בשבע 396: פרשנות כלכלה- הכספית שעושה כסף

בעידן הריבית הנמוכה, הקרנות הכספיות יכולות לשמש אלטרנטיבה מוצלחת לפיקדונות הבנקאיים

ד"ר זיו רייך , כ"ח בסיון תש"ע

מטרתן של הקרנות הכספיות היא לתת אלטרנטיבה לפיקדונות הבנקאיים, המניבים תשואות זעומות ביותר. כאשר אנו רוצים להפקיד סכום כסף לטווח קצר, ריבוי העמלות גורם להשקעה במק"מ להיות לא אפקטיבית, וכאן נכנסות לתמונה הקרנות הכספיות. בטווחים קצרים הן יכולות לתת לנו תשואה שנתית גבוהה יותר ממק"מ ופק"מ, למרות שאנו משתמשים בקרן לטווח קצר בלבד. בנוסף אנו נהנים גם מהכנסה בטוחה, שכן הקרן הינה נטולת סיכון ובטוחה כמו המק"מ והפק"מ. עיקר ההשקעה הינו במק"מים עם טווח לפדיון של כ-3 חודשים. כדי להשיג תשואה עודפת משקיעות הקרנות גם באג"ח מדינה לא צמודות עם מח"מ קצר של עד שנתיים ובפיקדונות בנקאיים.

המס הוא על הרווח הריאלי ושיעורו 20 אחוז, בניגוד ל-15 אחוז מס על רווח נומינלי של מק"מ, חישוב מס זה משמעותי בתקופות בהן האינפלציה גבוהה.

קהל היעד של הקרנות הללו יכול להיות מיליארדי השקלים שנמצאים היום בפיקדונות הבנקאיים שהריבית בהם נמוכה. הריבית בקרנות אלו גבוהה יותר והנזילות גבוהה מאוד (להבדיל מפיקדון בנקאי שלעיתים מחייב לסגור את הכסף לתקופה מסוימת).

בהשקעה בקרן נאמנות פטורה יש יתרון משמעותי על מק"מ ופק"מ והוא דחיית המס, מה שאומר שבקרן פטורה המס מוטל רק כאשר המשקיע מוכר את יחידותיו בקרן, כך שכל עוד הוא לא מוכר אותן, הקרן צוברת רווחים מבלי לשלם עליהם מס. בנוסף, הקרן יכולה לקזז הפסדים אל מול רווחים מניירות ערך שהיא קונה ומוכרת בתוכה, להבדיל מפק"מ.

קרנות כספיות הפכו לאופנתיות בשנים שבהן שוק ההון מאוד תנודתי על כלל האפיקים שבו. לדוגמה, בחודש מאי האחרון כשהשוק היה מאוד תנודתי, גייסו הקרנות הכספיות סכום ענק של כ-2.7 מיליארד שקלים ובסך הכול הן מנהלות כיום כ-17.8 מיליארד שקלים.

הכותב הוא דיקן בית הספר לביטוח במכללה האקדמית נתניה