בשבע 397: מיקרוסקופ

השבוע בטור- סיקור משחיר מאת עדי גרסיאל, עם גל"צ ועם 'בצלם' מאת חני לוז וכן, אפשר לשנות מאת ישראל מידד. בנוסף- ביקורת המקרא וחדשות בחדשות.

עדי גרסיאל, חני לוז וישראל מידד , ה' בתמוז תש"ע

סיקור משחיר

שני קרבות התלקחו השבוע בזירת המערכה בין בג"ץ לחרדים. נדמה אמנם כי העימות החזיתי בעמנואל האפיל על ההחלטה לבטל את הבטחת ההכנסה לאברכים, אבל אל דאגה - גם במקרה השני טרחו אמצעי התקשורת לסמן בבירור מי הצודק, לשיטתם. בידיעות אחרונות, לדוגמה, דאגו עורכי העיתון לא רק לדווח, אלא גם להעניק רוח גבית להחלטת בג"ץ על ביטול הקצבה. "חרדים להכנסתם" היתה הכותרת לכתבה בכפולת עמודים שעסקה בנושא. בידיעה הראשית נכתב: "כמה עלתה האפליה הזאת לקופת המדינה? בדיון בבג"ץ נאמר כי בשנת 2009 חולקו גמלות בסך כולל של 121,161,000 שקל לכעשרת אלפים אברכים". שימו לב למספר: כ-121 מיליון שקלים - לא מעט כסף, אלא שבאופן לא אופייני הוא נכתב דווקא בצורה 'מלאה', עם כל האפסים, וכך נוצר הרושם שמדובר בסכום אסטרונומי.

וכדי להמחיש "כמה מקבלת משפחה חרדית מהמדינה" ערך העיתון של המדינה את החישוב הבא: 1040 שקלים הבטחת הכנסה ועוד 966 קצבת ילדים, סה"כ 2006 שקלים. גם כאן נעשתה מניפולציה על הקורא, שהרי קצבת ילדים - שחושבה לפי משפחה בת חמישה שילדים - משולמת לכל משפחה, ולא רק לחרדים. קיצבת הילדים נוספה ככל הנראה לאחר שמישהו במערכת הבין שהסכום של כאלף שקלים הבטחת הכנסה לא נשמע מספיק גבוה.

ואם לא די בזה, העיתון מכין את הקרקע לפרויקט הבא ומדווח ש"גם ילדי אברכים שווים יותר", מכיוון ש"נשים עובדות הנשואות לאברכים הלומדים בכולל זכאיות לסבסוד ממשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה של עד 400 שקלים בחודש". באווירת ה'עליהום' הזו, קשה להאמין  ש'האפליה' הזו לא תטופל בהקדם.

עדי גרסיאל

עם גל"צ ועם 'בצלם'

ביום ראשון העלה מיכה פרידמן בגלי צה"ל על ראש שמחתו את דו"ח ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם', אותו כינה כמה פעמים 'ארגון זכויות האדם'. פרידמן ונציגת הארגון דיווחו על "שיפור" בזכויות האדם בשטחים כשציינו, בין השאר, את פתיחת המחסומים - אותה 'מחווה' של שר הביטחון וראש הממשלה לקראת 'שיחות הקירבה' שמשום מה התרחקו מתודעת הציבור לאחרונה. מייד לאחר האייטם הזה עלה לשידור 'כתבנו בשטחים' גיא ורון ודיווח על פיגוע ירי בדרום הר חברון. מגיש רדיו סביר והגיוני היה מתייחס לקשר המתבקש בין שתי הידיעות, אך לא פרידמן. זה הרי עלול לקלקל ל'בצלם' את התיזה.

* אפרופו המארב הרצחני בדרום הר חברון, בו נרצח שוטר ונפצעו שלושה מחבריו: בשעות הראשונות שלאחר פיגוע הירי החליטו כנראה עורכי ynet להעלות לתודעת הציבור את המנון הלח"י 'חיילים אלמונים'. כך נפתחה כתבתו של שמוליק גרוסמן: "פיגוע ירי בכביש 60. אלמונים ירו הבוקר (יום ב') לעבר ניידת משטרה סמוך להתנחלות בית חגי". רק לאחר כמה שעות וכמאה תגובות נזעמות באתר, שונה הניסוח ל"פיגוע ירי בכביש 60. מחבלים ירו הבוקר (יום ב') לעבר ניידת משטרה, סמוך להתנחלות בית חגי". מעניין גם שבערך באותה שעה עודכנה הכתבה בתרגומה לאנגלית, ובלשון הכתבה נאמר כי "פלשתינים" פתחו באש. האם המילה 'פלשתינים' היא התרגום הרשמי של ynet ל'מחבלים'?

