בשבע 402: דתיים בצמרת

על העובדות קשה להתווכח: בנימין נתניהו הקיף את עצמו בכל קדנציה ביועצים ומנהלים בכירים חובשי כיפה * פרשנים ומקורבים סבורים כי הסיבה נעוצה בשורשים הדתיים והערכיים של בני הזוג נתניהו, או בכך שחובשי הכיפה ניחנו ביותר נאמנות ופחות אמביציות אישיות * ויש גם מי שסבור שלכיפה אין כל משקל בבחירה המקצועית

רבקי גולדפינגר , י"א באב תש"ע

בנסיעתו האחרונה של רה"מ בנימין נתניהו לוושינגטון לפני כשבועיים התלוו אליו כמה מיועציו הבכירים, ביניהם: מנהל לשכתו נתן אשל, יועצו המדיני רון דרמר ומתאם הסיורים גיל שפר - כולם חובשי כיפה. באחד מימי הביקור הצטרפו שלושת היועצים לבני הזוג נתניהו לסעודה חגיגית בבית ההארחה הרשמי של נשיא ארצות הברית ברק אובמה יחד עם רעייתו מישל, שרת החוץ הילרי קלינטון ושלל בכירים בממשל האמריקני. בעקבות השתתפות היועצים הדתיים בסעודה דאגו האמריקנים שהארוחה המוגשת תהיה בכשרות המתאימה, ואפילו הרב האורתודוקסי של שירות הביון האמריקני, ה-C.I.A, הובהל ישירות למטבח כדי להשגיח מקרוב על הנעשה. אותם יועצים חובשי כיפה שנהנו מארוחה כשרה למהדרין, תוך התחשבות יוצאת דופן מצד המארחים האמריקנים, אינם הדתיים היחידים בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כאשר בוחנים את הנעשה בלשכת נתניהו, בעבר ובהווה, אי אפשר להתעלם מהנתון המרתק כי הכוורת סביב רה"מ נתניהו מורכבת ממספר גבוה ביותר של אנשים דתיים שצמחו במוסדות הציונות-הדתית. האם הרשימה הארוכה של אותם יועצים חובשי כיפה, אשר מילאו בעבר והממלאים כיום תפקידים בכירים בלשכה החשובה והרגישה ביותר במדינת ישראל, מלמדת משהו על העומד בראש הלשכה?

הדתיים מחליפים את הקיבוצניקים

מסתבר שכבר בקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלת ישראל (תשנ"ו-תשנ"ט, 96'-99') דאג בנימין נתניהו להקיף עצמו באנשי מקצוע דתיים. העיתונאי והפובליציסט אורי אליצור, תושב עפרה, ניהל אז את לשכת ראש הממשלה יחד עם רו"ח משה ליאון, חובש כיפה גם הוא. האחרון כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה לאחר פרישתו המתוקשרת של אביגדור (איווט) ליברמן מהתפקיד.

עוד מונו: עו"ד מומו (שלמה) פילבר, מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר ותושב פסגות, אשר כיהן בשנים תשס"א-תשס"ג כראש לשכתו של יו"ר הליכוד דאז, בנימין נתניהו. אחריו גוייס יחיאל לייטר, תושב עלי, לתפקיד ראש לשכת נתניהו במשרד האוצר.                                                                                              

גם מנכ"ל עיריית ירושלים, יאיר מעיין, החובש כיפה סרוגה לראשו ואשר נחשב למקורב לנתניהו, כיהן כראש אגף מעקב, תיאום ובקרה של משרד רה"מ בכהונתו הראשונה של נתניהו. לאחר מכן המשיך בתפקיד בכיר נוסף יחד עם נתניהו במשרד האוצר. מנכ"ל מועצת יש"ע הנוכחי, נפתלי בנט, תושב רעננה, כיהן החל משנת תשס"ו (2006) כראש מטהו של יו"ר הליכוד נתניהו, ומילא את תפקידו במשך כשנתיים.

