בשבע 397: דמותרבות

ירעם נתניהו , ה' בתמוז תש"ע

האלבום 'הקול החסר' – כשמו כן הוא. אלבום מוזיקה שהופק והוקדש כולו לזכר גבריאל חוטר, שנרצח לפני 7 שנים וחצי בפיגוע בישיבת ההסדר בעתניאל. המשפחה החליטה להנציח את גבריאל בעזרת שני אלבומים – 'הקול החסר' שיצא מעט לאחר הרצח, ו'בעצם זריחה' שיצא לפני שבועות אחדים. 

בן ישי חוטר, 32, מוהל במקצועו, נמנה עם משפחת חוטר שהתגייסה כולה לשיר באלבומים, אשר מילותיהם נכתבו והולחנו בשיתוף יונתן רזאל, המפיק המוזיקלי של האלבומים.

למה דווקא אלבום כהנצחה לגבריאל?

תמיד היינו נוהגים לשיר עם גבריאל, ופתאום הקול שלו היה חסר. רצינו משהו שיאפשר לקול שלו להיות עמנו שוב ושוב ושוב. אבל לא רק עמנו, אלא עם כל מי שרוצה להתבשם מהאלבום. וזו הסיבה שיש בנפרד אלבום ובו שירת גברים ואלבום ובו שירת נשים. רצינו להתחשב בכל הציבור בשל בעיית "קול באישה", וכך להגיע לכולם.

שמות האלבומים די משקפים, אבל בכל זאת – מה היחס בין שני האלבומים?

האלבום הראשון משקף את מה שליווה אותנו במהלך השבעה, ולכן הוא בעיקר מכיל שירים עצובים שנתנו לנו הרבה כוח ועוצמות. באלבום השני רצינו משהו שמח, והשירים בהתאם.

למה לקח לכם 6 שנים להוציא את האלבום השני?

באלבום הראשון יונתן רזאל עיבד מוזיקלית שלושה שירים. הוא עמל רבות על השירים וראה באלבום הזה אלבום שלו. מאוד אהבנו את העבודה שלו, ורצינו לעבוד עמו גם באלבום השני. קשה לעמוד בסטנדרטים של יונתן, ולא רצינו להתפשר על האיכות, ולכן התהליך לקח הרבה זמן.

איך נוצר הקשר ביניכם לבין יונתן?

חבר המליץ לנו עליו. בזמנו יונתן היה רווק והיה לו קצת זמן. פנינו אליו, לשמחתנו הוא הסכים, ובתוך ארבעה חודשים יצא האלבום, כי די מיהרנו להוציא אותו סמוך לרצח.

מהאלבומים נכנסו שירים לתחנות הרדיו?

באלבום הראשון לא היה לנו איש יחסי ציבור, אבל שירים ממנו כן נכנסו לרדיו, אם כי על אש נמוכה. באלבום השני כבר נכנסו שלושה שירים: 'במרום', 'הפכת' ו'לק"י'. אגב, השיר 'במרום' כיכב כחודש ימים במקום הראשון במצעד של ערוץ 7.

מה דעתך על הפריחה של המוזיקה היהודית גם בקרב הציבור החילוני – תופעה חולפת?

בעבר אנשים הסתכלו על המסורת שלנו בבוז. היום נמאס לאנשים לחקות תרבויות אחרות והם מבינים שבלי קשר לקיום מצוות אלה השורשים והתרבות שלנו. אני מאמין שזה מהלך עמוק ומורכב הרבה יותר מסתם תופעה חולפת.

היכן אתם מופיעים?

באלבום הראשון היינו מבוקשים בעיקר באזכרות. היום אנחנו מופיעים בחתונות ובכל מיני ערבים ביישובים.

לדעתך, איזה אלבום היה גבריאל אוהב יותר?

את השני. הוא אהב מוזיקה שמחה.