בשבע 399: דמותרבות- ארז לב ארי,בעקבות האלבום החדש, 'ארגמן'.

ירעם נתניהו , י"ט בתמוז תש"ע

האיש שהחל את דרכו כגיטריסט בהופעות של מאיר בנאי, אתי אנקרי, לאה שבת ועוד, מוכר במגזר שלנו בעיקר בגלל שיר הנושא ל'סרוגים' – 'אנה אפנה'. אבל ארז לב ארי, 40, שר גם את 'לבבתיני', 'מה אעשה', 'צדק', מאלבומו הראשון 'שמחת הפרטים הקטנים'. כעת הוא ממשיך עם 'בבוא יומי', 'בוקר טוב' ו'בסוף היום' (המלוּוה גם בקליפ) שראו אור באלבומו החדש 'ארגמן' – ראשי תיבות של שמות המלאכים: אוריאל, רפאל, גבריאל, מיכאל, נוריאל.

מה מאפיין את האלבום הזה לעומת האלבום הקודם?

אין בו שירי אהבה קלסיים כמו 'מה אעשה' או 'לבבתיני', אלא זה אלבום "רוק גיטרות" יותר מקודמו.

לאחר ההצלחה של האלבום הראשון, חששת ממבחן 'האלבום השני'?

לא, אני לא חושב על דברים כאלה בזמן היצירה. את זה אני משאיר למבקרי המוזיקה.

אתה אמן בשיבוץ שברי פסוקים, בהטמנת הֶרמזים והדהודים למקורות. דווקא באלבום די הרבה שירים אינם פרי עטך. למה?

מתוך תשעה שירים, שלושה לא שלי. נכון שיש בו יציאה החוצה לכותבים אחרים, אבל מבחינתי זהו אלבום אישי מאוד, אולי אפילו יותר מקודמו. אגב, גם באלבום הזה יש לא מעט שברי פסוקים, כמו ב'ביום אקרא', 'ארגמן' וכמובן ב'בבוא יומי'.

מה דעתך על אמנים שמשבצים בשירתם מחאות פוליטיות?

כל אחד כותב על מה שמעסיק אותו ועל מה שחשוב לו. מחאה פוליטית היא דבר מבורך בעיניי, כי אכן לצערי יש הרבה על מה למחות. במקרה הפרטי שלי, אני עדיין עסוק בעצמי ובמה שיש לי לתקן לפני שאני הולך לשנות את העולם. לצד זה השיר 'מלחמה אבודה' שנכתב בשנת 1956 על רקע תהודת מרד הגטאות ו'פרימיטיביים' הם בהחלט שירי מחאה בדרכם, אפילו שאת שניהם לא אני כתבתי.

איזו מוזיקה אתה צורך?

גם ישראלי וגם לועזי. "גדלתי" על כל הרוקנרול של שנות ה-70: פינק פלויד, זפלין, ניל יאנג, החיפושיות. בזמן האחרון אני מקשיב הרבה לאביתר בנאי.

אתה גם מתארח בסבב ההופעות שלו. מה דעתך על הפריחה של המוזיקה היהודית גם בקרב הציבור החילוני?

אני חושב שזו תופעה מבורכת שמעידה על פתיחות ועל ניצנים של אחדות. זה לא סתם טרנד חולף כי בעצם זה היה שם תמיד, רק שהיה סגור בחצרות. לדעתי, הסיבה לפריחה היא שבכלל כל נושא היהדות ולימודה נפתח בזמן האחרון גם לציבור שלא שומר מצוות. לצד זה נוצר געגוע לשפה ולמילה שנסתלקה ועכשיו חוזרת בע"ה.

מתי יחל סיבוב ההופעות ברחבי הארץ, ומה צפוי בו?

סיבוב ההופעות כבר החל וצפויים בו בעיקר שירים (צוחק). שירים מהאלבום הקודם וכמובן רוב שירי האלבום החדש.

מה המיזם הבא?

מוקדם לדון בזה, אבל המיזם הבא הוא אלבום שלישי שאת אופיו לא אדע עד רגע הלידה, כשם שלא ידעתי מראש את אופיים של שני האלבומים. אני מאמין שהוא יעסוק גם כן בשאלות בחיפוש, אלא אם כן יבוא משיח ממש ברגע זה ויגאל אותנו מהחיפוש.

yiramne@gmail.com