בשבע 395: שאלת השבוע- אל תהיה רב מטעם

תן עצה לדרך לרב רפי פרץ לרגל כניסתו לתפקיד הרב הצבאי הראשי.

הרב חיים רטיג ראש ישיבת ההסדר ברעננה , כ"א בסיון תש"ע

קצת לא נוח לי לתת עצה, ובפרט לרב הראשי לצה"ל. זה נשמע קצת פטרוניסטי, ויש בזה סרך של גאווה. לכן, ראשית לכול אברך את הרב רפי פרץ לרגל היכנסו לתפקיד החשוב הזה. יהיה רצון שיביא את יכולותיו הגדולות לידי מיצוי מרבי.

העצה שאוכל לתת לרבצ"ר היא – תהיה עצמאי. אמנם התפקיד קשה, וזאת מכמה צדדים – גם מפני שהיום קצר והמלאכה מרובה, וגם מפני שמינו אותך מתוך תקווה שלא תעשה בעיות, שלא תפריע, מין רב מטעם; אבל התפקיד דורש משהו אחר, האמת דורשת הנהגה אחרת, הנהגה של גדלות, של חירות ושל עומק. הרי הרבצ"ר ממונה על בניית הרוח של צבא יהודי.

לכן, תהיה קצין עם מרפקים. אל תחשוש מלעשות מהפכות, אל תחשוש ממה שיכתבו עליך בעיתון 'הארץ'. תבנה כמה שיותר צבא יהודי לכתחילה. תבצר את מעמדה העצמאי של הרבנות הצבאית, תתקן את עולמו ההלכתי של הצבא. הכול כמובן בדרכי נועם ומתוך כבוד, כמו שאתה רגיל לנהוג.

תזכור כי יש רבים שיתנגדו לדרכך, לא מפני שתציג את דעתך בצורה לא נכונה, אלא כי הם מרגישים שיש בך איום על התרבות שלהם, על חייהם, על תפישת העולם שלהם. הם ירצו להנציח את הטשטוש הקיים בצבא ובחברה, לשמר את הקיים. אל תחשוש לומר את דברך עם אותו חיוך מיוחד שלך, ניכרים דברי אמת. בקיצור, תמשיך להיות לא רק קצין ומפקד אלא גם איש חינוך, תהיה גם רבצ"ר וגם ראש ישיבה.