בשבע 396: התשובה לחרם

כדי לנטרל את החרם על מוצרי יו"ש עלינו לנצל את הכוח השיווקי של קהילות הציבור הדתי ומנגנוני הכשרות.

דוד אלהרר , כ"ח בסיון תש"ע

החרם הערבי-שמאלני על תוצרת ישראל מיהודה והשומרון מלמד על שפל חסר תקדים שהגענו אליו. התייחסנו בביטול ליוזמות של השמאל היהודי דוגמת 'גוש-שלום' שהפיצו רשימת מוצרים שיש להטיל עליהם חרם צרכני, לא זיהינו את השנאה היוקדת מאחורי היוזמה הזאת, לא פיללנו להשלכותיה. ושוב, היינו עסוקים בעצמנו, בבעיות שברומו של עולם, עד שהמציאות הנכוחה באה וטפחה על פנינו סטירת לחי מצלצלת. עכשיו אנחנו שואלים בתימהון – איכה היתה לנו כזאת מאת אחינו ואחיותינו בני עמנו? ומה לנו כי נלין על בני דודינו?

בימים האחרונים מגיעים אלי בדואר האלקטרוני תכתובות שונות ומשונות ובהן דרכי פעולה מפליאות בתמימותן כיצד להיערך ואף לבטל את הרעה הזאת. הבולטת שבהן היא לפנות אל אזרחי ישראל היהודים, להוכיח אותם ולתבוע מהם שיקנו מתוצרת השומרון ויהודה. לא למדנו כלום. דבר הקשור בשיווק אינו יכול להתקיים בהסברה. שיווק הוא שיווק! כל סוחר ממוצע בכל העולם יודע את עליונות השיווק על הייצור. אנחנו עסקנו בייצור והזנחנו את השיווק. התמודדות נכונה עם המציאות שהתהפכה מחייבת הקמת מערך שיווקי מתוחכם שיגיע אל כל פינה בארץ ובעולם, מבלי להתנצל או להתחפש לכתובת אחרת. שיווק נכון גאה בתוצרתו ובמקום הייצור שלו.

גם אם השעה דוחקת יש להפעיל שיקול דעת ושום שכל בכל צעד ושעל. גופים רבים מדי עומדים לנו למכשול ובראשם התקשורת הישראלית והם מרעישים עולמות. אין לנו את המשאבים שיש להם ואת הזמן שהם מקדישים לערער אותנו מן היסוד. עלינו להעביר את זירת המאבק למקום אחר, אל מציאות היום-יום של אזרחי ישראל, להיות נוכחים, נגישים, יעילים, זולים ובעיקר – אמינים. נקבץ רשימות תפוצה של לקוחות ונשמור על קשר רציף. נציע שירות עד פתח הבית עם מבצעים מפתיעים ויצירתיים. כן, זה הרבה עבודה, אבל אין דרך אחרת והיא מוכרחת!

יש לנו את בתי הכנסת ברחבי הארץ והעולם. קהל המתפללים בהם הוא ברובו הגדול מאנשי שלומנו. עלינו להציב בכל בית-כנסת, בכל רחבי הארץ, נציגים קבועים שיקשרו קשרים עם אנשי המקום ויקבצו אותם לקהילות תומכות בפועל. זוהי זירה נקייה מרוע והיא קוראת לנו שנים רבות. חטאנו בהזנחתה. בבית הכנסת השכונתי שלנו בראשון-לציון יש כמה מאות לקוחות בפוטנציה. בראשון לציון כולה יש ארבעים ותשעה בתי כנסת פעילים ושוקקים. מדובר בעשרות אלפי משפחות! נכון, מישהו צריך לארגן את זה ולטפל בזה. מי?

פלג אחר שלנו ייטול על עצמו את המשימה לפנות לרבנים החשובים המעניקים תעודות כשרות לכל רשתות השיווק בארץ. זוהי זירה מכרעת! בידי הרבנים יש כוח עצום לבטל את גזירת החרם ולשים אותה לאַל. אסור להניח לזה, זה לא יקרה מעצמו. יש לפנות אליהם באמצעות רבנים ואנשי ציבור שיקדישו לכך ככל שיידרש. תעודת כשרות אינה מעידה רק על כשרות המוצר, היא מכשירה את כל הסיבות והטעמים לרכישתו. מוצרים מוחרמים של יהודים יקבלו את המדפים העדיפים. הדבר חייב להתקיים בדרך של תכתיב. בריש גלי.

זוהי שעת חירום. "כל קרבן – יֵרָצֶה, כל מתת – נאמנה, אין בודקים בשעת הסכנה". ועלינו לכוון את דברי ח.נ. ביאליק אלה מן הימים ההם לזמן הזה. החוסן שעוד נזדקק לו באתגרים הרובצים לפתחנו ראוי לניעור הגון. איש לא יעשה בעבורנו את המלאכה. אם אין אנו לנו – מי לנו? שקענו לנו שקיעה יתרה בדיונים חשובים ונטשנו תחתם את המעשים. אנחנו בני תמותה, בשר ודם, ובדיבורים בעלמא לא נברא מציאות, אלא אך ורק בדיבורים על מעשים שנקום ונעשה מיד ולאלתר!