בשבע 400: משתמטים למען גלעד

שמואל אדלמן , כ"ו בתמוז תש"ע

הצעדה למען שחרורו של גלעד שליט שנחטף בידי מחבלים לפני ארבע שנים זכתה להדים רבים השבוע. כלי תקשורת גדולים כמו "מעריב" ו"ידיעות"  התגייסו ללא תנאי לצד הוריו של גלעד בקריאה  לממשלת ישראל לקבל את דרישות החמאס ולשחרר מחבלים רוצחים תמורת שחרורו של גלעד שליט. הגדילה לעשות  יעל פז מלמד  שהכתירה את הצעדה שכללה על פי הערכת העיתון עשרת אלפים איש בלבד, כ"זעקת הרוב הדומם".  נתניהו וברק, שנכון לרגע זה, אינם מוכנים לנוסחה "שחרור בכל מחיר" מוצגים כקהי חושים וחסרי רגישות. במקום דיון מעמיק ורציני בהשלכות של קבלת תנאי חמאס מעדיפים כלי תקשורת גדולים למלא את עמודי החדשות בתמונות ססגוניות מהצעדה.

בראש מארגני הצעדה עומד יואל מרשק, רכז המשימות של התנועה הקיבוצית. מרשק חתום על קריאה לשירות לאומי חובה לכל מי שאינו משרת בצה"ל ובכלל זה חרדים, ערבים ובעלי מוגבלות רפואיות קלות שאינם מגויסים לצה"ל. מפתיע איפוא כי בין הצועדים למען שחרורו של חייל חטוף בלטו כמה ידוענים שהקשר בינם ובין שירות צבאי רופף למדי. כך למשל, מיהרו כלי התקשורת לפרסם את עובדת השתתפותה של הדוגמנית בר רפאלי בצעדה. רפאלי, כזכור, הציגה לצה"ל תעודת נישואין ולא שירתה אף לא יום אחד במדים. ידוען אחר שמרבה להתבטא בעד קבלת תנאי החמאס הוא אביב גפן שאף הלחין לפני כשנתיים שיר למען גלעד שליט. בראיון לדן שילון אומר גפן "המחיר כבד ככל שיהיה הוא מוצדק בעיני", ועוד באותו ראיון: "עייפתי מלהיות חלק מארץ שכל כך הרבה זמן שולטת על עם אחר". גפן, כידוע, לא שירת בצה"ל. בעבר טען שלא גויס בשל עקמת בגב, מה שלא הפריע לו להופיע שעות ארוכות על במות בארץ ובחו"ל.

האם הוויכוח על עיסקת שליט בתנאי חמאס הוא ויכוח בין ימין ושמאל? בתשובה לשאלתנו טוען יואל מרשק באופן חד משמעי שלא. ביחס למשתמטים מצה"ל שמופיעים בצעדה אומר מרשק: "אני מסתייג מכל אחד שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי".  מרשק טוען כי דמויות אלו בהחלט פוגעות בקונצנזוס של המאבק.  

 נותר רק לקוות כי בצד ההסכמה הרחבה על ציפייה להשבת גלעד שליט לחיק משפחתו הדיון סביב שאלת המחיר ייעשה בכובד ראש.