גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

למרות הכל - ניצחון - בגליון השבוע

בישראל התייחסו באדישות להתארגנות משט הסיוע לעזה, מה שגרם לכך שאפקט ההפתעה היה השבוע דווקא לצידם של הפרובוקטורים על ספינת ה'מאבי מרמרה'.
03/06/10, 08:59
חגי הוברמן

בישראל התייחסו באדישות להתארגנות משט הסיוע לעזה, מה שגרם לכך שאפקט ההפתעה היה השבוע דווקא לצידם של הפרובוקטורים על ספינת ה'מאבי מרמרה'.למרות הביקורת בעולם, מתכנני הפעולה הצבאית להשתלטות על המשט מתורכיה, מסבירים מדוע האמצעים שננקטו היו אופטימאליים וכיצד למרות התקלות והתרחישים הבלתי צפויים, מילאו לוחמי השייטת את משימתם על הצד הטוב ביותר.

לפני כחמישה חודשים התפרסם באתר האינטרנט 'אלאנתקאד' המזוהה עם חיזבאללה, ראיון עם מוחמד כאזם סוואלחה, בכיר חמאס לשעבר שמצא מקלט מדיני בלונדון, ומכהן כסגן יו"ר גוף בריטי המתקרא 'הוועדה העולמית לשבירת המצור על עזה'. סוואלחה גילה שארגונו מתכנן שיירה חדשה של אניות סיוע לעזה, שתכלול שש או שבע ספינות. האניות, כך סיפר, יפליגו מתורכיה, מיוון ומקפריסין בו זמנית ישירות לנמל עזה. ואז אמר משפט משמעותי: "בפעם הבאה העימות יהיה ישירות עם האויב הציוני עצמו, בלב-ים".

השבוע קיבל סוואלחה את העימות לו ייחל. בישראל לא שמו לב באותם ימים לדברים, כשם שעצם הרעיון לשלוח שיירת אניות לעזה לא הדליק בהתחלה שום נורה אדומה. רק חודשיים וחצי אחרי הכרזתו של המשט, כשהתברר שההכנות לשיירת האוניות צוברות תאוצה, ומשנודע שמדובר בחבירה משותפת של ארגון Free Gaza (עזה החופשית), הארגון התורכי האיסלמי הקיצוני IHH (מין שלוחה של האחים המוסלמים בתורכיה) ו'הארגון האירופי לסיום המצור על עזה', החלו בדרגים הגבוהים בממשלה ובמערכת הביטחון בדיונים על הצורך בבלימת שיירת האוניות הפרובוקטיבית. ייתכן שאם היו מתייחסים בצה"ל ברצינות גם להכרזה בדבר "עימות ישירות עם האויב הציוני בלב ים", היתה ההיערכות הצבאית השבוע שונה במקצת, והדברים היו מתרחשים בצורה שונה.

אל קאעידה בדרך לעזה

בירושלים התקבלה מראש החלטה נחושה שלא לאפשר לספינות להגיע לנמל עזה. החשש היה כמובן מפני הברחת אמצעי לחימה (רקטות, חומרי נפץ). אבל היה חשש נוסף: שעל הספינות יהיו אנשי אל-קאעידה שינצלו את פריצת המצור הימי להיכנס לרצועה. זה לא היה חשש סרק. בחודש פברואר פורסמה באינטרנט קריאה לאנשי אל-קאעידה, שגם היא לא זכתה לעודף התייחסות בישראל, לנצל את שיירות הסיוע לרצועה כדי לחדור פנימה ולחזק את גורמי הטרור שם. אחד הכותבים באתר הג'יהאדי 'מוג'אהדין', שכינה עצמו בשם "סלפי ג'יהאדי", האיץ בכל המוג'אהדין המונותיאיסטים הנמנים עם זרם הסלפיה הג'יהאדיה, שעמו מזוהה אל-קאעידה, המעוניינים להיכנס לעזה, להזדרז ולעשות זאת ע"י הצטרפות לשיירות המגיעות לעזה. חקירת הנוסעים אחרי הגעת הספינות העלתה שאכן היו בהם כאלו שהיו מזוהים עם אל-קאעידה.

לקח גם זמן רב מדי עד שבישראל גילו שאת המשט מארגן ארגון IHH - קרן תורכית המציגה עצמה כעוסקת בסיוע הומניטרי, אך בפועל בעלת אוריינטציה אסלאמית-קיצונית ואנטי מערבית. הקרן מקיימת, לצד פעילותה הפילנתרופית הלגיטימית, מאמצי סיוע לגורמי איסלאם קיצוני, לרבות חמאס ולפחות בעבר אף גורמי ג'יהאד עולמי, אל-קאעידה.

מבחינה צבאית טהורה, הפעולה לא היתה כישלון. אדרבה: במבחן התוצאה, חיל הים ביצע את המשימה שהוטלה עליו: למנוע את הגעת הספינות לעזה, להשתלט עליהן ולהביא אותן לנמל אשדוד. המשימה בוצעה במחיר סביר של נפגעים: שבעה חיילים פצועים במצב קל עד בינוני.

אבל ההצלחה הפכה לכישלון בגלל מותם של אנשים על האוניה. דומה שישראל היא המדינה היחידה בעולם, שהריגת אויביה היא ניצחון שלהם. זה נכון לגבי הפלשתינים ביו"ש. זה נכון לגבי הגורמים האיסלאמיים השואפים להשמידה. מלכתחילה היה אמור להיות ברור למנהיגי ישראל שאם הפעולה תסתיים בהרוגים – לא של חיילינו, אלא של הפורעים על הספינות – היא תיחשב ככישלון ולא משנה מה באמת יהיו תוצאותיה.

החושך לא מנע את התעמולה

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא