בשבע 398: שירים ושיעורים

אלבומו השני של הרב שבתי סבתו מוקפד ומושקע לא רק מהצד המוסיקלי, אלא גם מהתוכן התורני העמוק.

אמציה האיתן , י"ב בתמוז תש"ע

זכורני עוד מתקופת הישיבה הגבוהה, כשכוחנו היה במותננו (ולא מצבור של קילוגרמים מיותרים), חלק מריטואל החיים בישיבה היה העוגה של יום שישי – עוגת שיש גבוהה ומכובדת. אנחנו קראנו לה 'עוגה בשניים', והסיבה היא פשוטה בתכלית: הקפדנו שלא לאכול את העוגה לבדנו, אלא תמיד בשניים – אחד אוכל, והשני דופק לו על הגב כדי שלא ייחנק מהעוגה היבשה. איך פתאום הגעתי לזה? מהדיסק המתארח השבת במדורנו.

'משירי אהודנו' הוא האלבום השני משיריו של הרב שבתי סבתו. לאור ניסיוני האישי אני ממליץ לשמוע את הדיסק בשניים, ועדיף שאחד מהשניים יהיה תלמידו של הרב סבתו. הניסיון שלי היה מאוד מוצלח. במושב שלידי היה אחי הצעיר – תלמידו של הרב סבתו, וכך זכיתי לשמוע את שיריו של הרב, מצד אחד, וחוויות וסיפורים על גדולתו, מצד שני.

הרב שבתי סבתו הוא ראש ישיבת 'נתיבות יוסף' שבמצפה יריחו, וגם רב קהילה ביישוב בית אל, בו הוא מתגורר. לצד גדולתו בתורה, והשיטה של לימוד הבקיאות, אותה הנהיג ביד רמה, כוחו של הרב בחריזה ובשירה. אירועים רבים בישיבה זכו לשיר מיוחד מעטו של הרב, וחלקם אף זכו ללחן, אם כי לא מקורי. הרב סבתו נוהג לחבר את השירים שכותב ללחנים מוכרים, המתחלקים, על פי הכתוב על הדיסק, לשני סוגים: לחן עממי ולחן מסורתי. אך להבדיל מהמנהג המזרחי המסורתי, המתעלם כמעט לחלוטין מהחלוקה האמיתית למילים, הברות והטעמה נכונה (פרט לקריאה בתורה, שם דווקא יש הרבה מה ללמוד מהדיוק הספרדי) הרב סבתו מקפיד על הטעמה נכונה והתאמה מדויקת של המילים למנגינה, כולל התייחסות למלרע ומלעיל.

זהו האלבום השני של שירי הרב שיוצא אל האור, וכמו הראשון – כל שיר טומן בחובו שיעור שלם על נושא יהודי כלשהו. כל מילה בשירים מסתירה מאחוריה רעיון עמוק, וכל בית בשיר צופן מהלך רוחני מורכב. בחוברת הנלווית מובאים במילים קצרות הרעיונות הבסיסיים של השירים, אך זוהי רק טעימה. יודעי דבר מספרים כי הרב מתכנן להוציא חוברת שלמה של שיעורי תורה המפורטים בשירים, וכך להשלים את הפרויקט.

העיבודים נעשו ע"י אהרון מנחם בסגנון מזרחי לא כבד מדי, וגם בהם הושקעה מחשבה רבה. החשיבות של המילים לא הביאה לזלזול בצד המוסיקלי, אלא להיפך. הרב סבתו מתגלה כזמר נעים קול, ויחד עם חתנו – הרב ניסים אדרי, הם הצליחו להפיק אלבום מוסיקלי ברמה גבוהה, שמזמין אותנו פנימה, לעולם יהודי רב תוכן ועומק.

seret@etrog.tv