בשבע 396: מכתבים למערכת

השבוע בטור- מתכון לתקווה או לכישלון?, חופה כהלכתה, הסכנה שבבית, צימוקים לשבת.

קוראי "בשבע" , כ"ח בסיון תש"ע

מתכון לתקווה או לכישלון?

כרוניקה של אירוע בבית ספר ממ"ד, שיש בו גם כיתות תלמוד תורה: טקס יום הזיכרון בבית הספר. כחלק מהטקס, בנות כיתה ו' שרות ורוקדות ועושות הצגה קטנה. כל זאת לעיני כל תלמידי ומורי בית הספר, כולל ילדי ומלמדי התלמוד תורה, הכובשים עיניהם בקרקע.

אחד ממנהלי בתי הספר הללו התבטא ואמר: "אני לא רוצה להיות רק אכסניה".

כאן מתגלה המלכוד של הכנסת תלמודי התורה הציוניים לבתי הספר הממלכתיים דתיים. מחד, לכאורה סיפור של הצלחה - כל ההורים מקבלים את החינוך שהם רוצים, כולל ההורים התורניים. מאידך, מנהל בית הספר בדרך כלל אינו שותף לדרך של הת"ת, ולעיתים אפילו עוין אותה, למרות שהיא מביאה לבית ספרו ילדים איכותיים יותר.

לכיתות הת"ת יש מרכז או מנהל, שאמור להיות עצמאי. מנהל בית הספר דורש שכיתות הת"ת ישתתפו בכל פעילויות בית הספר. פעילויות אלו כוללות גם אירועים שאינם לרוחם של מנהלי הת"ת. כבר אמרו חז"ל "אין שני מלכים משתמשים בכתר אחד". לפי המצב היום, משרד החינוך מערים קשיים ולא מוכן לסבסד ת"ת כבית ספר עצמאי.

האם הפיתרון היחיד הוא חינוך אליטיסטי יקר המפלה לרעה את מעוטי היכולת?

למנהיגי הציבור הדתי – הפתרון.

הרב עזריאל זילבר, שדמות מחולה

חופה כהלכתה

(בתגובה ל'רביבים', גיליון 395)

התרגשנו מאד מהכתבה אותה הרב מלמד הקדיש לרב בנדיקט והרבנית יונה זצ"ל.

אני בתה של גב' רבקה אינהורן לבית וינר. אמי והרב היו בני דודים ראשונים והיא ואחיה כמעט האחרונים שהם בני משפחה קרובה.

כילדה אני זוכרת שאמי היתה בקשר טוב מאד עם הרבנית והרב בנדיקט היה מבאי ביתנו. הרב בנדיקט גם ערך את טכס נישואי. מיד אחרי החופה כשכל האנשים רק רוצים להתקרב לזוג הטרי ולהקיפו באהבה, הוא היה ממש דוחף פיסית את הזוג לכיוון חדר ייחוד גם אם המסלול היה לפעמים ארוך. הוא לא נתן למוסס את השלב הזה של חדר ייחוד שהוא חלק בלתי נפרד משלבי הקידושין. על אף הטרוניות על קפדנותו הוא לא נכנע לגחמות האנשים אלא דבק בדרכו.

עידית מקובר, פתח תקוה

הסכנה שבבית

(בתגובה למכתב 'לידה בטוחה בבית', גיליון 394)

לפני שבועיים התפרסם מכתב שבו תוארה לידה בבית כבטוחה.

לפני כשלושה חודשים הגעתי ללידה רגילה בבית חולים, בשבוע ה-40 להיריון. תוך כדי בדיקה הדופק של העובר הלך ונעלם – תוך חמש דקות הכינו אותי לניתוח, כולל אינפוזציה, בגדי ניתוח והורדת כל התכשיטים. ברגע האחרון הדופק חזר והתייצב והלידה היתה רגילה, ב"ה. אבל אם חלילה הדופק לא היה חוזר והייתי יולדת בבית, אי אפשר היה לנתח אותי במהירות כזו והלידה היתה יכולה להיגמר רע מאוד. בעקבות זאת המסקנה שלי ברורה: לידה בבית עלולה להיות מסוכנת מאוד.

נעה יהוד, מעלה חבר

צימוקים לשבת  

* איש כנסייה בכיר נתפס כשברשותו חומרי חבלה.

 כומר נפץ.

* מנהל בית ספר נתן 'שיעור פרטי' במשך שלוש שעות לתלמיד שהרעיש בכיתה

 המסביר לצרחן.

משה טאו, רחובות