בשבע 400: רצח, שחרור, רצח

המחבל שהשתחרר בעסקת טננבוים, שב מיידית לפעילות טרור ותכנן את הפיגוע בבאר שבע לפני 6 שנים, בו נרצחו 16 יהודים. הוא נאסר שוב, וכעת חמאס דורש את שחרורו במסגרת עסקת שליט.

רבקי גולדפינגר , כ"ו בתמוז תש"ע

זה קרה בשעת צהריים חמה ביומו האחרון של החופש הגדול בשנת תשס"ד, 2004. רחל אטאש (45) לקחה את בנה אביאל בן ה-3 לקניון הנגב בבאר שבע, כדי לחגוג עימו את סיום החופש. אביאל הקטן היה בנה היחיד, שנולד לה ולבעלה לאחר שנות נישואין ארוכות וטיפולי פוריות ממושכים. בסיום יום הכיף הקצר עלו רחל ואביאל מאושרים לאוטובוס, בדרכם חזרה לביתם בשכונה ד' בבאר שבע.

אביאל ישב על ברכי אמו, מתבונן סביבו בסקרנות, כשלפתע החרידו את האזור שני פיצוצים עזים. מחבל מתאבד פוצץ עצמו באוטובוס בו נסעו השניים, ומחבל נוסף פוצץ עצמו בו זמנית באוטובוס הסמוך, לא הרחק מבניין העירייה. בן רגע הפך הרחוב לשדה קטל נוראי. 16 בני אדם נהרגו ועשרות רבות של אנשים, נשים וילדים נפצעו בדרגות פציעה שונות. אביאל הקטן נהרג במקום, ואמו רחל נפצעה באורח קשה מאוד. היא הובהלה לבית החולים סורוקה, שם אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא סובלת מפגיעות וכוויות קשות בכל חלקי גופה. הרופאים התמקדו בניסיון לייצב את מצבה ולהציל את חייה. לאחר חודשי אשפוז לא פשוטים, בהם עברה מספר ניתוחים מורכבים ותהליך שיקום ממושך, היא שוחררה. מאז, היא ובעלה ישראל מנסים, בקושי רב, לאחות את השברים מחדש ללא בנם יחידם, אביאל.

"שילמנו מחיר גבוה על העסקה"

"המצב קשה מאוד", מספרת בכאב מרים פרטוש, אמה של רחל אטאש. "אנחנו מתמודדים כל יום מחדש עם האסון שקרה לנו. מההדף של הפיצוץ נפגעה השמיעה של רחל ולכן היא מתקשה לתקשר עם הסביבה. ברגליים שלה מורכבות פלטינות וכתוצאה מכך היא לא ניידת. היא סובלת מכאבי ראש חזקים ויש לה פה ללא שיניים. אני מנסה לעזור לה כמה שאפשר, אבל המצוקה הגדולה ביותר היא ההתמודדות הנפשית שלהם", מציינת מרים ונאנחת. "אביאל המתוק היה הכול בשבילם. הוא היה ילד מקסים וחייכן. הם חיכו לו כל כך הרבה שנים. כשהוא נולד כולם היו מאושרים, ואז הוא נלקח מאיתנו בבת אחת ובכזאת אכזריות. מאותו יום החיים של כולנו נעצרו מלכת", היא אומרת בקול חנוק.

בני הזוג אטאש, הנאבקים מדי יום על זכותם הבסיסית לחיות חיים נורמטיביים עד כמה שניתן, לא היו מודעים לזהות האחראים לרציחתו של בנם אביאל יחד עם עוד 15 הנרצחים הנוספים באותו פיגוע קטלני. היו אלה שני המחבלים: מצעב השלמון, ראש חוליית החמאס בחברון וחברו מחמוד קוואסמה, אשר שוחררו ממעצרם בכלא הישראלי במסגרת 'עיסקת טננבוים' שבעה חודשים בלבד לפני הפיגוע.

מיד עם שחרורם, חזרו אותם מחבלים, מבלי לאבד אף רגע, למעגל הטרור ופעלו במלוא המרץ להקמת חוליית חמאס חדשה. החולייה עברה אימוני ירי ובקיץ תשס"ד אף גויסו על ידה המחבלים המתאבדים נסים ג'עברי ואחמד קוואסמה במטרה לבצע פיגוע התאבדות בישראל. המחבל מצעב השלמון קיבל לרשותו חגורות נפץ ואמצעי לחימה לטובת צילום המתאבדים טרם יציאתם לביצוע הפיגוע, ובבוקר ה-31 באוגוסט נפגש מצעב עם המתאבדים וצייד אותם בחגורות הנפץ. אחמד ונסים עלו על הסעת שוהים בלתי חוקיים לבאר-שבע. סמוך לשעה 14:30 התפוצצו המחבלים המתאבדים בשני האוטובוסים בבאר שבע.

