בשבע 399: מיקרוסקופ

השבוע במדור- כרסטיס אדום לסרט הצהוב מאת עדי גרסיאל, מלחמת המילים מאת חני לוז, קרנבל שליט מאת ישראל מידד, ביקורת הנקרא ומבזקי חדשות מאת עדי גרסיאל.

עדי גרסיאל, חני לוז וישראל מידד , י"ט בתמוז תש"ע

כרטיס אדום לסרט הצהוב

"ההחלטה לרתום את מעריב לצעדה למען שחרורו של גלעד שליט לא התקבלה בלב קל", כתב יואב צור, עורך העיתון, "...אנחנו במעריב לא מנסים להעלים את המחיר הכבד של השחרור. אנחנו רק אומרים שאין ברירה". ואכן, עיתונו של צור נרתם, או יותר נכון התגייס בצו 8 למען המשימה השנויה במחלוקת, כולל צירוף הסרט הצהוב בעיתון של יום שישי. לא שהצהובון השני, 'ידיעות', מפגר אחריו בהרבה בעיסוק בנושא (ציון לשבח מגיע ל'ישראל היום' על הסיקור המאוזן), אבל מעריב הצליח הפעם להתעלות על עצמו, או יותר מדויק - לרדת יותר נמוך ממה שחשבנו שאפשר (ראו תמונות). אפילו אחד מבכירי העיתונאים בעיתון, בן כספית, כתב כי "משפחת שליט היא היחידה שמתנהגת, בינתיים, כפי שהיא אמורה לנהוג... חוץ מהמשפחה, כל השאר ירדו מהפסים. בראש ובראשונה התקשורת".

והנה עוד שיקול שחבל שצור לא עשה: עיתונים מנייר נשמרים, כידוע, בארכיונים ובספריות. מה יחשוב מי שבעוד כמה שנים יעלעל בעמודיו הראשונים של 'מעריב' מהשבועיים האחרונים? או שאולי הספרנים יעשו עם העיתון חסד ויתייקו אותם בקטגוריית העלונים המסחריים ומוספי הפרסום?

עדי גרסיאל

מלחמת המילים    

מילים מייצרות את המציאות האישית שלנו ואת המציאות הציבורית. במסגרת המאבק המתמיד של השמאל להשליט את האג'דנה שלו במדינה, נמשכת מלחמת המילים בכל יום בכלי התקשורת.

השבוע פורסם בעיתון 'הארץ' כי "המתנחלים" בסילוואן (כפר השילוח) מתכוונים לפנות משפחות פלשתיניות בכוחות עצמם. למה? כי "היורשים הצליחו לקבל צו לפינוי המבנה, אך הצו לא מומש בשל שיקולים ביטחוניים ומדיניים". כלומר - למרות שהמערכת המשפטית פועלת על פי נורמות נאורות, אותם מתנחלים 'הצליחו' איכשהו להוציא צו כזה. ואכן, בדיקה העלתה שהביטוי "הצליחו להוציא צו פינוי" הוא ייחודי, ולא הופיע אי-פעם ב'הארץ'! איך מתארים הוצאת צו פינוי נגד יהודים - מעשה המתאים לנורמות הנאורות?

בכתבה על 'התנחלות בית יהונתן ובית הדבש' מלפני כשבוע נכתב: "המשטרה מתעכבות בביצוע צו פינוי שהוציא בית משפט בעניין". ביטוי זה חוזר על עצמו גם בענייני מאחזים: "שלושת המאחזים בשומרון, נגדם הוצאו צווי פינוי, יפונו רק לאחר מיצוי ההליכים".

מלחמת המילים מתנהלת בעוצמה גם בזירה של תיאור התנהגות ה'מתנחלים' לעומת הערבים. בעיני התקשורת האלימות הערבית היא הנורמה, אך כל ביטוי אלימות ברמה כלשהי על ידי 'מתנחלים' זוכה לניפוח והגזמה. ערבים תושבי סילוואן התפרעו השבוע כל הלילה, תוך רגימת יהודים ואנשי כוחות הביטחון, והשלכת בקבוקי תבערה. ניב רסקין בגל"צ תיאר זאת כ"לילה לא שקט". חדשות ערוץ 2 תיארו את האירועים בכותרת כ"עימותים", ובכותרת משנה: "עימותים קשים". נברתי בארכיון ומצאתי את הכתבה על ההפגנה הסוערת שהיתה בבית-אל לפני כשלושה שבועות, הפגנה שכללה בעיקר זריקת צבע וביצים, וגם מעט אבנים על אנשי יס"מ ומג"ב. התיאור בכותרת המשנה מספר על "עימות אלים במיוחד". כלומר - בקת"בים אינם מהווים עילה להסלמה בתיאור האלימות.

