בשבע 402: כלה בדרך הקלה

'בעיטה אחישנה', יומנה של רווקה דתייה, מתבונן בחיוך על דרך החתחתים לחופה ולא שוכח לספק טיפים

עדי (דוד) אהרון , י"א באב תש"ע

'בעיטה אחישנה', ספר ומארז לכלה שבדרך, י.ב רוזנבלט.

 עין רואה הפקות. 266 עמודים.

 

ט"ו באב מגיע תמיד כשבוע לאחר תשעה באב. יום האהבה לא מגיע לפני היום הקשה ביותר בשנה, ולעולם לא הגיע תשעה באב מבלי שהגיע מיד לאחריו ט"ו באב. צעירים רבים שידעו רווקות מאוחרת מהי, יכולים להבין את הסמיכות המפתיעה הזו. על בשרם הם חוו את החתונה הנכספת רק אחרי שעברו תקופות חושך לא מעטות.

הספר 'בעיטה אחישנה' לא מסגיר בחיצוניותו כלל וכלל את הקושי. להיפך. הוא מעוצב כמארז צבעוני ומושך עין. יש בו משחקים משעשעים, ואפילו כריכת הספר בה נראית כלה שבועטים אותה החוצה מביתה אל עבר החתן הנכסף שעומד רחוק רחוק מתחת לחופה ומחכה רק לה – מעלה חיוך על הפנים.  

גם הספר עצמו מעוצב בקלילות, כמעין יומן-מחברת, צבעוני ושוקק חיים. אך המילים, התוכן – מסגירים בהחלט. את הספר כתבה י.ב רוזנבלט, רווקה דתית לאומית בשנות השלושים לחייה, שכשהחלה לראות כי במירוץ הדייטים המתיש היא מתחילה לאבד את שמחת החיים שלה, החליטה לעשות מעשה – ולכתוב את שעובר עליה.

כתיבתה של רוזנבלט מנסה להיות הומוריסטית, ובגלל שמדובר בחווייה מאתגרת במיוחד שהיא עוברת, כמו רבים, לא תמיד זה מצליח. אך היא יותר מכל – אמיתית. מבטאת חיים של רווקה שמתמודדת יום יום עם הכמיהה להקים בית, כמו שצריך. רוזנבלט נותנת עצות, טיפים ומבט-על של 'עין טובה' על המצב. היא גם מסבירה למי שלא מגיע מן 'התחום', כל מיני מושגים בשפה ה'דתית-לאומית-רווקותית'.  אם זה היה מגיע ממישהו אחר – זה היה יכול לעצבן בקלות, אך כיוון שמדובר באחת שעוברת את הכל בדיוק כמו הקוראים אליהם היא מכוונת, ולא כותבת 'על', אלא עמוק 'מתוך' – דבריה נשמעים ומתקבלים.

אבל הספר הוא לא העיקר. מלבדו, מקבל הקונה מארז הכולל גם שני משחקים: 'מונוחופה' (ע"ש מונופול המוכר) וכן, 'סולמות וחבלים' המייצג את דרך החתחתים שעוברים רבים מאיתנו – עד לחופה המיוחלת.

רוזנבלט מייעדת את המארז ל"כלה שבדרך". בין אם היא אכן מתחתנת אוטוטו, ואז המשחקים ישמשו אותה ואת חברותיה בשבת כלה, ובין  אם היא גם כן מתחתנת אוטוטו, אך עדיין לא התבשרה עם מי ומתי. גם לבני המשפחה יכול המארז לעזור – להפיג קמעה את המתח והלחצים ולהחזיר את החיוך לשפתיים. לפחות בשעת המשחק.

החלק היותר מעניין בספר הוא זה האחרון – 'סיפורי דייטים' שחוותה המחברת. למי מאיתנו אין סיפורים הזויים כאלו ואחרים על הדרך אל הטבעת? ועל כן, חוויית השיתוף מעניקה תרפיה לא רק לכותבת אלא גם לקוראיה.

 זהו ספר מתנה שחברות ישמחו לקבל. יש בו אופטימיות וראייה אמונית ומעבר לחצי הנחמה שהוא מעניק, כשקוראים על חוויות משותפות, הוא מזכיר תקווה שלפעמים נשכחת במרוצת הימים האפורים – שאחרי תשעה באב, תמיד, אבל תמיד, מגיע ט"ו באב.