בשבע 396: על סדר היום

בג"ץ שהכשיר את בל"ד מאלץ אותנו להתמודד עם טרור בפרלמנט הישראלי.ח"כ יריב לוין יו"ר ועדת הכנסת, הליכוד.

רוני ארזי , כ"ח בסיון תש"ע

בעוד השתתפות ח"כ חנין זועבי (בל"ד) במשט הפרובוקטיבי לעזה עודנה נתונה בחקירה, החליטה השבוע ועדת הכנסת לשלול חלק מזכויותיה. ברוב של שבעה נגד אחד, החליטו החברים למנוע מזועבי את הזכות להחזיק בדרכון דיפלומטי ולצאת מהארץ וכן קבלת החזרים על הוצאות משפטיות, באם תועמד לדין. במהלך הדיון המקדים להצבעה התלהטו הרוחות וחברי הכנסת אילן גילאון (מרצ) ודב חנין (חד"ש) הוצאו מאולם הוועדה.

הסנקציות טעונות אישור של מליאת הכנסת, אך יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, החליט לעכב את המהלך ולבקש חוות דעת משפטית בנושא מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין ומהיועץ המשפטי לכנסת, איל ינון. בראיון ל'בשבע' אומר יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (הליכוד) כי ההחלטה אינה מספיקה וכי יש להעמיד את זועבי לדין באשמת בגידה ולפסול את מפלגת בל"ד מלכהן בכנסת.

היועץ המשפטי לכנסת אמר בוועדה שהסנקציות עליהן החלטתם אינן משמעותיות. אולי מדובר במהלך מיותר שהחטיא את מטרתו?

"ברור שצריך לנקוט צעדים חריפים הרבה יותר כנגדה וכנגד חבריה שפועלים כמוצב קדמי של הטרור בתוך הפרלמנט הישראלי ובעצם מנסים להביא לחיסולה של מדינת ישראל מבפנים. מצד שני, חובתי היתה לעשות שימוש בסמכויות שיש לי, גם אם הן מוגבלות, וליצור מצב שאנחנו עוברים מדיבורים למעשים מתוך תקווה שהצעדים האלה באמת יביאו את בעלי הסמכויות לעשות מה שצריך: היועץ המשפטי לממשלה צריך לפעול להגשת כתב אישום נגד זועבי בגין בגידה, לא פחות, ומתוך כך להסרת חסינותה ולשלילת אזרחותה. במקביל, על ועדת האתיקה של הכנסת לנקוט סנקציות של ממש כנגדה, כגון שלילת שכר והרחקתה מישיבות מליאה. מעבר לכך, אני חושב שלצעד שעשינו יש משמעות הצהרתית חשובה, ואני יכול לומר שהח"כים הערבים מאוד מוטרדים כעת מהעובדה שבפעם הראשונה יש מהלך נחוש שנועד לטפל בתופעה הזאת".

יש לכם כוונה לפעול כעת גם נגד ח"כים ערבים שהעניקו גיבוי לזועבי ולמשט?

"באופן כללי אני סבור שלמפלגת בל"ד אין מקום בכנסת ישראל. באתר האינטרנט של המפלגה נאמרים דברים ברורים על ידי חבריה - הם לא מקבלים את העיקרון של מדינה יהודית ודמוקרטית והם רוצים להיאבק ברעיון הזה. החוק קובע במפורש שמי ששולל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לא יכול להתמודד לכנסת מלכתחילה. בעניין הזה, כמו בנושאים רבים אחרים, 'החטא הקדמון' רובץ לפתחו של בג"ץ שהתעלם מהוראה מפורשת של החוק ואיפשר למפלגה הקיצונית הזו להתמודד בבחירות ולכהן בכנסת. אם היו בירושלים שופטים שהיו עושים מלאכתם נאמנה, המפלגה הזו היתה נפסלת. זה אבסורד שמצטרף לפסיקות אחרות שבעיני חסרות כל בסיס יהודי, ציוני וגם משפטי בהרבה מקרים. בנושא הזה צריך לייצר שינוי אמיתי כדי למנוע עוד 'בל"דים' בעתיד. אגב, גם עניינה של רע"מ-תע"ל לא שונה בהרבה בעיניי - מדובר בכוח חלוץ של התנועה האיסלאמית שלא מכירה בזכות קיומנו ומבקשת להפוך את כל האזור למדינה איסלאמית, לרבות שטח כל מדינת ישראל, ולכן גם להם בוודאי אין מקום. אילו היינו נוקטים צעדים נחושים כנגד המפלגות האלה, גם לא היינו מוצאים לצדם אחרים שפשוט נאלצים להקצין את עמדותיהם בגלל התחרות העגומה הזו שמתקיימת כאן".

איך אתה מתמודד עם הטענות כלפי ח"כים מימין שהשתתפו בהפגנות לא חוקיות, ולכן יש לכאורה להטיל סנקציות גם עליהם?

"יש הבדל עצום בין מחאה פנים-ארצית, מחלוקת בינינו אודות מדיניות הממשלה, לבין מי שיושב בתוך הכנסת ופועל באופן מוצהר ושיטתי כמשרת של האויב וכמסייע של ארגוני הטרור. הם מסתובבים בעולם וקוראים למדינות להחרים את ישראל ולנקוט נגדה בעיצומים ופועלים באופן ברור למחוק את אופייה היהודי של מדינת ישראל. אסור לעשות גזירה שווה בין הדברים האלה. הם לא דומים - לא במניעים, לא בשיטות הפעולה, לא במסוכנות ולא בעובדה שהפעולות של הח"כים הערבים מנוגדות להוראות החוק שקובעות מי רשאי להתמודד לכנסת ולכהן בה".

מהם הקריטריונים בהם לדעתך צריכים ח"כים ערבים לעמוד כדי לקחת חלק בעשייה הפרלמנטארית כאן בישראל?

"מי שרואה עצמו אזרח נאמן למדינת ישראל, מי שמנסה לשכנע מהבית פנימה, מי שדואג לצורכי היומיום של הציבור ששלח אותו ומי שמקבל את העובדה שהמדינה הזו היא מדינה יהודית והמיעוט הערבי בה הוא מיעוט שנהנה מזכויות אזרח פרטיות אבל לא מזכויות לאומיות קולקטיביות - מקומו כאן ויכול לפעול כפי שהדבר קיים ונכון בכל מדינה באשר היא. חופש הביטוי והדמוקרטיה הם לא החופש להסית, לתמוך בטרור, לחזק את האויב ולבגוד".

באשר לחקירה הצפויה של התנהלות ישראל מול המשט לעזה – אתה תומך בקיום בדיקה שכזו?

"אין שום ספק שבראייה טהורה של המצב אין שום הצדקה לחקירה בינלאומית וכל הדרישות האלה נגועות בצביעות. מצד שני, ישנם מצבים שצריך להיות בהם גם חכם ולא רק צודק, ולכן עלינו להגיע לנוסחה איתה יוכלו לחיות אותן מדינות שמוכנות לגבות את ישראל ובראשן כמובן ארה"ב. זאת מבלי שהדבר יהווה תקדים או יעמיד באיזשהו סיכון את חיילי צה"ל ואת הדרג המדיני. החקירה צריכה להיות ישראלית, במעורבות בינלאומית מינימאלית, ברמה של משקיפים. נעשה מאמץ עצום להגיע לתוצאה כזו ואני מקווה שהממשלה תצליח להגיע להסדר כזה שישרת את כולנו".