בשבע 398: רוח המפקד

חגית רוטנברג , י"ב בתמוז תש"ע

'מצפה אילן' על הר כביר באלון מורה טומן בחובו סיפור אנושי מיוחד המתקשר לימים אלו, בהם יחול יום השנה הרביעי למלחמת לבנון השנייה. סגן אילן גבאי הי"ד גדל בקריית טבעון למשפחה חילונית, ודעותיו הפוליטיות היו רחוקות מאוד מתפישת א"י השלימה. כשהתגייס לצה"ל המשיך למסלול קצונה, וקיבל תחת פיקודו מחלקת בני"שים. למרות הסתייגויותיו בתחילה מפיקוד על מחלקה שחייליה בעלי אופי והשקפה כה שונים משלו, נרקם בהדרגה בין המפקד לפקודיו הדתיים קשר מיוחד ונדיר באיכותו. המחלקה זכתה להישגים מרשימים ובהובלתו הפכה למצטיינת מחזור.

בז' אב תשס"ו נכנס אילן כמ"מ פטרול בראש גדוד 101 לכפר הלבנוני עייתא א-שעב. מחבלי חיזבאללה שזיהו את הבית בו שהה אילן, ירו טיל  נגד טנקים שחדר לתוך הבית והרג את אילן. יחד איתו נהרג סמ"ר יהונתן איינהורן מהמושב גימזו, שתיפקד כקשר מ"מ של אילן.

הקשר בין המפקד לחייליו לא ניתק גם לאחר נפילתו: חיילי מחלקת הבני"ש, תלמידי ישיבת אלון מורה, הקימו מצפה לזכרו על רכס הר כביר, סמוך למבנה הישיבה. 'מצפה אילן' צופה לעבר הרי גלעד ובקעת הירדן שבמזרח, הרי נצרת והכרמל במערב, ובתווך הר תבור. בימי ראות מיוחדת ניתן לראות גם את החרמון. המצפה הוקם בסיוע ניכר של הוריו של אילן, המגיעים מדי חודש בחודשו למצפה מקרית טבעון הרחוקה.

חיבור אנושי מיוחד. מבקרים ב'מצפה אילן'