בשבע 400: שאלת השבוע- תשובות הגולשים

במלאת 9,000 יום למאסרו - האם ישראל עושה כל שביכולתה למען שחרורו של יונתן פולארד?

גולשי אתר ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תש"ע

חובה אזרחית

כל מי שמעיין בטבלת העונשים האמריקנית על ריגול עבור מדינה ידידותית, מבין שעונשו של פולארד הוא הרבה יותר מלא מידתי. זו הסיבה שראש הCIA  לשעבר ג'יימס וולסי, סגן הנשיא ג'ו ביידן, הדיפלומט הבכיר דניס רוס ועוד בכירים בממשל ובמערכת הביטחון האמריקנית כבר הביעו תמיכה גלויה בדרישה לשחרורו.
אובמה, המתיימר להניף את דגל זכויות האדם וגם להפחית את הנזק שגרם לעצמו בהתנהגותו האנטי-ישראלית, יכול להיות הנשיא שיחתום על החנינה ליהונתן – אם רק תועלה הדרישה המוסרית הזו בכל הכוח והעוצמה.
גורמים פרו-ישראלים רבים בארה"ב רוצים לעזור, אבל הם מחכים שממשלת ישראל תעשה את הצעד הראשון. ועד שזה יקרה – חובתנו כאזרחים לעשות הכל כדי שהנושא לא ירד ולו לרגע מסדר היום.
יהונתן פעל בשליחות המדינה כדי להגן על חיינו – חובתנו לעשות הכל כדי להציל את חייו.

עדי וצפורה גינזבורג, תל אביב

אולי כן?
כולנו אומרים שממשלת ישראל לא עושה הכל, אבל האם אתם כראש ממשלה הייתם מערערים יחסים של יותר מארבעים שנה עם ארצות הברית בגלל אסיר אחד?
האם אתם הייתם מסתכנים בזה שכל הציבור השמאלני יצבא על פתחכם בגלל ששחררתם אסיר יהודי ולא אסיר ערבי?
האם אתם הייתם מסתכנים בכך שישראל תנסה, אבל ארצות הברית לא תסכים? זה יגרום עוד יותר צער ממה שזה גורם עכשיו.

במקום לחפש כל הזמן מה לא טוב, כדאי לנסות ללמד זכות.

חגי לנדסברג, קרית ארבע

לא רוצים מספיק

"אם אי פעם אחזור לתפקיד, אני אמצא את הדרך לשחרר אותו", אמר בנימין נתניהו לאחר ניסיון השחרור שכשל בהסכמי וואי. נראה שכמו שאת עקרונותיו וארצו הוא שוכח, כך גם את הבטחותיו.
חדשים לבקרים משכים נתניהו לפתחו של אובמה במטרה להיפגש איתו. אמנם הרבה לא יוצא משיחות אלו, רק הבטחות של נתניהו להקפיא, למסור, לשחרר וכל דבר בכיוון של מדינה ערבית בתוך ישראל. בקשות מאובמה אין כל כך, דרישות - בוודאי שלא, ופולארד - הס מלהזכיר.
כשאנחנו, אזרחי ישראל, רוצים משהו אנחנו נצליח להשיג אותו. נעשה צעדות, נשחרר מחבלים, נמסור שטחים וכל מילי דמיטב. העיקר לשחרר חיילים (גם מתים), להשיג שלום מדומה ולרצות את אובמה. אבל לנסות לשחרר את פולארד - חלילה. הוא לא מחבל וגם לא חייל מת. אז למה בכלל לנסות לשחרר אותו?
חד וחלק, כשאנחנו רוצים - אנחנו יכולים. כנראה שלא מספיק רוצים.

אברהם דוד ספרינג, גינות שומרון