בשבע 394: שאלת השבוע- הבריחה פגעה בהרתעה

במלאת עשור לנסיגה מלבנון, האם מוטב היה אילו נשאר צה"ל ברצועת הביטחון?

השר יוסי פלד אלוף (במיל.) פיקוד צפון , י"ד בסיון תש"ע

שנה לפני יציאת צה"ל מלבנון, כבר הבנתי שלא נישאר באזור הביטחון, כי איבדנו את היכולת להתמודד עם המחיר של השהייה שם. כבר בימי ממשלת נתניהו הראשונה החלו להישמע קולות של לצאת מלבנון, בהמשך גם התחילה המחאה הציבורית.

בראייה לאחור, זו היתה החלטה נכונה, גם כי המציאות הכתיבה את זה. הביצוע, לדעתי, הביא לנו נזקים מצטברים שנים קדימה. צה"ל יכול היה לצאת מלבנון בצורה שלא תשאיר תחושה או יכולת של הצד השני להגיד: "הם ברחו".

בראייתי, עלינו היתה מוטלת החובה לעשות כל שניתן כדי למנוע את תמונות הבוקר שאחרי. הדרך שהיה צריך לנהוג בה זו יציאה מכובדת כלפי חיילינו ושותפינו חיילי צד"ל. דרך כזו היתה מציבה אותנו באור אחר ושונה כלפי העולם שבסיסו החלטה מושכלת שלנו לצאת בשיתוף הקהילה הבינלאומית.

כשצבא יוצא ועל הגדר נשארים מכשירי קשר, משאיות וג'יפים במרחק של עשרה מטרים מהגבול, והחיזבאללה מצטייד בהם באופן מאוד מתריס, זה לדעתי, פגע בתדמית ההרתעתית שלנו. גם אחרי שיצאנו, העובדה שנתנו לחיזבאללה לשבת על הגדר, הביאה לחטיפת החיילים ואת מלחמת לבנון השנייה.

ליד: כשצבא יוצא ועל הגדר נשארים מכשירי קשר, משאיות וג'יפים במרחק של עשרה מטרים מהגבול, והחיזבאללה מצטייד בהם באופן מאוד מתריס, זה פגע בתדמית ההרתעתית שלנו