חני לוז

קרנבל שליט

* קבלו מונח חדש לעולם התקשורת: "קרנבל פרחחי". וכפי שהשתמש בו מאיר אינדור, יו"ר עמותת "אלמגור": "...גם אם ראש הממשלה ישחרר מחבלים שידיהם מגואלות בדם, יום למחרת הוא יחטוף מאותם עיתונים בדיוק, על כך שהוא לחיץ. אנחנו ב'אלמגור' בהלם מוחלט, לנוכח הקרנבל הפרחחי הזה שעושה לעצמה התקשורת הישראלית".

* לפני כחודש הלך לעולמו אריה לובה אליאב. אחרי מותו התקשורת אמרה "קדוש" והוא הופיע על המסכים ומתוך מקלטי הרדיו כל כך נחמד, כל כך מוסרי, כל כך חביב. ובמידה רבה הוא אכן היה כזה. אבל הוא היה גם איש פוליטי רדיקלי. ממפלגת העבודה פנה שמאלה, וחזק. והנה, בעיתונים התפרסמו מודעות המזמינות הצבור לאירוע יום השלושים, ואין ברשימת הדוברים אף אדם מהמרכז. האם מישהו מהפרשנים יזכיר שמדובר באיש שמאל, או שהם ישאירו את הציבור עם רושם דמותו האבהית?

* ומשהו מהתקשורת האינטרנטית: 'הקרן לישראל חדשה' שלחה הזמנה לרבנים להשתתף בסיור הכרה, כדי להתוודע אל עבודתן של עמותות הנתמכות כספית בידי הקרן, והפועלות למען פלורליזם דתי וזהותי. הסיור נועד ליום א', 18 ביולי. לאחר ארוחת בוקר בירושלים עם אברהם בורג, אזרח צרפת, והסבר אודות מרכז המדרשה הפתוחה, יוסעו הרבנים למועדון 'פישקה' בתל-אביב כדי ללמוד על טקס חופה חלופית מול המונופול של הרבנות על נישואין בישראל. בהמשך יטיילו ביפו כדי להכיר "עיר מעורבת" (מפי אנשים שמסרבים לאפשר לתלמידי ישיבת "פעמיך יפו" לגור ביניהם). כשאחד הבלוגרים גילה שארוחת הצהריים אמורה היתה להיערך במסעדה בשם 'יאפא' ביפו, המגישה בשר עם חלב, קמה מהומה בכמה אתרים, וחיש מהר הוסר שם המסעדה מהידיעה באתר הקרן.  בכל זאת, אולי לא נעים להזמין רבנים לאכול 'טרייף', גם אם הם מתנגדים לבד"ץ. או שאולי יש לקרן תוכנית להקמת ועדת כשרות חלופית?

ישראל מידד

ביקורת הנקרא

מי שנכשל בניהול מלחמה שלמה רוצה לעשות על זה קריירה (מעריב)

שלום ירושלמי על הפוליטיקאי בפוטנציה דן חלוץ. ואנחנו רק מבקשים התראה לפני שהוא ימונה לשר - שנספיק למכור את תיק ההשקעות שלנו

אחד מאלף יוצא זכאי (כותרת ראשית ב'ידיעות אחרונות')

ואח"כ מתפלאים שאמון הציבור במערכת המשפט נמצא בירידה מתמדת

נהג נתפס בעבירה ה-100: "אני נוסע רק בכפר" (ynet) כדי שאחמד טיבי לא יגיד שאנחנו גזענים, לא נכתוב מאיזה לאום הנהג

הקאמרי מציג: מחזמר לפי שירי שלמה ארצי (עכבר העיר)

וואו, מישהו הצליח להבין את "חתולים מחשבים את קיצם לאחור" ועוד לבנות מזה מחזה!

חדשות בחדשות

על פי דיווח ב'דה-מרקר' צפוי ד"ר אמיר גילת להתמנות בקרוב ליו"ר רשות השידור. גילת, שהיה עיתונאי במעריב, משמש כיום דובר אוניברסיטת חיפה ונחשב מקורב לראש הממשלה.

לראשונה בתולדותיה תשלם הטלוויזיה החינוכית תמלוגים ליוצרים. החינוכית חתמה על הסכם הסדרת הנושא מול איגודי התסריטאים והבמאים.

ארנון גל, העורך הראשי של אתר nrg מעריב עוזב את תפקידו וישמש כעורך תוכנית בערוץ 10. כך דיווח אתר 'וואלה'.

 עדי גרסיאל