בשבע 398: דמותרבות

אוהד קנולר, בעקבות ההצגה החדשה 'שלג ויער'

ירעם נתניהו , י"ב בתמוז תש"ע

בשנת תש"ה, כששאריות העשן ממחנות ההשמדה עוד נישאים באוויר, כתב המשורר אורי צבי גרינברג את השיר 'הקבר ביער'. השיר בנוי מארבעה פרקים שבהם מסופר על גוי שרצח יהודי ביער ועל מפגשו עם בנו של היהודי שרצח. בימים אלה, ב'מעבדתרבות' שבדימונה, זוכה יצירתו של אצ"ג לעיבוד בימתי תחת השם 'שלג ויער', בבימויו של מאור זגורי ובהשתתפותם של דניאל סבג ואוהד קנולר, נתי מ'סרוגים' בשבילכם.

לא מכבר עברתם מתל אביב, 'בירת התרבות', אל דימונה. למה?

"לפני כ-6 חודשים קיבלה נועה אשתי הצעה לנהל קבוצת תיאטרון בדימונה. זהו מיזם שנקרא 'מעבדתרבות', והוא פרי יוזמה של מפעל הפיס שמממן אותו. מטרת המיזם היא להקים קבוצות תיאטרון באזורי פריפריה. די מהר אחרי שנועה הסכימה לקבל את התפקיד, הבנו שהצעד הנכון יהיה לעבור לגור בקביעות בדימונה, כדי שהתיאטרון יכה שורשים במקום. ואכן התיאטרון הופך לחלק אינטגראלי מחיי הקהילה בדימונה".

המעבר היה קל?

"אישית – זו החלטה מצוינת. איכות החיים גבוהה יותר, יש לנו ילד בן שנתיים והמרחבים הפתוחים והנקיים של דימונה מתאימים לו יותר ממרחביה המצומצמים של תל אביב. מקצועית – המעבר יצר קשיים, שכן תכופות אני צריך להגיע למרכז. אני נוסע ברכבת ואני נהנה מאוד, כי את זמן הנסיעה אני מנצל לקריאה, למחשבה ואפילו לשינון טקסטים". 

מה עורר בך עניין רב כל כך כשקראת את היצירה של אצ"ג?

"הטקסט השירי המם אותי. תוך כדי הקריאה עלו בי דימויים מוחשיים מאוד. גם השפה כל כך מדויקת וחזקה שאי אפשר שלא להישאב לסיפור. עוד עניין נוסף שהופך את הפואמה למתאימה לתיאטרון הוא עצם קיומו של סיפור דרמטי שיש לו התחלה, אמצע וסוף".

עיבדתם את הנוסח והסגנון או שהשארתם את הטקסט המקורי כמות שהוא?

"השתדלנו שלא לשנות דבר בטקסט המקורי. שינינו במקרים נדירים, כשחשבנו שהנוסח המקורי יפגע קשה בהבנת ההצגה".

למה שיניתם את שם היצירה המקורית?

"המעבר ממדיום שירי למדיום בימתי הוא כשלעצמו מספיק בכדי לבצע שינוי ביצירה. הרגשנו שהיצירה הבימתית היא כבר לא 'הקבר ביער', אלא משהו חדש. יצור כלאיים. השם 'שלג ויער' לקוח מגוף היצירה, ובעינינו הוא מסמל את מהותה – יופי צרוף שמכסה על אפלה גדולה".  

יש תכנון להופיע עם ההצגה הזו על אדמת גרמניה?

"הייתי שמח מאוד שזה יקרה בגרמניה או באירופה, ולראות את התגובות. מניסיוני, באירופה יש קבלה חמה מאוד ליצירה ישראלית, אבל השאלה אם הם יכולים לקבל בחום גם יצירה ששולחת אצבע מאשימה לעברם".

אי אפשר בלי מילים אחדות על 'סרוגים'. מה דעתך על הביקורת כנגד העונה השנייה? טענו שהיא עסקה בנושאים נישתיים מדי, שהעלילה לא אמינה ועוד.

"מהרגע שקראתי את התסריטים חשבתי שהעונה השנייה טובה בהרבה מהעונה הראשונה, ואני עדיין חושב כך. הביקורת מגיעה כרגע מתוך המגזר הסרוג בלבד, ואני לא ממש מבין למה. חלק מהביקורות שקראתי היו מופרכות, ועל אף הניסיון להעניק להן צביון ענייני הן העידו על המבקר יותר מאשר על הסדרה".