עם בחירתו של נתניהו לראשות הממשלה בבחירות האחרונות לכנסת ה-18, מונה נתן אשל כראש הלשכה. אשל, הנחשב לאיש החזק בסביבתו של נתניהו, הוא בכיר במפד"ל לשעבר. הוא שימש בעבר סמנכ"ל עיתון 'ישראל היום' ומנכ"ל עיתון 'הצופה'.

החברים של ביבי.

למשרת מנכ"ל משרד רה"מ נבחר הסרוג אייל גבאי, אדם בשנות הארבעים לחייו, אשר גדל בשכונת קריית משה בירושלים ומתגורר כיום עם משפחתו במודיעין. בקדנציה הראשונה של נתניהו מונה גבאי לנהל את התחום הכלכלי במשרד ראש הממשלה, וכשנבחר נתניהו בשנית מינה את גבאי לתפקיד רב העוצמה של מנכ"ל המשרד.

אחד היועצים הנחשבים למקורבים ביותר לאוזנו של בנימין נתניהו הינו רון דרמר, יליד  פלורידה החובש אף הוא כיפה סרוגה. דרמר שימש כיועצו האסטרטגי של נתניהו בעת שזה כיהן כשר האוצר. בבחירות האחרונות היה יועץ לקמפיין של נתניהו. עם היבחרו של נתניהו לראשות הממשלה מונה דרמר לראש אגף ההסברה במשרד רה"מ, ולאחר מספר חודשים עבר לשמש כיועצו המדיני הבכיר של ראש הממשלה. חובש כיפה נוסף הינו מתאם הסיורים גיל שפר, ששימש לפני מינויו כעוזרו של ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי. גם יועץ הסקרים, ישראל בכר ממודיעין, הוא אדם דתי.

בין הגברים חובשי הכיפות במשרד רה"מ ישנה גם חובשת ברט אחת: פרח לרנר, יועצת רה"מ המקשרת בין הממשלה לכנסת. לרנר שימשה בעבר כיועצת השר לביטחון פנים אבי דיכטר מ'קדימה', וכמנהלת לשכתו של זבולון אורלב כשר הרווחה. למרות השמות הרבים שהוזכרו לעיל, לא מדובר עדיין ברשימה המלאה, אולם תקצר היריעה מלהכיל את שמות כולם.

הפרשן הפוליטי של 'קול ישראל', חנן קריסטל, מופתע למשמע האחוז הגבוה של הדתיים בלשכת רה"מ. "עד היום לא שמתי לב לכמות הרבה של עובדים דתיים במשרד ראש הממשלה. אפשר ללמוד מזה המון על תהליכים פוליטיים המתרחשים בתוך הליכוד. הרי מדובר במשרות אמון, ואני מניח שביבי יחד עם שרה אשתו בוחרים לתפקידים האלו את האנשים על סמך היכרות, אמון אישי ומקצועיות". עדיין נשאלת השאלה, מקשה קריסטל, מדוע יש שם כל כך הרבה דתיים? התשובה לדעתו נעוצה בהשפעה מפד"לית על הליכוד. "אם נבחן את המצב בליכוד נראה שבסיעת הליכוד ישנם בין שבעה לשמונה ח"כים דתיים, וכשאני מגיע למרכז הליכוד אני לא יכול להתעלם מהכיפות הרבות שיש שם. מתברר שגם בלשכת רה"מ יש הרבה דתיים במשרות הבכירות ביותר. כל זה מצביע על כך שהליכוד במובן הפרלמנטרי והאדמיניסטרטיבי שאב את אנשיו במידה מסוימת מהמפד"ל. כפי שאני רואה את זה, כיום יש סימביוזה וחיבור בין הציונות הדתית והליכוד. אפשר לומר שהליכוד של היום הוא עם אלמנט מפד"לי".

לשיטתו של קריסטל, ניתן ללמוד מבחירתו של רה"מ נתניהו את יועציו גם על עולמו הפרטי. "ניתן ללמוד מכך גם על הלך רוחו של נתניהו. אפשר לומר די בוודאות שזו ההוויה שלו. אלו האנשים איתם הוא מרגיש הכי בנוח".

לדעתך זה משפיע על מדיניותו?

"תלוי באיזה תחום. אני מניח שבהחלטות הרות גורל הוא מתייעץ עם כל הגורמים הביטחוניים והמדיניים המתאימים. בממשלותיהם של יצחק רבין ויגאל אלון מילאו את המשרות הללו קיבוצניקים. אותם קיבוצניקים הסתובבו בלשכה אבל לא השפיעו באופן ישיר על ראשי הממשלות. בעצם נוכחותם הם אולי השפיעו על האווירה בסביבת רה"מ. גם יועציו הדתיים של ביבי, לעניות דעתי, יוצרים אווירה בלשכה אבל בהחלטות הגורליות באמת, לא הם יהיו אלו שיכריעו".  

ביניים: אפליה מתקנת

הפרופ' למדעי המדינה אשר כהן, מסרב לראות בבחירת יועצים חובשי כיפה מהלך מתוכנן של נתניהו. "אני לא חושב שמדובר בפעולה מודעת מצידו של ראש הממשלה. הרי עובדים דתיים בלשכה כל כך דינמית כמו לשכת ראש הממשלה זה דבר מסובך ומאוד מגביל. נתניהו, לדוגמה, גם אם הוא מאוד רוצה, לא יכול להרים אליהם טלפון בשבת. כך שלא נראה לי שהוא בחר את יועציו על פי הפרמטר הזה דווקא".

ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מכך שגם בקדנציה הנוכחית וגם בקדנציה הקודמת נתניהו מינה מספר רב של יועצים דתיים?

"מבחינת המערכת הפוליטית זה די סביר שהאוכלוסייה הדתית-לאומית תהיה ממוקמת מהליכוד וימינה ולכן זה טבעי שמסביבו של ראש ממשלה ימני יהיו דתיים. זה פשוט יוצא ככה. ברור לי שלבנימין נתניהו אין איזו השקפה מוצהרת של 'בוא נקיף את עצמי בחבר'ה מהציונות הדתית', אלא שמטבע הדברים בעקבות קירבה אידיאולוגית זה אכן קורה. ניקח כדוגמה מקרה היפותטי של נשיא לבן שכל יועציו, לצורך העניין, הם שחורים. מובן שזה ימשוך הרמת גבות ותשומת לב מצד כולם, אבל זה לא מוכיח שיש כאן מעשה מכוון. נכון, בלשכתו של נתניהו יש מספר דתיים יותר ממשקלם באוכלוסייה, אבל זה נובע מכך שהם מתרכזים מבחינה רעיונית מהליכוד וימינה".

פרופ' אשר כהן יוצא כנגד הניסיון לבחון את מידת השפעתם של אותם 'חבר'ה דתיים' על מהלכיו של ראש הממשלה. "בציבור שלנו ישנה נטייה לייחס לכל תפקיד שנושאים הדתיים הלאומיים 'שליחות מגזרית'. אנחנו בוחנים אדם על פי השליחות שעליו למלא. בצבא, באקדמיה, בפוליטיקה ואפילו במגזר הפרטי החבר'ה שלנו הם נושאי הבשורה המגזרית. אין ספק שאותם יועצים משפיעים, אבל מעצם תפקידם ולא בגלל הכיפה שעל ראשם. אייל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ממלא תפקיד בעל השפעה עצומה, אבל לא מתוקף היותו 'שליח המגזר'. עבודתו באה לידי ביטוי מתוך הכישרון האישי והמקצועיות שלו. עורך הסקרים של נתניהו עושה את עבודתו המקצועית כסוקר. הם נבחרו בגלל היכולות המקצועיות שלהם ואני מתעקש לא לייחס להם משמעות קבוצתית כלשהי". 

גורם בכיר בעולם התקשורת המקורב לבני הזוג נתניהו, מתאר יחס של כבוד בלתי שגרתי מצד ראש הממשלה לאנשי מקצוע דתיים. "נתניהו מתייחס בהערכה רבה לציבור הציוני-דתי ומתעקש לא להפלות אותם על רקע דתי", הוא מציין.

מעין אפליה מתקנת?

 "כן, יש לו פתיחות לקבל אותם לעבודה גם בתפקידי מפתח, וזאת בניגוד אולי לראשי ממשלות אחרים. תנסו להשוות נתונים אפילו עם ראשי ממשלות ימניים בעבר, ותגלו שאין כמו נתניהו בהכנסת יועצים דתיים-לאומיים  למקומות המשפיעים ביותר במדינה. רק לפני כמה חודשים, כשבחנו את מועמדותה של נגה רפפורט, בחורה דתית, למשרת דוברת סיעת הליכוד, קמו גורמים בליכוד וטענו שאסור לקבל אותה כדוברת כי היא לא תהיה זמינה בשבת. הם פעלו במלוא המרץ לטרפד את המינוי ופנו גם לראש הממשלה בבקשה שלא יאשר אותו. אבל ביבי סירב לקבל את הטענות הללו וגרס בתוקף כי האמונה שלה לא תהווה מכשול, ולאור המקצועיות שלה, הוא החליט לקבל אותה לתפקיד".

ביניים: בזכות הילדים שחוזרים בתשובה

אמונה אלון, פובליציסטית וסופרת, נבחרה גם היא על ידי נתניהו לשמש יועצת ראש הממשלה ברשות לקידום מעמד האישה בקדנציה הראשונה שלו. עם היבחרה לתפקיד, החלו ארגוני נשים וארגוני שמאל לתקוף את רה"מ מעל כל במה אפשרית על בחירתו דווקא באישה דתייה לתפקיד זה. "רה"מ ספג ביקורת נוקבת על כך שבחר בי, 'הדתייה' ו'המתנחלת', לתפקיד שאמור לטפל במעמד האישה. היו כותרות בעיתונים שקראו לו לשנות את ההחלטה. הם טענו: 'מה פתאום אישה דתייה תוביל מאבק כזה? הרי נשים ביהדות הן מושפלות ומופלות לרעה'. הגדיל לעשות עיתון 'הארץ', שבכתבה על הנושא כתב: 'מה אישה דתיה תוכל לעשות בתפקיד הזה, חוץ מאשר לדאוג לכשרות במטבחים של המקלטים לנשים מוכות?'. היתה ביקורת איומה על נתניהו, וטענו שזו עוד הוכחה לכך שהוא לא יודע כיצד לנהל את המדינה", היא מספרת.

ואיך הגיב נתניהו להתקפות הללו?

"הוא נתן לי גיבוי מלא. באחת הישיבות הוא אמר לי 'אנחנו עוד נוכיח שדווקא אנשים כמונו מבינים לא פחות מהם במעמד האישה'. לנתניהו יש תכונה נהדרת והיא שכשהוא נותן אמון באדם – הוא נותן בו אמון מוחלט. הוא סומך עליו לגמרי".

אלון טוענת שבחירת אנשים דתיים נובעת אצל נתניהו מתוך הזדהות רעיונית הדדית עמוקה. "ישנו חיבור אידיאולוגי של האנשים איתו ושל נתניהו איתם. נכון שרשמית נתניהו איננו שומר מצוות, אבל הוא מאוד יהודי. יש לו הרבה מסירות נפש לאומית פנימית. הוא מאוד קשור ליהדות שלו. ראש הממשלה גדל בבית מאוד 'דתי' מבחינת היחס לעם ישראל ולארץ ישראל, וזה בא לידי ביטוי בבחירת אנשיו". דתייה נוספת שהובאה לעולם הפוליטי ביוזמתו וסיועו של ראש הממשלה היא ח"כ ציפי חוטובלי, בוגרת אולפנית תל אביב ודוקטורנטית למשפטים. היא דווקא לא רואה באנשי לשכתו של נתניהו גורם משמעותי הקשור לעיצוב השקפת עולמו.

