בשבע 397: על סדר היום- הוועדה היא גוף אובייקטיבי

הוועדה היא גוף אובייקטיבי שבדק ומאשר שרוב רובן של טענותינו היו נכונות, דורון בן שלומי, יו"ר ועד מתיישבי גוש קטיף.

עפרה לקס , ה' בתמוז תש"ע

בתום שנה של עבודה, הגיעה השבוע לסיומה עבודתה של ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת טיפול המדינה במפוני גוש קטיף וצפון השומרון. הדברים בדו"ח נוקבים, והמסקנות חד משמעיות: המצב נורא. המדינה כשלה כישלון חרוץ. יש להציב לוח זמנים ברור ומהיר ליישוב העקורים מחדש. שוחחנו עם דורון בן שלומי, יו"ר ועד המתיישבים, שסיפר איך הוא מקבל את הדו"ח וכיצד הוא וחבריו מתכוונים למנף את מסקנותיו לפסים מעשיים.

האם אתה מרוצה מהדו"ח הסופי של הוועדה?

"מרוצה היא לא מילה מתאימה. אני חושב שבגדול זה דו"ח טוב, שמבטא את העובדה שבא גוף אובייקטיבי, בדק ואומר שרוב רובן של הטענות שהעלנו כל הזמן הן מוצדקות".

אלו היבטים שהיו חשובים לכם שייכללו בדו"ח, אכן קיבלו התייחסות נאותה?

"בעיקרון שלושה. הראשון הוא סוגיית האחריות. הוועדה אמרה באופן חד משמעי שהמצב הוא תוצאה של כשל של המדינה. החל מהחוק שהיה בקמצנות, וזו אמירה חשובה מאוד, המשך בכך שהפקידות לא לקחה את הנושא כמשימה דחופה לטיפול וכלה בחוסר העמדת כלים בסיסיים ליישום המשימה. הנושא השני הוא כל תחום הפיצוי. יש שורה שלמה של סוגיות שנכללות כאן: למשל שיש לתת לעסקים ולחקלאים פיצוי שווה ערך להקמת העסק או המשק מחדש, ששוכרים פרטיים הם חלק מהקהילה, שמחירי המגרשים בחלוצה ולכיש יקרים מדי ועוד. העניין השלישי הוא לוחות זמנים. ברור שבלי לוחות זמנים ברורים ומחייבים בהחלטת ממשלה, לא יזוז כאן כלום".

האם לוח הזמנים שעליו המליצה הוועדה- פירוק אתר הקראוונים בניצן עד סוף 2011 הוא ריאלי?

"הוא ריאלי בתנאי אחד, שהמדינה תבוא ותהפוך את הנהלים לפיהם היא עבדה עד היום. ללחוץ עוד קצת על הגז, לתת עוד כסף ורצון טוב - זה לא מספיק. דרוש שינוי אסטרטגי בחשיבה, ובדחיפות. לשם כך צריך להיכנס במהירות לתהליך של חקיקה והחלטות ממשלה".

מה אתם מתכוונים לעשות כדי שהשינוי האסטרטגי הזה אכן יתרחש?

"אנחנו מתכוונים לתת קרדיט לממשלה כדי שתבצע את זה ביוזמתה ובשיתוף פעולה עם נציגי המתיישבים. גם הוועדה המליצה על גיבוש תכנית קונקרטית תוך שלושה חודשים. אם נראה שזה לא קורה, נפעל להפוך את העקרונות שתבעה הוועדה לחוקים, יחד עם חברי הכנסת שעובדים איתנו והגושפנקא של ועדת החקירה". 

נתניהו לא הודיע שיאמץ את הדו"ח. האם אתה מאוכזב מכך?  

"הוא עוד לא הודיע שהוא לא מאמץ את הדו"ח. לפני לא הרבה זמן שמעתי את ראש הממשלה ואת מנכ"ל משרדו אומרים שהם ייקחו את מסקנות הוועדה וילכו איתן קדימה. בסוף, הדו"ח הוא לא טיוטה של החלטת ממשלה, אלא שורה של עקרונות שצריך לקחת אותם הלאה, ואני מאמין שהממשלה תעשה את זה".

הוועדה הטילה אחריות מסוימת גם על כתפי העקורים עצמם.

"היא עשתה את זה מאוד במשורה וצריך לקחת את זה בפרופורציה. יכול להיות שכוועדת חקירה, חבריה רואים שאדם קיבל מגרש אבל הוא לא בונה, או שקהילה התעקשה על סעיפים מסוימים בהסכם. אבל 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו'. אנשי גוש קטיף נטלו על עצמם עול כבד בתקופת ההתיישבות, במאבק ואחר כך ביישוב מחדש. הם עברו שבר גדול ולפעמים לוקח זמן להיבנות. זה תהליך. יכול להיות שבתוצאה זה עיכב את ההתיישבות המחודשת בכמה חודשים, אבל לא הייתי מציע לאף אחד לשפוט את אנשי הגוש".

במסיבת העתונאים פרופ' ידידיה שטרן דיבר על כך ש"ההנהגה הרוחנית- דתית השלתה את המפונים".

"ההנהגה הרוחנית של הגוש היא לא משהו נפרד מהגוש. אם, לפי פרופ' שטרן, היתה טעות בהחלטה של אנשי הגוש - אז היא של כל אנשי הגוש. ההנהגה האמונית מקבלת החלטות אמוניות והיא קיבלה החלטות קשות. בדו"ח חברי הוועדה נתנו שבחים לאופי המאבק, ובמסיבת העיתונאים בחרו לנזוף. אנחנו לא עשינו את זה כדי לקבל צל"ש או נזיפה. במהלך המאבק ידענו ביקורת משני הצדדים. אלה שחשבו שזה מעט מדי ואלה שחשבו שזה יותר מדי. בסוף הלכנו עם האמת שלנו".

האם אתה מאוכזב מכך שהוועדה לא מצאה לנכון להתייחס בדו"ח הסופי אל האשמים בכשלים?

"זה לא מאכזב אותי, כי לא ציפית לכך. מה שעמד לנגד עיניהם של חברי הוועדה זה לקדם את כל הסוגיה של יישוב המפונים מחדש, הם נצמדו לזה ב-99 אחוזים וזה הכתיב להם לו"ז מהיר. זה גם המקום להוקיר ולכבד את העבודה המקצועית של הוועדה, שברוב מוחלט של הדברים ירדה לשורש של העניין. אני מבין מדוע הם לא עסקו באשמים, מה עוד, שרוב רובם של האשמים אינם נמצאים יותר במערכת הציבורית. לנו, כמתיישבים יש חשבונות אחרים".

הוועדה סיימה את עבודתה. מה מחר בבוקר?

"נשארה הכנסת ככלי שקיבל דו"ח מן הראשונים במעלה שקיבלה מדינת ישראל, באמצעותו היא תוכל לבקר את הממשלה ובמידת הצורך גם לחוקק".