בשבע 398: אם הנשים תושלכנה לבית הסוהר נצא ל'אם האמהות' של ההפגנות

על סדר היום-ח"כ מנחם אליעזר מוזס,יו"ר סיעת יהדות התורה.

רוני ארזי , י"ב בתמוז תש"ע

סערת עמנואל עמדה גם השבוע במרכז העניינים, והתפתחויות נוספות עוד בדרך. ביום ראשון צפוי הרכב השופטים לוי, ארבל ומלצר לשוב ולדון בשאלת מאסרם של "ההורים המפרים", כהגדרתם. אתמול (ד') נועדו חברי סיעת יהדות התורה עם ראש הממשלה נתניהו ואח"כ התכנסו לישיבה מיוחדת, במהלכה דנו באפשרויות הפעולה העומדות בפניהם. יו"ר הסיעה, מנחם מוזס, הכריז בראיון ל'בשבע' כי אם יתעקש בג"ץ להכניס גם את האמהות לבית הכלא, יצעדו לשם גם הן בגאווה, "כחנה ושבעת בניה, מתוך תחושת שליחות וקידוש השם".

באיזו תחושה יצאתם מהפגישה עם ראש הממשלה?

"יצאנו מחוזקים במידה מסוימת. נתניהו אמר שהוא מאוד מוטרד מהשסע החברתי שנוצר בין הציבור הכללי לציבור החרדי, כתוצאה מההסתה נגדו. הוא ציין שהמגמה היא דווקא לקרב את הציבור החרדי, שנכנס באחרונה 'חזק' ל'ישראליזציה', אבל ההסתה הזו מביאה לרתיעה של בעלי מפעלים מלהכניס פועלים חרדים וזה לא הוגן להתנהל כך. הוא הוסיף שצריכים להוריד את הלהבות מול בג"ץ ולהביא לנורמליזציה ביחסים ושהוא יעשה כל מה שבידו, אבל הדגיש שאין לו יכולת להתערב בגלל הפרדת הרשויות. אני ציינתי בפניו את הסקר שפורסם השבוע ב'הארץ' אודות מידת האמון שיש בציבור לבית המשפט העליון ואת העובדה שהאמון הכי גבוה בבג"ץ נרשם דווקא אצל ערביי ישראל, שם יש 51 אחוזי תמיכה. רה"מ הגיב ואמר שזה מאוד עצוב. הוא גם מבין שבג"ץ ירה לעצמו ברגליים".

מהם השלבים הבאים במאבק שלכם בהחלטות בג"ץ?

"קיימנו ישיבת סיעה מיוחדת בהשתתפות ראשי חינוך העצמאי ועורכי דין. אנחנו מנסים כעת להחליט מה הצעדים הבאים. יעלה על הדעת להכניס לכלא אמהות? במגרש הרוסים עמדו שוטרים ושוטרות ובכו כמו תינוקות, כשהאבות נפרדו מילדיהם. אני בוכה גם עכשיו ולא יכול להירגע מזה כל הזמן. אז עכשיו צריך לראות את האמהות איך שנתלשים התינוקות מידיהן? אני יכול לומר שאם בשבוע הבא הנשים תיכנסנה לבית הסוהר, אנחנו ניערך להכין לא את 'אם כל ההפגנות', כי אם את 'אם האמהות של כל ההפגנות'. לא רק כאן, אלא גם בחו"ל. אמרתי גם לרה"מ שייקח בחשבון שכשהוא יגיע לפגישתו המתוכננת עם הנשיא אובמה בשבוע הבא, ייחכו לו שם הפגנות של מאות אלפים".

בתחילת השבוע היה ניסיון מצד בית דין להתערב ולהביא לסיום הפרשה בהסכמה. מה הכשיל את המאמץ הזה?

"אותו עותר המכונה ללום רימה אותם. הוא היה צריך להודיע שהוא מושך את עתירתו מביהמ"ש ואחר כך לבוא לביה"ד. אבל הוא לא המציא לביה"ד את האישור על משיכת העתירות וביה"ד מחה על כך נמרצות וגם על השימוש שעשה העותר בכלי תקשורת חילוניים להציג צווי מניעה כאילו הסכימו הדיינים לעמדת שופטי בג"ץ, לשון בית המשפט".

יש אפליה ברשתות החינוך החרדיות?

"אם יש, צריכים להקים ועדת חינוך רבנית, שיהיו שם גם נציגים אשכנזים וגם ספרדים וכל מקרה ומקרה יוכל להיפתר בדרך התורה, כפי שאמר גם הרב עובדיה יוסף. לא צריכים בשביל זה ללכת לערכאות, ועד כשאנחנו רואים מה התוצאה – שהשופטים מסוגלים לשלוח אבות ואמהות לבית הכלא ולהשאיר 293 ילדים ללא מענה מינימאלי. יש במערכת החינוך העצמאי יותר בנות ספרדיות מאשר בכל רשת 'מעין החינוך התורני'. כך גם בסגל של המורים ובסגל של המורות".

אתה צופה גל של עתירות מהסוג הזה נגד מוסדת החינוך העצמאי?

"היהדות החרדית כבר השכילה להראות לכולם בשבוע שעבר איך היא נערכת למצבים כאלה. היהדות החרדית לא תתקפל ואין בעיה אצלנו. שלחנו למעצר 40 אבות ותשע אמהות. נוכל לשלוח גם 400 או 4,000. אין כאן שום בעיה. לא ניתן שייכנסו לנוסחאות הלימודים במערכת החינוך שלנו, כמו שאמר האדמו"ר מווזיניץ' שליט"א - אם יבוא משרד החינוך לביהמ"ש ויגיד לו – 'תלמדו לפני הצהריים בבא קמא ואחה"צ בבא בתרא' לא נשמע לו אלא נעשה הפוך. לא יכתיבו לנו בנושאי חינוך".

ביקורת רבה נמתחה על השופט אדמונד לוי, שעמד בראש ההרכב בבג"ץ. אם שופט אחר היה יושב בדין, אתה מאמין שהתוצאה הייתה אחרת?

"אני יכול לומר כך - השופט אדמונד לוי הנחה את היועמ"ש לממשלה לבדוק התבטאויות של ח"כים נגד ביהמ"ש, קרי נגד עצמו. ברצוני להפנות אותו לדברי שלמה המלך החכם מכל אדם: 'מקום המשפט שם הרשע, ומקום הצדק שם הרשע'. אני מציע לשופט לכלוא גם את שלמה המלך במעשיהו על בזיון בית המשפט".

מאז התפוצצה הפרשה, זכית בתמיכה מצד נציגי הציבור הדתי לאומי?

"הרבה טפחו לי על השכם ואמרו 'כל הכבוד, מה שאתם עוברים בבג"ץ זה מה שאנחנו עוברים בעניין ההתנחלויות וירושלים'. אני אומר להם שההבדל הוא שכשמתקיפים את השופט סולברג על פס"ד אילנה דיין ואת השופט דרורי על פרשת הקופאית האתיופית, לא מכלילים את זה בגדר ביזיון בית המשפט ולא שולחים איש למעצר".