"לא ראיתי שום מהלך רציני שהוביל נתן אשל על ידי לחישה על אוזנו של נתניהו", אומרת חוטובלי "אני חושבת שמקיפים אותו אנשים שהוא מרגיש איתם בנוח ושהוא בוטח וסומך עליהם מקצועית, אבל לא מעבר לזה. הם לא בעלי סמכות עבורו", היא קובעת ומוסיפה, "יש להבין שבאופן טבעי העבודה בלשכת ראש ממשלה היא מאוד מאוד רגישה, נדרשים יחסי אמון מלאים. נתניהו מבין זאת ועמל למצוא את האנשים הנכונים עבורו. שמעתי כמה וכמה פעמים אנשים המצטטים את נתניהו על כך שהוא רוחש כבוד מיוחד ליועצים דתיים. ובאמת, נראה שנתניהו מקיף את עצמו במודע בעיקר באנשים ממוצא אנגלוסכסי ובדתיים".

למה הוא בוחר דווקא אותם?

"דוברי האנגלית נוחים לנתניהו כי הוא אוהב להתבטא באנגלית. לגבי הדתיים, הוא חש שאפשר לסמוך עליהם. הם יהיו עסוקים פחות בתככים ואין ספק שהם קרובים יותר לעולם הערכים שלו. מדובר בבחירת צוות מתוך בחינה מעמיקה עם מי הוא יוכל לעבוד בנוחות ובאפקטיביות המירבית. גם אם נתבונן על הסביבה הפרטית של בנימין נתניהו, נראה שבמשפחה הגרעינית שלו, מתוך שלושת ילדיו בת אחת חזרה בתשובה ומקיימת אורח חיים דתי ובן נוסף, אבנר, מתחזק מאוד, יודע תנ"ך מצוין ונוסע מדי פעם לשבתות בחברון. סביבתו הקרובה של רה"מ מלאה באנשים דתיים וזה מלמד המון", מסכמת חוטובלי.

ביניים: ביבי ושרה מרגישים בבית

אודי סגל, הפרשן המדיני של ערוץ 2, אינו ממהר להסיק כי תנאי הסף לקבלה לעבודה בלשכת נתניהו הוא חבישת כיפה. "קודם כל, אי אפשר להכחיש שאכן מדובר בעובדה קיימת והנתונים מדברים בעד עצמם. אבל יחד עם זאת, אני לא חושב שמדובר בכוונת מכוון. בנימין נתניהו בוודאי שלא מציב את חבישת הכיפה כתנאי קבלה לעבודה, אלא הדבר משקף משהו בסיסי יותר בבני הזוג נתניהו: אולי הערצה כמוסה לאנשים מאמינים, אולי רקע של כבוד לאמונה היהודית שינקו בילדותם בביתם. לא לחינם הבן אבנר הלך לחידון התנ"ך. זה לא מקרי. אני חושב שיש לנתניהו הערכה יתרה לאנשים חדורי אמונה".

סגל מעלה אפשרות נוספת לבחירת נתניהו את חובשי הכיפה: "ייתכן והנחת העבודה של נתניהו היא שאנשים דתיים הם יותר אידיאולוגים ופחות מונעים על ידי אמביציות אישיות. זה אכן נכון במידה מסוימת, למרות שבשטח המציאות מורכבת הרבה יותר. אי אפשר להכליל. לנו, העיתונאים החילונים, יש נטייה לקטלג את כל הדתיים כמקשה אחת: כולם דתיים או כולם בעלי אמונה כזאת או אחרת, אבל מתוך היכרות אישית שלי את אותם אנשים העוסקים במלאכה, אני חייב להודות שמדובר באנשים שונים הן מבחינה דתית והן מבחינת דרך עבודתם".

האם לדעתך במציאות של משא ומתן מדיני מול הפלשתינים תהיה לאותם יועצים השפעה כלשהי על נתניהו?

