, במקום לגרש אותם מכאן". בשיחה עם 'בשבע' מסביר חבר מועצת עיריית תל אביב, שלמה מסלאווי, שהוא גם יו"ר ועד שכונת התקווה, כי תופעת העובדים הזרים פוגעת בפרנסתם של יהודים ומאיימת על ביטחונם של תושבי תל אביב.

מהם האיומים המרכזיים שאתה מוצא בהגירה הבלתי חוקית?

"מה שקורה פה זה אסון חברתי שבא על מדינת ישראל. הם משתכנים באזורי מצוקה עם מצב חברתי-כלכלי נמוך מאוד, כשבחלקם עולה מספר המסתננים והפליטים על מספר התושבים המקומיים. בתחנה המרכזית, למשל, הם רוב מוחלט. ל-40 אחוזים מכלל הפשעים בדרום תל אביב אחראים מהגרים, ורק לאחרונה התבשרנו על רצח חמישי בשנה האחרונה, שנעשה על ידי מהגר. הם גם גוזלים מקומות עבודה של יהודים כי הקבלנים מעדיפים לקחת שניים-שלושה סודנים באותו מחיר של היהודי וכך זה מעודד עוד הגירה, כי הם יודעים שפה על שעה אחת של עבודה הם ישתכרו ארבעה דולרים – שכר שהם יכולים להרוויח בארצם אולי בשלושה ימים".

יש הבדל בין חלקיה השונים של העיר תל אביב בכל הנוגע לקליטה של העובדים הזרים והטיפול בהם?

"כמובן, בצפון תל אביב הם עובדים ומשרתים את התושבים ופה הם באים לישון, לבלות ולהתעסק בפשיעה. זה מגוחך שבצפון העיר עושים את ההפגנות כדי להשאיר את המהגרים בדרום תל אביב. הם לא אומרים 'נקלוט, נסייע, אנחנו מבינים שיש קושי באזור שהוא גם כך מצוקתי וקשה'. דוגמה לאבסורד הגדול: חב"ד הקימו גן ילדים ברמת אביב, והתושבים התלוננו שזה מפריע להם לשלווה ולמנוחה. אותם אנשים שקוראים לי גזעני כשאני רוצה להחזיר מסתננים לארץ מוצאם, נוהגים כך כשמדובר ביהודים שבסך הכל פתחו כיתת גן".

איך אתה משיב לטענה שדווקא יהודים, כמי שחוו שנאה והשפלה בגולה, צריכים להפגין יותר רגישות כלפי פליטים?

"זה לא נכון להגיד את זה. יש ארצות כמו סודן ואריתריאה ששם כבר אין מלחמה. אנחנו לא מדברים רק על פליטים, אלא על מסתננים שבאים לפה לעשות כסף ושגורמים למצב של פשיעה שהולכת וגואה. יש להם בינם לבין עצמם התארגנויות חמורות - אלה שנמצאים בתחנה המרכזית והסביבה מרביתם מוסלמים והם מתחברים עם הערבים ביפו, ברמלה ובלוד ועם הבדואים בנגב. אני מדבר על פשע מאורגן שסובלים ממנו אפילו העובדים הזרים החוקיים. למסתננים יש היום שליטה מוחלטת על כל מה שקורה בתחנה המרכזית ואת מעשי השוד, האונס והאלימות הם עושים גם לפיליפינים, לתאילנדים, לרומנים ולטורקים".

מקובלת עליך הדרישה להבחין בין העובדים הזרים לבין ילדיהם?

"בשום אופן. הם לוקחים את הילדים והופכים אותם למגן אנושי. לכולנו יש ילדים ורגשות אבל זה השקר הגדול - אם אסע למדינה באירופה או באמריקה, לא יגרשו אותי כשיגיע הזמן שלי לעזוב? כל ילד כזה הפך להיות סוג של 'ויזה' וכמובן שהם ממשיכים להביא עוד ועוד ילדים".

ראשי ממשלות ושרי אוצר לדורותיהם התבטאו בחריפות נגד התופעה, אך ילדי המהגרים כמעט שאינם מגורשים. מהי לדעתך הסיבה לכך?

"אף אחד לא רוצה להצטייר כמי שפוגע בילדים. אם דעת הקהל היתה נגד ההגירה, יכול להיות שהיו מתנהלים אחרת. כרגע ההפגנות של השמאלנים ויפי הנפש מכתיבות את קצב הדברים. כך למשל ח"כ שאול מופז שכל יומיים משנה את דעתו, הלך השבוע להפגנה במוזיאון ת"א וקרא להשאיר אותם כאן. הוא, נתניהו, חולדאי וכל המנהיגים מעדיפים להצטייר בעיני הציבור כמצילי הפליטים ואני הופך להיות בין הבודדים שמשמיעים את קולם.

"מסתבר שהכל מתחיל ונגמר באזרח הקטן. חייבים לצאת לרחובות ולעצור את זה. פניתי לח"כ מירי רגב (הליכוד) והיא הסכימה להצטרף אליי לסיור באזור, כדי לראות במה מדובר ואני מקווה שהיא תרים את הדגל במישור הארצי".

מהו לדעתך הפתרון הנכון לבעיה הזו?

"צריך לתת להם מענק כספי ולשלוח אותם חזרה לבתים שלהם. כך מדינת ישראל תוכל גם 'לצאת טוב' מהעניין הזה. יש כאלה שבאמת לא כל כך נהנים פה והם נמצאים כאן תחת אילוץ ואם ישראל תחליט שהיא נותנת להם מענקים, הם יחזרו למקום שממנו באו. מדברים כל הזמן על ההתנגדות של ישראל לזכות השיבה של הפלשתינים, אבל המצב כרגע הוא שנכנסים לישראל עשרות אלפי מסתננים מוסלמים תחת אישור בשתיקה. אז מה ההבדל? כבר עדיף ליישם את זכות השיבה ואולי יבוא שלום לאזור".