בשבע 401: רב זרועות

המונדיאל הסתיים בתרועות ניצחון של אוהדי נבחרת ספרד, שנאלצה לשחק 106 דקות כדי...

שמואל אדלמן , ד' באב תש"ע

המונדיאל הסתיים בתרועות ניצחון של אוהדי נבחרת ספרד, שנאלצה לשחק 106 דקות כדי להבקיע שער ניצחון. עוד לפני פתיחת ההארכה במשחק הגמר כבר היה לי ברור שמכיוון שאני בעד ההולנדים נראה שנגזר עליהם להפסיד לספרדים. ואולם, מי שבאמת הצליח לעשות קריירה מסחררת מניחושי המשחקים היה דווקא תמנון בשם פול המתגורר במרכז 'עולם המים של הוברהאוזן' בגרמניה.

השיטה היתה פשוטה. לתוך מיכל המים של התמנון מוכנסות שתי קופסאות שקופות מפלסטיק שמכילות מזון, שעל כל אחת מהן דגל של מדינה המתמודדת במשחק. הקופסה אותה פול פותח מסמנת את המועמדת לניצחון.  בתחרות יורו 2008 הצליח התמנון לנחש 4 מתוך 6 משחקים כשדווקא לקראת משחק הגמר בין גרמניה לספרד טעה והעניק לגרמניה את הניצחון. לעומת זאת במונדיאל השנה הוא החל לצבור רצף הצלחות שהפכו אותו לידוען של ממש. בשלב חצי הגמר פתחה מהדורת חדשות בשידור חי של טקס הניחוש בליווי שני פרשנים אנושיים ולתדהמת הגרמנים המתוסכלים הוא ניחש כי הנבחרת תפסיד. לקראת משחק הגמר הכתיר אותו אחד העיתונים בספרד בתואר המפוצץ "הנביא הגדול מכולם", לאחר שניחש שספרד תנצח את הולנד, כפי שבסופו של דבר אכן קרה.

קשת ההסברים לתופעה רחבה למדי. יש ששמו לב שהוא תמיד הולך לקופסה הימנית, אחרים טענו שהוא נמשך לצבע הצהוב ואילו אוהדים נזעמים של גרמניה הציעו לטגן אותו ולסגור עניין.

לנו נותר לשאול האם משחקי ניחוש כאלו מותרים על פי ההלכה, ומה גורם לכלי תקשורת בעולם המערבי הרציונאלי להקדיש דקות שידור רבות לעניין הזוי כל כך. בתשובה לשאלתנו אומר הרב דוד סתיו, רב העיר שוהם, כי פשוט שניחושים מעין אלו אסורים על פי ההלכה. בהתייחס לעניין הציבורי סביב התמנון אומר הרב כי החברה האנושית מצליחה לנצל את השכל במדע וברפואה והגיעה עד הירח, אך מתברר כי השכל אינו מספיק לתת מענה לצרכיו של האדם. החיפוש אחרי מענה למה שמעבר לשכל עלול להוביל גם להליכה אחרי הבלים מסוג זה.