בשבע 396: שאלת השבוע- לסייע לאופוזיציה הטורקית.

כיצד צריכה ישראל להגיב ליחס העוין המתעצם מצד ממשלת טורקיה?

פרופ' אפרים ענבר ראש מרכז בס"א, אוניברסיטת בר-אילן. , כ"ח בסיון תש"ע

היחס העוין של ממשלת טורקיה לישראל הוא חלק משינוי גדול יותר שקורה במדיניות החוץ הטורקית. היא מקבלת גוונים אסלאמיים חזקים המתבטאים לא רק בקשר לחמאס, אלא גם בקשר לאיראן המהפכנית ולאחמדיניג'אד העומד בראשה, לסודן שבראשה עומדת דמות אסלאמית אחרת, ופעילות ענפה יותר מבעבר בארגון של המדינות המוסלמיות.

ישראל מצדה אינה יכולה לשנות את טורקיה ואת ממשלתה. ישראל צריכה להבחין בתגובות שלה בין הממשלה הטורקית, ובעיקר ראש ממשלהּ האנטישמי, לבין החברה והמדינה הטורקית. תוך שמירה על כבוד המדינה הטורקית על ישראל עמוד איתן על האינטרסים שלה. אסור לישראל להתפרס ולספוג עלבונות אשר ייחשבו בטורקיה כחולשה.

על ישראל להסביר לעולם החופשי שמדיניות החוץ הטורקית הופכה לאסלאמיסטית ומזיקה לאינטרסים מערביים. לדוגמה, ניסיונם של טורקיה וברזיל להקל על איראן מבחינה דיפלומטית פוגע בניסיון האמריקני והאירופי להטיל סנקציות על איראן אשר ממשיכה בתכניתה הגרעינית. ישראל צריכה להסביר לוושינגטון שהתמיכה של ממשלת טורקיה במשט לעזה הוא גם סטירת לחי לבעלת בריתה של ארה"ב, מצרים, וגם פוגעת בשיחות הקִרבה בין ישראל לפלשתינים.

 יש לציין שהאינטרסים הטורקיים אינם עולים בקנה אחד עם האינטרסים האמריקנים בצפון עיראק. טורקיה לא רוצה יֵשות כורדית נפרדת בעיראק המתחדשת, בניגוד לעמדה האמריקנית.

לסיכום, על ישראל להסביר לידידיה ששינוי הממשלה בטורקיה באמצעות בחירות הוא בהחלט אפשרי. הבחירות הבאות מתוכננות ליולי 2011 והעולם החופשי, כולל ישראל, צריך לעזור לאופוזיציה החילונית בטורקיה. אם כי בסופו של דבר רק הטורקים יכולים לקבוע את עתידה של טורקיה.