בשבע 395: שאלת השבוע- להיות גם רבם של החילונים

תן עצה לדרך לרב רפי פרץ לרגל כניסתו לתפקיד הרב הצבאי הראשי.

דני זמיר ראש המכינה הקד"צ ע"ש רבין , כ"א בסיון תש"ע

ראשית הרב רפי פרץ, ידידי, לא באמת צריך את עצתי. מהיכרותי אותו אין לי שום ספק שהוא יצליח ובענק. עם זאת, הייתי ממליץ לרב רפי בתפקידו כרבצ"ר – נוסף על כל שאר תפקידיו, לעסוק בשני עניינים מרכזיים:

האחד קידום המפגש בין אנשי רוח ומחנכים חילונים לחיילים וקצינים. היום המרחב הזה מאוכלס לחלוטין ע"י רבנים: הן עקב חולשת חיל החינוך וגילן הצעיר של קצינות החינוך, הן עקב הצלחת הרבצ"ר היוצא לשדרג את רמת הרבנים הנושאים בעול שוטף, והן עקב העובדה שלמפקדים הדתיים יש מוטיבציה גבוהה להביא ר"מים וראשי ישיבות ומכינות, ואילו מרבית מקביליהם החילונים לא חדורים במוטיבציה להביא את אנ"ש. חוסר האיזון הזה יצר בשנים האחרונות ניכור, חשד ושניות אצל חלק ניכר מהחיילים הקצינים והמפקדים החילונים כלפי הרבנים והיהדות. דווקא לרב הצבאי הראשי, מתוקף מעמדו הייחודי, יכולת לשנות מציאות זו על ידי דרישה וסיוע לחיל החינוך בהרחבת המפגש של החיילים ביחידות עם מחנכים ועם מורי דרך חילונים בעלי ראייה מקיפה ולא לעומתית, והמפגש הזה חשוב במיוחד לחיילים הדתיים.

שנית, להביע עמדה ולעסוק בפומבי בחובת היחיד והכלל ביחס לנושאי מוסר בלחימה ומול אוכלוסייה אזרחית בפעילות ביטחון שוטף. בכך יוכל הרב רפי לתרום רבות לניפוץ החלוקה המזעזעת והסטריאוטיפית שנתקבעה בקרב ישראלים צעירים רבים שלפיה אתיקה צבאית ומוסר בלחימה הם עניינים של החילונים והשמאל ועניני טוהר מידות ברמת היחיד, אישות ואתיקה אישית הן עניין לדתיים בלבד. לא זו אף זו, ואוי לה לדת ישראל ורבניה אם היא והם ואמירה פומבית הומניסטית ומוסרית ייחשבו תרתי דסתרי, ואותם דברים בדיוק לגבי החילונים וטוהר המידות האישי והבינאישי.

בהצלחה גדולה לרב רפי! ותודה רבה לחברינו הנערץ, הרב רונצקי, השב לביתו.