בשבע 399: החשבון והנפש

הדיסק 'עם לבבי אשיחה' מדריך את המאזין כיצד להירגע ממתחי היומיום ולתת לעצמו חיזוקים חיוביים.

אמציה האיתן , י"ט בתמוז תש"ע

שלושת השבועות הם זמן לחשבון נפש. חשבון כללי, וגם חשבון פרטי של כל אחד ואחד. החפץ חיים אמר פעם שאם היינו מנהלים את חשבון בית העסק שלנו כפי שאנחנו מנהלים את חשבון הנפש שלנו, הרי שמזמן היינו פושטים את הרגל.

הפעם אספר לכם על שירות המיועד בדיוק למטרה הזו – האלבום 'עם לבבי אשיחה', מאת הרב שם שרפר. השיטה כבר די מוכרת בעולם הטיפול הבלתי קונבנציונאלי, ומבוססת על התיזה שקשה לחלוק עליה – המרפא הכי טוב לכל אדם הוא לא אחר מאשר הוא בעצמו. בשפה המקצועית קוראים לזה 'אוטוסוגסטיה', אך מכיוון שהמקצוע שלי הוא לא רפואה (בקושי פלסטר אני יודע לשים כמו שצריך) אנסה להסביר במילים של מינימרקט (להבדיל מבית מרקחת, כמובן). אדם שמשכנע את עצמו כי מצבו הוא טוב, אכן ישפר את מצבו ויגשים את אותה אמונה שהוא מחדיר לראשו. אחת הדרכים להגיע לכך היא שינון הולך וחוזר של משפטים חיוביים, המעצימים (אופס, השתמשתי במילה של בית מרקחת) את החוזק הרגשי של האדם, ומביאים אותו למחשבות חיוביות בלבד.

קצת מביך להתחיל לעמוד כל בוקר מול המראה ולומר לעצמנו מילים חיוביות. אם מישהו יראה אותנו, אנחנו עוד עלולים למצוא עצמנו מאושפזים בכפייה, וכאן בדיוק מגיע מקומו של האלבום המקורי הזה. לא צריך להמציא את הגלגל או לחפש משפטים טובים כדי לשנן. מישהו כבר עשה את העבודה בשבילנו. יש רק למצוא כמה דקות פנויות, לשכב או לשבת במקום נוח, ולהאזין בנחת לדיסק.

על רקע מוסיקה מרגיעה, מדריך אותנו הרב שרפר כיצד להרגיע את עצמנו. איך להרפות את הגוף והנפש, ובעיקר- למצוא בתוכנו את הכוח שיאפשר לנו להתגבר על משברים, ואפילו לישון כמו שצריך.

ברצועה הראשונה נלמד איך להרפות עצמנו מהמתח שכולנו שרויים בתוכו. ברצועה השנייה נחזק את עצמנו בכיוון החיובי בלבד. הרצועה השלישית תעזור לנו למחול למי שקצת קשה לנו לסלוח לו, והרצועה הרביעית מוגדרת בדיסק כ'חיזוק כללי'.

אז אם חשבון הנפש הפרטי יוביל גם לחשבון כללי ורחב, אני בטוח שהאלבום הזה יקרב אותנו לחזון של בניין בית המקדש – שם מותר לנגן אפילו בתוך שלושת השבועות.

seret@etrog.tv