בשבע 399: שאלת השבוע- אפשר להיות מקצועי עם אג'נדה.

תמיכת התקשורת בקמפיין שליט - נקיטת עמדה לגיטימית או זניחת סטנדרטים אתיים ומקצועיים?

יעקב אחימאיר ,עיתונאי, ערוץ 1 , י"ט בתמוז תש"ע

התשובה מורכבת. זכותה של תקשורת להביע עמדה בכל נושא ונושא, בעיקר בעניין ציבורי ממדרגה ראשונה כמו האפשרות לשחרורו של גלעד שליט. עיתון יכול לכתוב מאמר מערכת בעד העסקה, ויכול עיתון אחר לטעון שהמחיר יקר מדי וישראל אינה יכולה להרשות לעצמה לענות לדרישות החמאס.

יש כאלה שיגידו שאפילו חובתו של כלי תקשורת להביע את עמדתו בעניין הזה. מובן שהחובה הזו או האפשרות הזו אינה פוטרת כלי תקשורת משמירה על כללי אתיקה כהלכה, בכל נושא שהוא. כך שלדעתי שני חלקי השאלה אינם עומדים בסתירה זה כלפי זה.

בכלל, גם אם העיתונות טוענת שהיא אובייקטיבית, אין זה נכון. המציאות היא שאין עיתון אובייקטיבי. ב'ידיעות אחרונות' מזהים קו אופוזיציוני לראש הממשלה נתניהו, וכך גם ב'הארץ'. המצב דומה במעריב, אם כי במידה פחותה יותר. ב'ישראל היום' אמנם יש בעמודי הדעות ימין ושמאל מכל המינים והסוגים ויש הקפדה על איזון וקשת דעות, אבל אם מסתכלים על הקו הכללי של העיתון, רואים שהוא במרכז המפה הפוליטית עם נטייה ימינה. כך שהיום קשה להיות אובייקטיבי.

העיתונות בארה"ב, עם כל ההגינות שיש ברבים מכלי התקשורת שלה, אינה מנסה להיות אובייקטיבית. הניו-יורק טיימס לא מנסה להיות כזה, ויש לו דעה ועמדה כלפי כל הבעיות הבוערות המעסיקות את ארצות הברית. גם בארץ אפשר לנחש מראש את העמדה של עיתון פלוני על סוגיה אלמונית. גם עיתון 'בשבע' אינו עיתון אובייקטיבי, כך שאיני רואה סתירה בין שתי העמדות בשאלה.