חני לוז

כן, אפשר לשנות

אל תחשבו שהמאבק נגד גורמי תקשורת מפרי אתיקה ובעד תקשורת הוגנת הוא אבוד מראש ולא כדאי להתעסק בעניין. נכון, המאבקים הם רבים, מנהלי הערוצים משתפים לעתים פעולה עם העבריינים או מפחדים מהם, הברנז'ה חזקה ומחוברת ומרושתת - אבל שלא ירפו ידיכם!

הנה, הח"כ לעתיד ככל הנראה, יאיר לפיד, הודיע למעסיקיו בחברת החדשות שהוא מחיל על עצמו תקופת צינון, ובכך פעל כבר כמו מחוקק. כמובן, כמו פוליטיקאי, הוא מחליק את העניין ומתרץ בתחבולות את מצבו, אבל יש להודות: במידה לא מבוטלת, לפיד הוכרע. על מנת למנוע את פיטוריו המיידיים ולשים קץ גם למהלך חקיקה ביוזמת חברי הכנסת רונית תירוש וכרמל שאמה, הודיע לפיד שבמידה ויחליט בעתיד להצטרף לפוליטיקה הוא מתחייב להודיע על כך מראש ולקחת תקופת צינון בת שישה חודשים.

לפני הבחירות של שנת 1999 ניסיתי לפעול באותו מישור מול התוכנית 'משחק שבת', שהכוכב שלה היה רוני מילוא. מילוא, שנכשל בניסיונו להיבחר לכנסת בבחירות של 1996, ניצל את הבמה התקשורתית שניתנה לו, הקים יחד עם חבריו את 'מפלגת המרכז', נבחר לכנסת ואף התמנה לשר.

מאבק מתמשך אחר יוצא נגד הנוהל הפסול של מערכות החדשות להסתמך על ארגוני שמאל קיצוניים כאל מקור סמכותי לנתונים. דוחות של 'שלום עכשיו', 'אמנסטי' ו'בצלם' משודרים כאילו נבדקו ביסודיות ואמיתותם הוכחה.

לא מזמן הושג הישג משמעותי על ידי אגודת 'לדעת', כאשר יו"ר רשות השידור הוריד הנחיה שאין להתייחס לדוחות 'בצלם' כעובדות מוכחות אלא כידיעה מטעם הארגון, ושיש לזהות אותו מבחינה פוליטית. אבל מי זוכר הנחיות כאלה?  ושוב, יוצאים למאבק ליישומו של כלל אתי מובהק, כדי להגן על זכויות הצבור לקבל תקשורת לא-מוטה.

ישראל מידד

ביקורת הנקרא

מדובר בטיפול הומני, מתחשב, רחב לב ורחב יד (הארץ)

הביקורת של ועדת מצא על מחדלי המדינה בטיפול במגורשי גוש קטיף לא מצליחה לבלבל את נחמיה שטרסלר

מתברר שבבית הספר בעמנואל אחוז ה"ספרדיות" גדול הרבה יותר מאשר בביהמ"ש העליון. שם יש אחד מתוך 14

nrg

לא חייבים תמיד להסכים איתו, אבל אין ספק שבן דרור ימיני הוא אחד הכותבים האמיצים והמקוריים בישראל

אתר תווים לשירי דילן מחרים גולשים ישראלים

Ynet

ואולי כדאי שגולשים ישראלים יתחילו להחרים אתרים בעברית שמחפשים מתחת לאדמה יוזמות אנטי-ישראליות

חדשות בחדשות

אתר ערוץ 7 דיווח כי ח"כ ד"ר מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) פנה השבוע לקצין הכנסת בדרישה להרחיק את צוות אלג'זירה מהמשכן. במכתבו כתב בן-ארי בין השאר כי "תחנת אל ג'זירה פועלת בשם שונאי ישראל, ו'כתביה' השתתפו בשורה ארוכה של אירועים קשים נגד חיילי צה"ל".

מליאת מועצת העיתונות הוסיפה לתקנון האתיקה את 'חוק רונה רמון' המחייב עיתונאי לוודא כי משפחת הקורבן קיבלה הודעה על מותו מהגורמים המוסמכים לפני שהוא פונה אליה. כמו כן נאסר לצלם את קרובי משפחתו של הקורבן במשך 24 שעות לאחר האסון, אלא באישורם.

העיתונאי אורי בלאו ('הארץ') שנמלט לאנגליה מסרב לחזור מחשש שייעצר על-ידי שירות הביטחון הכללי. אתר 'מחלקה ראשונה' מדווח כי השב"כ והמשטרה החליטו לעצור את בלאו מיד עם שובו לישראל, לשם חקירה והגשת כתב אישום. בינתיים מקבל בלאו שכר דירה ומשכורת מעיתון 'הארץ'.