בשבע 397: קומיקס גלילי

ספר הקומיקס הצפתי של עדי דוד משלב הרפתקאות, איורים מוצלחים, היסטוריה ומוסר השכל בלי ליפול למלכודת הדידקטיות.

עפרה לקס , ה' בתמוז תש"ע

'עקבות בסמטאות צפת' הוא ספר הקומיקס השני של עדי דוד, שיוצא בהוצאת 'בית המלמדים'. הספר מנסה לתת חוויה וגם מוסר השכל, מעט היסטוריה וגם מידות, ומצליח.

 בספרה הראשון של דוד, 'אריה ברחובות ירושלים', הכרנו את ציון, הילד הסקרן שמגלה שיכבה אחרי שיכבה את פועלו של ר' אריה לוין. הפעם מגלה לנו המחברת את רזיה של עיר הסוד, צפת, על היבטיה השונים, וגם הפעם היא מניחה לנו לפסוע אחרי ציון.  

לרגל העלייה לתורה של דוד בן הדוד, עולה ציון עם משפחתו אל העיר הגלילית, שם הוא מתכוון לשהות כמה ימים. אחרי ההתרגשות הראשונית  מהמפגש עם דוד והוריו, שהגיעו מחו"ל לרגל המאורע, הם יוצאים לסייר בין הרחובות העתיקים ונהנים מן האוויר והאווירה.

לא חולף זמן רב עד שדוד וציון נפרדים מן הדבוקה המשפחתית וזאת בשל היעלמותם הפתאומית של התפילין של דוד. כדי להוסיף תעלומה על מסתורין, ספר התורה העתיק שהביא הדוד ג'ו, אביו של דוד מחו"ל, גם הוא נעלם וציון ודוד, שאינם רוצים לצער את ההורים מחליטים להשאיר את הצרה הצרורה בסוד ויוצאים לחפש בכוחות עצמם את האבידה, או שמא את הגזילה. דוד וציון כמעט לא אוכלים, שנתם נודדת והם מודאגים, ותוך כדי החיפושים מתוודעים לאנשי העיר המיוחדים, שעושים חסד בכל תחומי החיים.

התעלומה, מה טוב, מגיעה בסופו של דבר אל פתרונה הטוב, וגם ציון ודוד עוברים תהליך. בסופה של ההרפתקה משהו מהצפתיות נדבק בהם והם מחליטים לעשות מעשה מיוחד ויוצא דופן.

אכן, נראה שעדי דוד שוב מייצרת ספר מוצלח. 'עקבות בסמטאות' מכיל בכריכה אחת, גם אם על קצה המזלג, את סיפורה של העיר העתיקה הזאת, מקבץ ממעשיהם הטובים של אנשי העיר, הרפתקה עכשווית וגם את הערך של מעשה טוב. ועל כולנה, אין כאן דידקטיות משמימה ומעיקה, למרות שרשימת התכולה הזאת בהחלט היתה יכולה להביא את הספר לשם.

הספר, אם עוד לא כתבנו, הוא ספר קומיקס והאיורים משובבי עין ולב, מלאי צבע והבעה.

אגב, בסוף הספר הוסיפה המחברת מילון מושגים למילים קשות המופיעות בספר, לטובת הקוראים הצעירים.

ofralax@gmail.com