בשבע 396: דמותרבות

נועם יעקובסון, שחקן,
בעקבות קליפ המשט של אתר 'לאטמה'.

ירעם נתניהו , כ"ח בסיון תש"ע

אתר הסאטירה הימני לאטמה נמצא עמנו כבר שנה, אבל זכה בעיקר לכתבות מגזריות, והציבור הרחב לא נחשף מספיק למרכולתו. בימים האחרונים האתר זוכה לאזכורים רבים, כולל הופעות בכלי התקשורת הגדולים, והכול הודות למשט. 'לאטמה' העלו קליפ סאטירה העוסק בצביעות העולם בנוגע ל'משט השלום'. נועם יעקבסון, בן 35, בוגר בית הספר 'רימון' והמוכר גם כסולן להקת 'עניין אחר', שר ומשחק בקליפ ומגלם בו כמה וכמה דמויות.

צפיתם את ההצלחה הגדולה של הקליפ? מעל שני מיליון צפיות ביו-טיוב.

ללא ספק כמות הצפיות הפתיעה את כולנו. הייתה תחושה באוויר שאנחנו עושים פה משהו גדול, אבל לא חשבנו שנגיע למספרים האלה. אגב, ביו-טיוב יש הרבה תגובות אוהדות, אבל גם תגובות אנטישמיות של ממש. אם הצלחנו להרגיז, נראה שעשינו משהו נכון.

איך אתה מסביר את ההצלחה של הקליפ הזה דווקא? הרי לאטמה קיימת כבר שנה.

הוואקום ההסברתי ותחושת חוסר האונים מול הצביעות של "משט השלום" הביאו לתוצאות המפתיעות. רואים שעם ישראל מחכה שמישהו כבר יגיד משהו. שימח אותנו לשמוע שהקליפ שימש את לשכת העיתונות הממשלתית כמעין הקליפ הרשמי של מדינת ישראל.

כמה דמויות אתה מגלם בשיר?

מבחינת הוויז'ואל – אני מגלם ארבע דמויות: קפטן סטבינג (דוקר באנגלית), ברוס ספרינגטינג, בוב דילן ומייקל ג'קסון. לא ניסינו לעשות חיקויים מדויקים, אלא רק נגיעות קומיות לשיר המקורי. מבחינת האודיו (הקול) – אני מגלם את רוב התפקידים בשיר, ושאר השחקנים רק מניעים את השפתיים על פי המוזיקה.

באתר אתה מגלם גם דמויות אחרות, כגון טוויל פאדיחה והיועץ של אובאמה. איך אתה נכנס לדמות כדי לחקות אותה?

הרבה התייעצויות טלפוניות אל תוך הלילה עם טל גלעד, התסריטאי הראשי שלנו, וגם הרבה פרצופים מול המראה. מאפיינים של דמויות מתגבשים גם תוך כדי העבודה והצילום, והדמות מקבלת אופי חדש ועומק נוסף ממהדורה למהדורה.

אתה סבור שאין גבולות לסאטירה?

אין דבר שאין לו גבול, אבל צריך לשמור על גבול הטעם הטוב. אני מאמין שמותר לגעת גם בנושאים טעונים מאוד אם עושים זאת ברגישות הראויה.

סאטירה ימנית. למה לא קרה עד עכשיו?

השליטה של השמאל במסדרונות ערוצי הטלוויזיה בכלל, ובתכניות ההומור והסאטירה בפרט, היא בלתי מעורערת. ההנחה הבסיסית שם היא שהימין לא מצחיק. האינטרנט משמש חלופה ראויה.

חלופה זמנית?

ימים יגידו. אנחנו בהחלט רוצים להשיג עוד משאבים כדי שנוכל להרחיב את הפעילות שלנו, אם באינטרנט ואם באחד מערוצי הטלוויזיה. צריך להבין, התקציב של לאטמה שווה ערך לתקציב הכריכים בהפקה של 'ארץ נהדרת'.