בשבע 397: מכתבים למערכת

השבוע בטור- טוהר הנשק הורג יותר מאת שמואל פישר, איפה הכבוד לזיקנה מאת אדוה נוה והאמנם שום פסק דין? מאת משה בודק.

קוראי "בשבע" , ה' בתמוז תש"ע

 'טוהר הנשק' הורג יותר

לוחמי השייטת קבלו הוראה להשתדל שלא להרוג ובהתאם לכך ציידו אותם רק ברובי צבע ובאקדחים. אולם  שכירי החרב שעל הספינה ראו שהחיילים אינם מצוידים כראוי ולכן לא חששו להסתער עליהם. כתוצאה מכך נאלצו החיילים לירות כדי להגן על עצמם וכדי לשחרר את חבריהם שנלכדו. המסקנה היא כי הרצון הראשוני להימנע מהריגת אזרחים הוא זה שהביא בעקבותיו את הצורך לפתוח באש ולהרוג. מדיניות 'טוהר הנשק' הביאה לתוצאה הפוכה !

בדומה לכך, לפני מבצע 'עופרת יצוקה' הופעל ירי ארטילרי של צה"ל אל שטחי השיגור של הקסאמים. לאחר מספר חודשים הופסק נוהל זה כדי לא לפגוע בחפים מפשע. אך התוצאה מכך היתה הפוכה - מבצע 'עופרת יצוקה' שבו נהרגו מאות מחבלים אך גם אזרחים פלשתינים. שוב חוזרת המסקנה: מדיניות 'טוהר הנשק' הכוזבת מביאה בסופו של דבר להרג גדול יותר וגם לפגיעה גדולה יותר בתדמיתה של ישראל.

שמואל פישר,פתח – תקוה

איפה הכבוד לזיקנה

מאז פורסמו שמות חברי הוועדה לבדיקת אירועי המשט, התרכזו חלק מכלי התקשורת בגילם המתקדם של חברי הוועדה. בערוץ 10 הכתבה בנושא נפתחה בחישוב גילם המצטבר של שלושה מחברי הוועדה. ב'ידיעות   אחרונות' צולם יו"ר הוועדה פרופסור רוזן בחברת העוזר הפיליפיני שלו, וכתבה בשם 'שמחת זקנים' עסקה בשאלה האם גילם המתקדם של חברי הוועדה עלול לפגוע בתפקודם. אמנם הובאו תגובות של מומחים גריאטריים שטענו כי הגיל אינו קובע, ואם לא חלו במחלה קוגניטיבית יש ערך רב לניסיון וחוכמה שנצברו. אך העיסוק התקשורתי בגילם של חברי הוועדה מוכיח שעדיין קיימת סטיגמה בציבור המקשר זקנה על הידרדרות מנטאלית. איפה הכבוד שרחשו הדורות הקודמים לזקנים וראו בהם סמל לחוכמה ולניסיון?

אדוה נוה, שערי תקוה

האמנם שום פסק דין?

במשפטן של המשפחות האשכנזיות בעמנואל, פסק השופט אדמונד לוי, כי שום פסק דין של שופט אינו תלוי בפסיקתו של רב.

תמהני, וזאת בלשון המעטה, על כבוד השופט לוי שהנו יהודי שומר מצוות. נניח שבית משפט יפסוק שיש לחלל שבת, אסור להניח תפילין,  לאכול בשר כשר או ללמוד

תורה, ועוד מצוות שאבותינו מסרו עליהן את נפשם. האומנם גם במקרים אלו פסק דין בית המשפט יחייב?

משה בודק, חיפה