בשבע 395: דמותרבות

שי גבסו, יוצר וזמר, בעקבות מסע ההופעות שלו לדיסק 'קראוון', והסינגל החדש 'אלי אלי' שעלה לאוויר

עפרה לקס , כ"א בסיון תש"ע

ההספק של שי גבסו הוא, בלא ספק, מן הנדירים. בגיל 25 הוא חובק אלבום שלישי של שירים מקוריים, נמצא בעיצומו של מסע הופעות, לומד בבוקר בישיבת 'מעלה אליהו' בתל אביב וגם לומד משחק. עוד לפני כל אלה הוא עשה תהליך של התקרבות ליהדות בכוחות עצמו וכמובן, זכה במקום שלישי בעונה הראשונה של 'כוכב נולד', מה שהעניק לו את החשיפה הראשונית הגדולה.

מתי התחלת ליצור?

"אני כותב מאז שאני קטן. האלבום הראשון שהקלטתי היה מורכב מחומרים שחיברתי מגיל 16 ואילך. תמיד שמעתי את האמירות 'זו לא פרנסה' ו'לך תלמד באוניברסיטה', אבל תמיד ידעתי שאכתוב ואופיע. הצורך שלי ליצור דברים ולנגן מאוד נפרד מהצורך ליחצ"ן את הדברים ולעלות על הבמה. אלו שני דברים מאוד לא מהודקים".

כבר שהקלטת את האלבום הראשון שהגיע בעקבות הזכייה, הלכת על חומרים מקוריים. לא חששת?

"לא. זה היה לי מאוד ברור. מישהו אמר לי שהוא מעדיף בתחילת הדרך לעשות 'טעויות של אחרים'. אני מעדיף לעשות טעויות של עצמי, להוציא שירים שלי".

באלבום האחרון אתה עוסק בנושאים שלא רבים עוסקים בהם, ומזוויות לא כל כך מקובלות.

"במילים הכי גדולות זה חיים או מוות. כדי שהעיסוק במוסיקה ייתן לי סיפוק, הדברים צריכים לבוא מהמקום הכי מדויק ומתאים לאיך שאני מרגיש. אני לא רואה בזה אומץ, זה הכרח".

מה אתה עושה בהופעות שלך?

"אנחנו מנגנים כמעט את כל האלבום החדש וגם מבצעים את השירים מהאלבומים הקודמים. מדי פעם אני עושה קאבר לשירים של אחרים, אבל כמעט ולא".

אתה לומד בישיבה וגם מהווה חלק מעולם הבידור. אתה מגדיר את עצמך כ'חילוני' או 'דתי'?

"אני לא מצליח להגדיר את עצמי, אבל זו מגמה של כל הדור הזה. אני מדבר עם הרבה 'חילונים' שהם הרבה יותר דתיים מדתיים נורמטיביים שאני מכיר".

קשה לחיות ככה, נטול הגדרה?

"מצד אחד זה קשה, כי אתה חייב לחשוב לפני כל דבר שאתה עושה ומכניס לחיים שלך. מצד שני, אני עושה דברים שטוב לי איתם. למשל, את מה שמצאתי כאן, בישיבה, לא מצאתי בישיבות אחרות. וכשהגעתי לכאן זה עשה לי הרבה נחת".

התחלת את הדרך בגיל מאוד צעיר. חבר'ה מתייעצים איתך איך להתחיל במוסיקה?

"כן, והטיפ שאני יכול לתת הוא למצוא הרכב ולהופיע איתו. בדרך הזאת גם השירים מתפתחים בצורה יותר טובה וגם הסאונד, שותפים לו כמה אנשים והוא יוצא טוב יותר".

למרות שגבסו ממשיך וכותב כל העת, הוא אומר שעד האלבום הבא יש עוד זמן. לגבי המשחק, הוא מחפש את הדרך ליישם את לימודיו "כי יש הרבה בעיות של צניעות בזה, ואני רוצה לברר את המקום המדויק שלי".

ofralax@gmail.com