בשבע 395: מכתבים למערכת

השבוע בטור- היכן הסולידאריות?, מנהיגות במשבר,כבוד עצמי? וצימוקים לשבת .

קוראי "בשבע" , כ"א בסיון תש"ע

היכן הסולידאריות?

בשעת משבר ניתן להבחין בין משפחות המתלכדות ומתגייסות למאבק נוכח איום חיצוני המופעל נגדן, לבין משפחות שמאמצות את טענות הגורם המאיים ומתחילות בהאשמות הדדיות.

בעקבות התגובות על תוצאות ההשתלטות על המשט הפרובוקטיבי, אין ספק  כי ישראל מגיבה כמו משפחות מהסוג השני. עוד בטרם הסתיים מבצע ההשתלטות יצאו כלי התקשורת בהודעות על הסתבכות וכישלון המבצע. אנשי צבא לשעבר כמו השדרן גדי סוקניק ביקרו את תוכניות המבצע והציעו תוכניות 'שנעלמו' מעיני מתכנני המבצע. אישים פוליטיים ניצלו את הזדמנות הפז כדי לתקוף את הדרג המדיני והצבאי ולקדם את  המדיניות לה הם מטיפים. הגדיל לעשות ח"כ דניאל בן סימון שהופיע בטלוויזיה הצרפתית, תקף בחריפות את המבצע, וסתר את דברי השגריר שהגן על מדיניות ישראל.   

אין רע בביקורת, אך השאלה היא מתי ומה המניעים שלה. כל מי שטובת המדינה בראש מעייניו יודע שבשעת משבר חייבים  קודם כל להתלכד נגד המתקפות מבחוץ. אך אותם אישים המזדהים  עם 'הסבל הפלשתיני' שכחו את הטילים ומנהרות ההברחה. קרה להם מה שאלתרמן הזהיר מפניו: "אז אמר השטן אקהה את מוחו ושכח כי הצדק עימו". 

אדוה נוה, שערי תקוה

מנהיגות במשבר

(בתגובה ל'מנהיגות לכתחילה', גליון 394)

גב' ניצה כהנא טועה. איננו מנצחים אלא מפסידים. שמענו השכם והערב כיצד משה פייגלין מודיע שמנהיגות יהודית הצליחה להכריח את ראש הממשלה להתעסק בקטנות (מרכז הליכוד) ולהתרוצץ כדי להשיג את דחיית הבחירות המרכז, במקום להתעסק בדברים המעסיקים את האומה כמו איראן, אובמה, הקפאת הבנייה, הכלכלה ועוד.

אם גב' כהנא מכנה פעילויות שכאלו שינוי תודעה הרי היא צודקת. שינוי בתודעת אנשי מרכז הליכוד ושרי הליכוד ושינוי בתודעת הציבור בכללו

שמנהיגות יהודית הנה קבוצה אמונית קטנה שאינה מבינה מתי ללחוץ וכיצד ללחוץ. הכוונה אמנם טובה אבל התוצאה רעה.

מנהיגות יהודית עדיין לא הפנימה את קהלת ובמיוחד את הפסוק "עת לחשות ועת לדבר".

ולסיום, גם ראש ממשלה חובש כיפה יצטרך להתמודד עם אילוצים הנוגדים את השקפת עולמו. כיצד הוא יעשה זאת? נחכה ובעזה"ש גם נזכה לראות זאת.

ד"ר ראובן עגנון, חיפה

כבוד עצמי?

(בתגובה ל'למי יש פחות כבוד', גיליון 394)

צודקת חגית רוטנברג בביקורתה כנגד תוארי הכבוד שהעניקה לאחרונה אוניברסיטת בר-אילן. גם בשנים קודמות העניקה האוניברסיטה תוארי ד"ר כבוד ופרסים ספרותיים לסופרים אנטי-דתיים ושונאי ההתיישבות. כך הוענק פרס ליורם קניוק שאשתו גויה ושהגדיר את אליהו הנביא כ"רוצח סדרתי". ד"ר לשם כבוד קיבל מבר-אילן גם א"ב יהושע שהצהיר שאינו מאמין באלוקים ואפילו במעמד קבלת התואר סירב לחבוש את הכובע האקדמי, כדי שלא ייחשד חלילה שהוא מכסה את ראשו...

יש להתפלא כי האוניברסיטה עדיין לא העניקה תואר כבוד לפרופ' נועם חומסקי, הרי גם לו יש "הישגים אקדמיים".

עקיבא צימרמן, תל אביב                    

צימוקים לשבת   

* איש כנסייה בכיר נתפס כשברשותו חומרי חבלה.

 כומר נפץ.

 מנהל בית ספר נתן 'שיעור פרטי' במשך שלוש שעות לתלמיד שהרעיש בכיתה * המסביר לצרחן.

משה טאו, רחובות