בשבע 395: כל ראשון וחמישי

שמואל אדלמן , כ"א בסיון תש"ע

בתחילת השבוע הגיע ראש סגל הבית הלבן, רם עמנואל, לכותל המערבי יחד עם משפחתו ובנו זכריה (זאק) כדי לחגוג בר מצווה. התפילה והעלייה לתורה התקיימו ב'מרכז דוידסון' הצמוד לכותל. עמנואל, בן לרופא ישראלי שלחם באצ"ל, נחשב לאחד המקורבים לנשיא ארה"ב ברק אובמה. דעותיו קרובות מאוד לקו השמאלי של המפה הפוליטית, וחלק לא מבוטל מהלחץ  האמריקני על ישראל וראש ממשלתה נזקף לחובתו. פעיל הימין איתמר בן גביר ניסה לשבש את החגיגה בטענה שלמרכז דוידסון אין רישיון עסק המאפשר קיום מסיבת בר מצווה. העתירה נדחתה אך הוחלט כי במקום תתקיים תפילה ועלייה לתורה בלבד. "עמנואל הוא אסון לישראל", אומר בן גביר, "אם מדיניותו של עמנואל לגבי ירושלים תתקבל חלילה, הרי שאלפי ילדים יהודיים כבר לא יוכלו לחגוג את הבר מצווה שלהם בכותל. הגיע הזמן שהציבור בישראל ילמד שהושטת הלחי השנייה איננה עוזרת. עובדה היא שהאמריקנים עסוקים בלרצות דווקא את המדינות המייצגות קו קשוח נגד ארה"ב".

ואולם, מתברר כי העתקת בר המצווה מהכותל המערבי אל מרכז דוידסון נבעה לא רק מהחשש מפני גורמי ימין, אלא גם כדי להגמיש את התנאים של כללי הטקס. העלייה לתורה נערכה ביום ראשון, יום נוח לכל הדעות למי שמתחיל את שבוע העבודה ביום שני. אלא שכידוע הוצאת ספר תורה נעשית על פי ההלכה בימי חול רק בימי שני וחמישי.  ממאמרו של הרב הרפורמי אורי רגב שהתפרסם למחרת בYnet  בו הוא מנגח את ההפרדה בכותל, אנו למדים כי העתקת הטקס אפשרה תפילה מעורבת של נשים וגברים יחדיו. במחשבה נוספת, עיון בפרשת 'שלח' בה מכריז כלב בן יפונה "עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה", מעלה את האפשרות שאולי ראש הסגל הלבן העדיף לקרוא את הפסוקים הפרו-ישראלים הללו במקום סגור. אוזניים לכותל, אמרנו?

תגובת מרכז דוידסון: התפילה התקיימה במסגרת הסדר פשרה בין מדינת ישראל לבין התנועה המסורתית (וקודם לכן, "נשות הכותל"), שאושרה ע"י בג"ץ, במסגרתו מתקיימות גם תפילות של גורמים לא אורתודוקסיים. איננו מתערבים בסדריהן ו/או בתכניהן של תפילות המתקיימות באתר ע"י קבוצות המבקשות להתפלל במקום, לרבות בכל הנוגע לשימוש ספר תורה.

אנו מבקשים להדגיש כי כל ההסדר של הממשלה מול התנועה המסורתית, במקורו נועד לאפשר תפילה שאיננה אורתודוקסית בקרבה לכותל המערבי, והתערבות בסדרי התפילה, ישים את ההסדר לאל (ויוביל מחדש לדרישה לקיומן של התפילות ברחבת התפילה של הכותל המערבי).