בשבע 396: שאלת השבוע- מדיניות תקיפה, ללא התרפסות.

כיצד צריכה ישראל להגיב ליחס העוין המתעצם מצד ממשלת טורקיה?

פרופ' ישראל חנוקוגלו המרכז האוניברסיטאי אריאל, לשעבר יו"ר , כ"ח בסיון תש"ע

כמל אתאטורק הקים את טורקיה המודרנית על שרידיה של אימפריה עות'מאנית, הציב אותה בצד העולם המערבי והתרחק מעולם האסלאם. בין היהודים לבין הטורקים נוצר קשר מיוחד עוד בתקופת האימפריה העות'מאנית שקלטה יהודים אחרי גירוש ספרד בשנת 1492. היחסים בין טורקיה לישראל נבנו והשתפרו תחת ממשלות שונות, עד לעלייתו של ארדואן לראשות ממשלת טורקיה.

כיום, ממשלת ארדואן מובילה מדיניות בציר פרו-איסלמי תוך תמיכה גלויה בארגוני טרור, כמו חמאס הנתמך גם ע"י איראן. בטורקיה יש קולות רבים המדברים על חזרה לימי האימפריה העות'מאנית ששלטה במזרח התיכון.

במצב זה, לצערי, אינני רואה שמדיניות פשרנית מצדנו תעזור לשיפור היחסים. הכבוד הלאומי חשוב ביותר בתרבות הטורקית. כל התרפסות לטורקיה תתפרש כחולשה ותתקבל בבוז שלא יוביל לשיפור ביחסינו. הם לא יכבדו אותנו אם יראו כי איננו מכבדים את עצמנו.

העימות שפרץ במשט היה ביוזמת האנשים על האונייה 'מרמרה', בעיקרם אזרחים טורקים. ממשלת ישראל היתה צריכה להטיל את האחריות ישירות על ממשלת טורקיה והעומד בראשה שתמך במשט.

אנחנו צריכים להבין ולהפנים כי טורקיה שינתה כיוון והולכת בדרך איראן לאסלאמיזציה. יש להזהיר את מדינות המערב כי טורקיה עברה מצד גוש המערב, לגוש אסלאמי-ערבי קיצוני לא רק כחברה אלא כמנהיג אזורי.

כאשר מאשימים אותנו בכיבוש, אנחנו צריכים לזכור ולהזכיר כי לפני כ-50 שנה, אחרי תקריות נגד המיעוט הטורקי באי קפריסין, הטורקים כבשו את חצי האי קפריסין ועדיין שולטים בו בניגוד להחלטות של גופים בין-לאומיים. הטורקים כבשו גם את קונסטנטינופול והפכו אותה לאיסטנבול בשנת 1453. הסולטן שהוביל את הכיבוש נקרא בגאווה סולטן מחמט – 'הכובש'.

אנחנו צריכים להזכיר לכולם שהטורקים גירשו את הארמנים מאנטוליה כשרבים מהם נהרגו או נרצחו במצעד המוני שהטורקים הובילו לכיוון סוריה. יש להזכיר גם כי חלק מהעם הכורדי נמצא תחת שליטתם במזרח אנטוליה. לעומת הטורקים, אנחנו לא כבשנו ארץ זרה אלא חזרנו למולדתנו ולא רצחנו עם שישב כאן.

רבים בטורקיה אינם מזדהים עם מדיניות ארדואן. אבל נראה כי יהיה קשה להחזיר לבקבוק את שד האסלאם הקיצוני שארדואן שחרר בארצו.