בשבע 400: צליל מכוון

ניר סרי מצליח לקחת טקסטים מוכרים ולטעון אותם במשמעות חדשה באמצעות לחן מקורי.

אמציה האיתן , כ"ו בתמוז תש"ע

ראשית, אני מאמין שעד שהעיתון ירד להדפסה, יבוא המשיח ונוכל כולנו לשמוע מוסיקה בכיף. שנית, מדובר בשירי קודש וטקסטים מהמקורות, אז אולי אין עם זה בעיה. שלישית, רוב הקוראים שומרים את העיתון שבועות רבים (אני רוצה לראות שהעורך יוריד לי את המשפט הזה!) ולכן המדור הזה שימושי לתקופה שאחרי ימי בין המיצרים. וחוץ מזה, תראו לי רב שאוסר גם לקרוא על מוסיקה, ואני מיד אוסף את העיתונים מהמדפים.

יש לנו הפעם סיבה כפולה לחגיגה – גם אלבום בכורה וגם גיליון ה-400 של 'בשבע'. מכיוון שעל יום ההולדת של העיתון אף אחד לא שאל אותי, אתייחס בעיקר לאלבום הבכורה של ניר סרי. המקצוע שלו הוא מטפל במוסיקה, ואם נלך למשחק המילים הבנאלי, נגיע למסקנה שהוא גם מטפל באנשים בעזרת המוסיקה, וגם מטפל במוסיקה בעזרת אנשים טובים.

לטעמו של סרי – הלחן בא לשרת את המילה ולא להיפך. באלבום הזה הוא לוקח טקסטים המוכרים לכולנו ונותן להם משמעות באמצעות המוסיקה. מזמן לא פגשתי אלבום המכיל כל כך הרבה סגנונות מוסיקליים, ונראה שסרי שולט בהם היטב, ואף מתאים אותם למילים. כבר בשמות השירים אפשר להבחין במגמה הזו. נסו לדמיין למשל את 'בלוז לתפילת רב' על ברכת החודש או 'סמבה קנ' על הפרק הסוגר את ספר תהילים. לשיר 'דרור יקרא' הוא קורא 'ריחות של יום שישי', והשיר 'צור משלו' נקרא 'בשבע' (לא, הוא לא עובד במערכת העיתון). דרך אגב, אם כבר קניתם את האלבום, רשימת השירים שבגבו לא ממש תואמת את הסדר האמיתי, אז זהירות לא להתבלבל.

השילוב עם אילן דמרי, בשיר 'שלום עליכם', מוצלח ביותר ולא היה מזיק להוסיף אותו בעוד כמה שירים. השירה של סרי מליאה עומק ומותאמת לסגנון של אותו שיר, אבל חדי אוזן יבחינו שזה לא ממש המקצוע שלו. לדעתי היה ניתן לתקן את מעט המקומות שהוא מזייף, אפילו בעזרת תוכנת העריכה. רוב העיבודים נעשו ע"י אלון יופה, והיכולת שלו לזגזג בין הסגנונות מעוררת התפעלות. הכינור של ניצן חן-רזאל נשמע נהדר, ועם החלילים של עופר פלד והקלידים של אילן פוסטופצקי, התוצאה ממש עריבה לאוזן.

אפשר לכתוב על כל שיר טור שלם, ואף טור לא יהיה דומה לשני, אבל במקום לתפוס את כל העיתון, אציע לכם פשוט לקנות את הדיסק, ולגלוש איתו, ועם הטקסטים שחשבתם שאתם מכירים, למקומות שאף פעם לא ביקרתם בהם, ואני בטוח שתשמחו להכיר.

seret@etrog.tv