לאחר הפיגוע בבאר שבע חוסל במבצע נועז מחמוד קוואסמה בידי חיילי צה"ל ואילו חברו המחבל מצעב השלמון נעצר על ידי כוחות הביטחון. ל'בשבע' נודע כי מצעב אשר שוחרר בעבר ב'עיסקת טננבוים', והמשיך כאמור בפעילות טרור וברצח יהודים, כלול ברשימת החמאס בתביעה לשחרורו במסגרת עיסקת שליט. מרים פרטוש, סבתו של אביאל הי"ד, מתקשה לקבל זאת. "עד היום אנחנו מתמודדים עם התוצאות של אותו פיגוע. שילמנו מחיר גבוה מאוד. ראש הממשלה והשרים צריכים לשקול היטב היטב את החלטתם בעניין עיסקת שליט. לנו, לצערי, זה כבר לא ישנה".

משפחתו של עמנואל יוספוב, שנרצח אף הוא בפיגוע בבאר שבע, יוצאת גם היא חוצץ נגד שחרור המחבל האחראי לרצח יקירם. "הוא מחבל. הוא רוצח ומקומו בבית הכלא", אומרת האם גלינה, ופורצת בבכי. "חייבים להבין שאם ישחררו טרוריסט כמוהו - הוא ירצח עוד עשרות ישראלים. אנחנו נביא על עצמנו עוד רצח, עוד כאב ועוד דם שיישפך ברחובות. החמאסניקים הטרוריסטים הרגו לא רק את הבן שלי אלא את כל המשפחה שלי".

מאז אותו יום בו נרצח בנה עמנואל בן ה-28, גלינה לא יוצאת מפתח ביתה ומתקשה לתפקד. ישנם בקרים שהיא אפילו אינה מצליחה לקום ממיטתה. "שש שנים עברו, אבל הכאב והגעגועים לא מרפים. כמו שאמא של גלעד שליט בוכה - גם אני בוכה ביחד איתה, אבל לא זאת הדרך. אין בישראל אדם אחד שלא רוצה שגלעד שליט יחזור הביתה, הוא הבן של כולנו. אבל לשם כך אנחנו צריכים להשתמש בכוח צבאי,לפעול מדינית ובשום פנים ואופן לא לשחרר את כל אותם מאות מחבלים ורוצחים".  

המשוחררים בנו תשתית טרור בשומרון

בראשית שנת תש"ס נחטף אלחנן טננבוים, איש עסקים כושל שהיה קצין מילואים בחיל התותחנים בדרגת אלוף משנה. לאחר שנים של משא ומתן, הגיעה ממשלת ישראל, בראשותו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון, להסכמה עם החיזבאללה על עסקת שבויים לפיה תשחרר ישראל כ-400 אסירים פלסטינים ו-35 אסירים אחרים, רובם לבנונים, וביניהם גם עלי בירו, השייח עובייד ומוסטפא דיראני. בנוסף, ישוחררו גם 59 גופות של לבנונים. בתמורה, ישחרר החיזבאללה את אלחנן טננבוים ואת גופות שלושת חטופי הר דב. ואכן, ישראל שיחררה מאות אסירים ביטחוניים, רובם פלסטינים ולבנונים. בעולם הערבי נתפשה העסקה כניצחון גדול מול ישראל החלשה והרופסת.

תולדה ישירה לשחרור אותם מאות מחבלים  היתה בסופו של דבר גם רצח עשרות אזרחים חפים מפשע בישראל. בראיון פרידה מלפני כשנה, הודה מח"ט הצנחנים היוצא, אל"מ הרצי הלוי, כי בתקופה שבה שימש מפקד החטיבה המרחבית מנשה באזור ג'נין, הורכבה כל תשתית הטרור של הג'יהאד האסלאמי באזור ממשוחררי עסקת טננבוים. "מעל 40 אזרחים ישראלים נהרגו כתוצאה ממתאבדים שעברו דרך הגיזרה שלי. כל תשתית הג'יהאד האיסלאמי הורכבה ממשוחררי עיסקת אלחנן טננבוים. גם את זה צריך לומר, וצריך לדעת לקראת מה אנחנו הולכים אם תהיה עסקה בעניין שליט. מי שתפקידו להחליט, שיחליט. אבל חייבים להבין שלשים סטיקר על האוטו: 'ישוחרר גלעד שליט', זה דבר שטוח. זה לא כל כך פשוט", הוא קבע. ‏‏‏