  "אי אפשר למדוד השפעה על פי 'המבחן הכיפתי', אלא לגופו של עניין. יש כל מיני יועצים. מנהל הלשכה, נתן אשל, הוא ללא ספק איש סודו של ביבי. אבל בסוגיות מדיניות שיעמדו על הפרק נתניהו לא יתייעץ איתו, כי זה לא מתפקידו של אשל. כך גם גיל שפר, מתאם הסיורים שביבי סומך עליו בנוגע לארגון אירועים, אבל מה לעשות - הוא לא מומחה במשא ומתן מדיני. לעומתם, ליועץ המדיני, רון דרמר, נתניהו דווקא יקשיב, כי זו ההתמחות שלו והוא בהחלט סומך עליו מקצועית".

בניגוד להשקפת עולמו של ראש הממשלה נתניהו, הרקע ממנו צמח והחברה האידיאולוגית עימה הוא בוחר לעבוד, מאמין סגל כי ברגע האמת הוא לא ישעה ולא יקשיב לסובבים אותו, ויוביל כהגדרתו 'למהלכים גדולים'. "אני מאמין שאם נתניהו יזהה סיכוי אמיתי להסכם שלום עם הצד השני, אז למרות המחיר הכבד שייאלץ לשלם, הוא יעשה זאת מבלי להקשיב להדים מסביבו", טוען סגל.

גם ח"כ אורי אורבך מ'הבית היהודי' מייחס ליועצי נתניהו הדתיים מקצועיות רבה אך יכולת השפעה מוגבלת בלבד על רה"מ. "הם מקצועיים ומסורים, אבל ההשפעה שלהם על מדיניות נתניהו היא זניחה ולא משמעותית. אני אומר יותר מזה, אפילו לחברי הכנסת הדתיים בליכוד אין השפעה משמעותית עליו. הבחירה שלו ביועצים דתיים נובעת ממקומות אחרים. ברור שהם נבחרים על ידי ביבי ושרה על בסיס אישי, קשר טוב ואמון הדדי. מעבר לזה, נתניהו ואשתו מרגישים ככל הנראה תחושה של שותפות אמיתית לעולם הימני ולמסורת. עם אנשים מאמינים מסביבם הם כנראה מרגישים בבית".

אתה מתאר חיבור טבעי של ביבי לעולם הערכי והדתי. איך זה מסתדר עם הדימוי של ביבי כנהנתן המקושר לאילי ההון ולעשירי עולם?

"החיים מורכבים", אומר ח"כ אורבך ומחייך. "כראש ממשלה הוא מעוניין שמסביבו יהיו אנשים בעלי ערכים הדומים לשלו. זה משרה עליו אווירה טובה וחמימה, ואז בסוף היום הוא נוסע לדירת השרד או לווילה בקיסריה. היועצים נותנים לו תחושה שהוא ימני. הוא חושב שהם ישמרו עליו מימין, אבל אפילו הם לא חושבים על זה".

הסבר נוסף שמעלה ח"כ אורבך לבחירתו של רה"מ באנשי מקצוע חובשי כיפה, נובע לטענתו מכך שהם על פי רוב, אינם מתייחסים לעבודה בלשכת רה"מ כאל מקפצה פוליטית לכנסת. "היועצים הדתיים הם אנשי מקצוע איכותיים שמתרכזים בעבודה שלהם והם לא בעלי שאיפות פוליטיות אישיות. אין להם ציפיות להמריא משם ישר לכיסא בכנסת, בניגוד אולי לכמה מהחבר'ה החילונים שעבדו סמוך לביבי. אלה פעלו כבר משם לבסס את מעמדם האישי לקראת ניסיונם להיכנס לעולם הפוליטי. אנשים כמו: רוחמה אברהם, שי בזק, אביגדור ליברמן ואופיר אקוניס עבדו אצל ביבי ושאפו יותר גבוה. לא פלא שביבי מעוניין באותם יועצים דתיים - הם מסורים, הם נאמנים והם מתרכזים במה שהם צריכים לעשות. ביבי קוטף את פירות החינוך הדתי הטוב של מסירות, אחריות ומתינות בהליכות", הוא מסכם.