בשבע 402: הנחיות בטיחות למשפחות המטיילות בשמורות טבע וגנים לאומיי

לפני יציאה לטיול, הצטיידו במפת סימון שבילים מעודכנת... אספו מידע והתייעצו על פרטי המסלול...

פינחס ורבקה קופר , י"א באב תש"ע

·         לפני יציאה לטיול, הצטיידו במפת סימון שבילים מעודכנת בקנה מידה 1:50,000. אספו מידע והתייעצו על פרטי המסלול, כמו משך זמן הליכה, התאמת גיל ומספר המטיילים לקשיים, כמות מים נדרשת ומזג אוויר, עם גורם מוסמך כמו מרכז מבקרים, רשות הטבע והגנים וספרות מקצועית. הקפידו כי טיול רגלי יתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ויסתיים טרם החשיכה, הטומנת בחובה לא מעט סכנות. גם חיות בר רבות פעילות בחשיכה ונוכחות אנשים בשטחן מפריע להן בחיפוש מזון.

·         הצטיידו בנעלי הליכה נוחים, סנדלים למעבר במים, חולצה אוורירית ורצוי ארוכה, מכנסיים מתאימות, כובע רחב שוליים, פנס וטלפון נייד.

·         על המטיילים לשאת בין 3-5 ליטר מים לאדם, בהתאם למזג האוויר ואורך המסלול וללא קשר לכושר בו נמצא המטייל. אין להתבסס על מקורות מים טבעיים לשתייה. בצעו הפסקות מידי שעה, באזור מוצל ככל האפשר.

·         במידה ומדובר בשמורת טבע או גן לאומי, תפגשו בכניסה שילוט עם כללי בטיחות. הקפידו לקרוא ולקיים את ההנחיות. השאירו הודעה בכתב באתרי הרשות או על חלון הרכב בה יפורט המסלול המתוכנן, מספר המשתתפים ולו"ז משוער. כך יגיעו אליכם במהירות במקרה צרה.

·         הליכה, רכיבת אופניים ותנועה מותרת בשבילים המסומנים בלבד. בכל מקרה אין להתקרב לשפת מצוק בשל סכנת נפילה או דרדור אבנים.

·         אין לטפס על קירות מבנים עתיקים ואין להיכנס לחללים שאינם מורשים לכניסה. גלישה וטיפוס צוקים מותרת רק במקומות מאושרים ולמי שעבר הכשרה מתאימה ומשתמש בציוד תקני. גלישת אומגה אסורה. רחצה בנחלים ובמקווי מים מחייבת לעיתים שחייה והכניסה על אחריות המתרחץ. בררו מראש האם המסלול מחייב מעבר במים. קפיצה למים אסורה.

·         שמרו על החי, הצומח והדומם, ועל הניקיון וקחו את האשפה עמכם. השימוש בצומח טבעי יבש והבערת אש אסורים, אלא במקום המיועד לכך.

·         במיוחד בקיץ ובדרום הארץ הישמרו מהכשת נחשים ועקרבים, המתרחשת בעיקר כשיושבים לנוח בצל או על סלע. אם ישנתם בשטח, נערו בבוקר את הנעליים, הגרביים ואת שק השינה.

·         במידה ונתקלתם בחיה פצועה או במפגע בטיחותי, דווחו בטלפונים: 6911* – מוקד רשות הטבע והגנים או 02-5006247 – אגף ביטחון ובטיחות.

 

באדיבות רשות הטבע והגנים.