בשבע 399: חיוך מאוזן לאוזן

רחלי דרורי-נשר, חירשת מלידה, מסבירה בספרה כיצד היא לא נותנת למגבלה שלה להגביל אותה ועושה זאת בחן ובהומור.

עדי (דוד) אהרון , י"ט בתמוז תש"ע

חשבתם פעם איך מרגיש בן אדם חירש? חברה של רחלי דרורי נשר ניסתה את זה. היא יצאה לרחוב עם אטמי אזניים ובמשך זמן מה חוותה את החוויה של להיות 'חירשת'. מאוחר יותר, כשהסירה את האטמים, חשה הקלה רבה, כאילו שקלו האטמים עשרות קילוגרמים ולא גרמים אחדים בלבד.

אבל אתם לא חייבים לנסות את זה בבית. רחלי דרורי נשר, חירשת מלידה, עשתה עבורנו את העבודה.

בשבילה, החירשות היא עובדה קיימת מאז שהיא זוכרת את עצמה. היא לא יכולה להסיר את האטמים כשנהיה לה קשה מדי. ולמרות שזה נשמע קלישאתי, נראה שהיא גם לא יותר מדי משתוקקת לעשות זאת. קשה לומר שרחלי שמחה עם חייה בעולם הדממה, אך בהחלט יש לה גאוות יחידה. כזו שיש רק למי שנפל וקם ושוב נפל, ולא התייאש אלא בחר להתמודד ולצמוח למקומות מפתיעים השמורים לחולמים. 

רחלי היא בחורה רווקה וחיננית בשנות השלושים לחייה. באמתחתה מספר שנות אקדמיה שלא היו מביישות אפילו אדם שומע ואף תואר שסיימה בהצלחה. אבל יותר מכל, רחלי היא כנה ואמיתית. בכתיבה זורמת וקולחת היא פורשת לפנינו בספרה 'אני חירשת. אז מה?' את מה שעובר על אדם חירש, מניסיונה האישי וכן מהידע הרב שלה בתחום.  יש לה חוש הומור מפותח שמתבטא היטב גם בכתיבתה הקלילה. היא לא מפחדת לצחוק על עצמה. וגם עלינו.

מקומה של אמה, אם שומעת לשני ילדים חירשים, נוכח גם הוא בין דפי הספר. רחלי מצטטת את דבריה לא מעט וניכר שהיא עיצבה את אישיותה למה שהיא היום, שמחה ומתמודדת בהצלחה עם הקשיים. ואמה עצמה גם כתבה פרק אחד מן הספר.

רחלי יודעת להתנסח, איך בכך ספק. היא אמנם לא מצליחה לשמוע ומדברת בקושי מסויים, אך היא בהחלט כותבת בכישרון. אומרים שהקב"ה מפצה על חוסרים ואדם שנפגע בחוש מסויים, בוודאי קיבל 'חוש שישי', המפותח יותר מבני אדם אחרים. מקריאה בספריה, נראה כי החוש  השישי של רחלי מתבטא בכתיבתה הקולחת ובעלת החן.

יתרונו של הספר הוא גם בקלילותו. מסרים עמוקים מוטבעים בתוכו כבדרך אגב. התחושה שנובעת מקריאה בספר אינה כבדות, אלא להיפך. נושא החירשות כבד המשקל מקבל דרך עיניה של רחלי מימדים מפתיעים. כל זאת גם בשל היותו של הספר ספר כיס שאינו מאיים.

עם הוצאת ספרה זה, יצאו לאור שני ספרי כיס נוספים, פרי עטה של רחלי: 'אני רווקה כהלכה. אז מה?' העוסק בהתמודדויות של רווקה דתית וגם חירשת, התמודדות שרחלי עוברת יום יום. וכן את הספר 'מליבי לליבך', ספר שירים שכתבה במשך השנים.