בשבע 401: קמפוס חסידי

תערוכה חדשה במלאת 250 שנה לפטירתו של הבעש"ט פותחת צוהר לתחילתו של עולם החסידות

עדי (דוד) אהרון , ד' באב תש"ע

תערוכה בספרייה הלאומית, גבעת רם, ירושלים

שעת צהריים מאוחרת, אני נכנסת בשערי הספרייה הלאומית בירושלים, מעוז אקדמי מובהק, המוכר לי מימי לימודיי באוניברסיטה. אך לפתע קולטות אוזניי מנגינה אחרת. ניגון חסידי מוכר אך כמו לא שייך למגדל השן האוניברסיטאי.

מבט הצידה מגלה כי הגעתי למקום הנכון – לתערוכה 'בעקבות הבעש"ט'  במלאת 250 שנים לפטירתו של מייסד החסידות ומחדשה ו-200 שנים לפטירת נינו, מחולל מהפכת חסידות ברסלב בארץ ובעולם כולו, רבי נחמן.

תוך דקותיים אני מצליחה לשכוח כי אני נמצאת באוניברסיטה ומתחילה להתמכר לפסטורליה החסידית. התערוכה, המעוצבת כעיירה יהודית עתיקה, מצליחה לשאוב אותי אל תוכה, למרות שמבטים לצדדים ולקיר השקוף המפריד ביני ובין החוץ, יחזירו אותי בקלות בחזרה למציאות - האוניברסיטה העברית בעיצומן של בחינות סוף הסמסטר.

רוב התערוכה מוקדש לבעש"ט, וחלק קטן ממנה חושף טפח גם על רבי נחמן מברסלב. ואם תשאלו מדוע בחרה אוצרת התערוכה, ד"ר אסתר ליבס, דווקא בחסידות ברסלב, מכל שלל החסידויות שהצמיח הבעש"ט, תיענו שהיה זה הקשר המשפחתי ביניהם שעשה את העבודה...

מטרה לא פשוטה לקחו על עצמם יוצרי התערוכה – להכניס עולם של רוח אל תוך תמונות ומילים. לקחת מימד מופשט ולהביעו במושגים חיצוניים. ורק על האומץ, מגיע להם ח"ח.

אבל לא רק. התערוכה מציגה תמונות, צלילים, ציורים, סגולות, ספרים ומכתבים מעולמו של הבעש"ט ומעולם החסידות בראשית דרכו. נוכל למצוא שם יחד עם כסאו של רבי נחמן מברסלב, אותו כסא מפורסם שהעיד עליו נפלאות (אמנם שחזור, אך מדויק), גם את המכתב ששלח רבי נחמן לבתו אדל כשלושה וחצי חודשים לפני פטירתו – כתוב בכתב ידו ובעברית, על אף שמדובר היה בענייני חולין. אותו מכתב התגלה לאוצרת התערוכה ד"ר ליבס כמעט במקרה, בעת שעיינה בכתבי החסידות בעבור התערוכה וזהו לו פרסומו הראשון. וישנה גם המעטפה שכתב עליה הבעש"ט. אמנם הכתב דהוי מאוד, אך חוקר אישר כי אכן מדובר בכתב ידו של מייסד החסידות.

מעבר לכך, אין חידושים מפתיעים בתערוכה, אך היא בהחלט מאפשרת הצצה אל תוך עולם שנפתח אלינו לפני כ-250 שנה, ולאט לאט נעשה זמין בעבורנו יותר ויותר. 

"בראש השנה שנת תק"ז עשה הבעל שם טוב עליית נשמה בה הוא פגש את מלך המשיח". כך נכתב שחור על גבי לבן בתערוכה. "אימתי קאתי מר?" שאל אותו הבעש"ט, (מתי אתה מגיע?), ומלך המשיח ענה לו: "לכשיפוצו מעיינותיך החוצה" (כשתגיע בשורת החסידות אל מקומות שהם מחוץ למעוזיה).

בהסתמך על כך, מסתבר שהמשיח קרוב מאוד, אם מעיינות החסידות מופצים לכל דורש, במעוז מפתיע ביותר - במרכז האקדמי של האוניברסיטה העברית.