בשבע 398: שאלת השבוע- תשובות הגולשים

שופט מזרחי אחד בבג"ץ- אפליה עדתית או בחירה על פי קריטריונים מקצועיים?

גולשי ערוץ 7 , י"ב בתמוז תש"ע

הכל עניין של דעה

לעניות דעתי- אפליה על רקע 'העדה' אינה מצויה כלל כיום. אך קיימת גם קיימת אפליה ברורה על רקע 'הדעה'.
אם פעם נהגנו לספור כמה ספרדים שימשו בתפקידם בכירים כמו רמטכ"לים, שרי ביטחון, שופטים וכו' - זכינו שאין עוד צורך בכך.
דומני כי היום אין מי שיתמוך או יתנגד לבחירת מועמד לתפקיד בכיר רק בגלל ארץ מוצאו. כשבוחרים את מזוז המרוקני ליועץ משפטי לממשלה ומתנגדים לסולברג האשכנזי, או כשממנים את דן חלוץ לרמטכ"ל ההתנתקות ואת אשכנזי (הספרדי) לשיקומו של צה"ל, איש אינו  מתעניין היכן נולדו הוריהם.
מה שמאוד משנה ועקרוני בהליך הבחירה בכל הגופים השונים וכמובן בראש ובראשונה בבית המשפט העליון הוא - "מה אתה חושב על". כלומר על מתנחלים, על חרדים, על הסכסוך במזה"ת, על חד מיניים ועל מסורת ישראל סבא וכיו"ב. אני מבטיח לכם ש"סמך-טניקים" (ס"ט) כדוגמת ניסים משעל ואמנון לוי יתקבלו לכל תפקיד שרק יחפצו ולאף אחד לא יזיז אם סבא שלהם אכל קטניות בפסח או לא.
הבעיה היא שדווקא בביה"מ ה"עליון", אמור לי מי ההרכב ואומר לך מה יהיה פסק הדין. זה הנושא!

אביתר שאקי, תל אביב

גזענות שקופה

שופטי בג"ץ, כמו גם כל נושאי תפקיד אחרים, צריכים להיבחר על פי כישוריהם. אך טיפשי הוא לדרוש כי בגופים נכבדים תהא חלוקה על פי מפתח עדתי.
עם זאת, באופן מפתיע חומק בג"ץ (וגם כלי התקשורת ונושאי משרה אקדמית) מהסטטיסטיקה הארצית המלמדת כי כ-50 אחוז מאזרחי ישראל הינם ממוצא מזרחי. בכל הגופים הנכבדים במדינה: בממשלה, בכנסת ובמטכ"ל ישנם אנשים ראויים ממוצא מזרחי, גם בתחומי המסחר, התעשייה והאמנות. משום מה רק בבג"ץ כללי ההסתברות אינם מתממשים.
הגזענות במעוזי השמאל אינה שחור על גבי לבן, היא שקופה. אין קריטריונים מפלים, אך הבסיס השולט אינו מאפשר לאיש שאינו בן דמותו להשתלב במערכת.

דניאל ינאי, ירושלים