בשבע 400: שאלת השבוע- לא עשינו די

במלאת 9000 יום למאסרו - האם ישראל עושה כל שביכולתה למען שחרורו של יונתן פולארד.

ח"כ אורי אריאל האיחוד הלאומי , כ"ו בתמוז תש"ע

בעוד ששבוי אחר של ישראל זוכה לכותרות אין-סופיות בתקשורת ובקמפיין שקורא להחזירו בכל מחיר, דווקא שבוי אחר - ותיק הרבה יותר ויקר לא פחות, נמק בכלאו כבר כ-25 שנה. אבל המשותף בשני המקרים הוא שישראל לא עושה די לשחררם.

יהונתן פולארד נחשף למידע מודיעיני בעל חשיבות ביטחונית קריטית למדינת ישראל ולאזרחיה. יהונתן, שהיה ער לכך שארצות הברית איננה מעבירה את החומר על אף ההסכמים, החל להעביר בעצמו מתוך הרגשת אחריות עמוקה לישראל ומתוך סיכון עצמי רב, כמו שאנחנו יודעים היום. אך כאשר הוא נכנס לשגרירות הישראלית בוושינגטון, זרקו אותו החוצה, פשוטו כמשמעו, לידי הבולשת. 11 שנים לקח עד שישראל נתנה לו אזרחות ישראלית, ועוד שנתיים עד שהודתה שהוא סוכן שעבד מטעמה.

בימים אלה מסיים יהונתן פולארד ‎25 שנה בכלא בארצות הברית. הנשיא האמריקני והרשויות בארצות הברית אינם מוכנים לקצוב את עונשו והוא ישתחרר רק בעוד 10 שנים. אין עונש כל כך חמור גם למרגלים ולבוגדים אמריקנים שנתפסו ב-20 השנים האחרונות.

לדעתי, אפשר לשחרר את פולארד. אנשים שהיו מעורבים בטיפולו מטעם מדינת ישראל אמרו שהיה לשחרר אותו אז ואפשר לשחרר אותו היום. זה פשוט עניין של החלטה. אבל איש בממשלת ישראל לא מוכן לדרוש זאת מארה"ב. עשרות מכתבים שנחתמו ע"י מאות חברי כנסת בעשרים השנה האחרונות מעולם לא הועברו באופן רשמי ע"י ראש הממשלה אל נשיא ארה"ב. האם הממשלה עושה מספיק כדי לשחרר את פולארד? לפי השורה התחתונה וגם לפי הדרך אליה, צר לי לקבוע שהתשובה שלילית. אך העבר לא מרפה את ידינו; להפך - אנו נמשיך להיאבק, להתפלל ולפעול למען השבתם של כל שבויינו, ובע"ה נראה את יהונתן אתנו בקרוב.