בעיתון ג'רוזלם פוסט בשבוע שעבר, הובאו נתונים סטטיסטיים באשר לאומדן הנרצחים הישראלים הצפוי בעקבות שחרור מחבלי החמאס בתמורה לשחרורו של גלעד שליט, וזאת על בסיס נתוני העבר. על פי העיתון, מדינת ישראל צפויה לספוג בפרק זמן לא ארוך מספר בלתי נתפש של 318 נרצחים בפעולות טרור שיתבצעו על-ידי אותם משוחררי העיסקה. מאיר אינדור, יו"ר ארגון נפגעי הטרור אלמגור, עומד מתוסכל מול הנתונים הללו וקובע נחרצות כי שחרור המחבל מצעב השלמון ושכמותו הוא מעשה נפשע. "מדובר בעסקה הרת אסון. מה המסר שאנחנו מעבירים למחבל-מתחיל כשהוא רואה רוצח כמו מצעב השלמון משתחרר? 'אל דאגה. אתה תרצח יהודים פעם אחת ותשתחרר, וגם אם תרצח שוב - ישראל כבר תוציא אותך לחופשי'. איזו מין הרתעה זו?! הרי מלבד כל אותם מחבלים שישתחררו וישובו לרצוח יהודים, יקומו עוד אלפים שיבינו שהפשע משתלם. זו רוח גבית איומה לטרור".

דוגמאות נוספות למחבלים שחזרו לסורם ורצחו מיד עם שחרורם, אומר אינדור, יש למכביר. "על פי נתוני השב"כ, 63% ממחבלי החמאס ו-48% ממחבלי הפתח שמשוחררים שבים לפעילות טרור. זה נתון איום ונורא. מרוואן ברגותי היה אסיר שלוש פעמים ובכל פעם ששוחרר שב לטרור. לואי סעדי, שהיה ראש הג'יהאד האיסלמי בשומרון ושוחרר מהכלא הישראלי במסגרת 'עסקת טננבוים', היה אחראי למותם של 12 ישראלים בפיגועים במועדון הסטייג' בתל אביב ובקניון השרון בנתניה. בסופו של דבר, הוא נהרג על ידי חיילי צה"ל".

ביניים: "פעילי המטה מרחיקים את השחרור"

אינדור יוצא כנגד הניסיון "מצד גורמים מסויימים במטה שליט" להפוך לנרטיב את העיקרון ש'הפרט קודם לכלל'. "פתאום אין אירן, אין רצועת עזה, אין מדינות העולם, רק שליט ושליט ולשחרר ולשחרר. רק רגע, בואו נעצור לדקה ונחשוב מה תהיינה ההשלכות של שחרור אלף מחבלים על עם ישראל. בקונצרט החצי ממלכתי שהתקיים השבוע עם התזמורת הפילהרמונית הממלכתית הוקמה 'מדינת שליט'. הם לא מבינים שככל שהם הולכים ומגדילים את דמותו של שליט, הם למעשה מרחיקים אותו מיום השחרור. הם, במו ידיהם, הופכים אותו לנכס אסטרטגי בעל ערך בעיני החמאס".

אז מה אתה כן מציע לעשות?

"איפה המוח היהודי כשצריך אותו?" משיב אינדור בשאלה. "יש לישראל מה לעשות להחזרת גלעד שליט לפני שהיא משחררת את המחבלים שבידה. יש להעביר מסר תקיף לחמאס שהם לא יקבלו את מה שהם דורשים בשום פנים, ולהתחיל ולהפעיל עליהם ועל האסירים שבידי ישראל אמצעי לחץ כבדים, עד שהחמאס בעצמו יבוא על ארבע ויתחנן לשחרר את שליט".  למרות אמירותיו החד משמעיות, לא נעלמים מעיניו של אינדור הכאב והקושי האישי עימם מתמודדת משפחת שליט. "אנחנו צריכים לתת את מירב התמיכה והסימפטיה להורי החטוף בגלל החוויה הקשה אותה הם עוברים, אבל אסור לנו לתת לרגשות ההזדהות שלנו לעוור את עינינו וללחוץ על הממשלה להחליט, חלילה, החלטות מסוכנות".

Rivkig.besheva@gmail.com