בשבע 402: אתי אנקרי - בעקבות המופע בט"ו באב

ירעם נתניהו , י"א באב תש"ע

לפני כשנה שפתיו של רבי יהודה הלוי החלו דובבות יותר ויותר בקבר. הזמרת אתי אנקרי שחררה לאוויר העולם את אלבומה 'בשירי רבי יהודה הלוי', הכולל 11 שירים שהלחינה, ומתוכם 10 שירים שהלחינה למילותיו של ריה"ל.

האלבום זכה להצלחה אדירה והגיע למעמד אלבום זהב, ומי שטרם שמע או ידע יוכל להשלים את החסר ביום שני הקרוב, ט"ו באב, בפסטיבל 'תנ"ך ואהבה'. בפסטיבל תבצע אנקרי מבחר משירי ריה"ל, תשיר את מיטב שיריה מאלבומיה הקודמים, ותארח את עלמה זהר ואת ארז לב ארי.

 

מה קסם לך ברבי יהודה הלוי דווקא?

"הכול התחיל בכך שפנו אליי מפסטיבל העוּד בירושלים, וביקשו שאפתח את הפסטיבל בערב מחווה למשורר מתקופת תור הזהב. מתוך המבחר בחרתי ברבי יהודה הלוי, אפילו שעד אז הכרתי מעט מאוד שירים שלו. לאט-לאט, במשך כשנה, עטפתי את עצמי בעשרות משיריו, וככל שחלף הזמן נפתחו בפני עוד ועוד מילים שהיו סגורות ולא מובנות. הוא כותב על עצמו ועל הלב היהודי ועל כנסת ישראל ועל געגועיו לאבינו שבשמים ועל מה שמסתיר בינינו. הוא צורף מילים ומוציא מתחת אצבעותיו תכשיטים יקרים, ואני אספתי מעט ממה שיכולתי".

 

בהופעה את מאחדת את עלמה זוהר וארז לב ארי. איך נוצר הקשר ביניכם?

"את ארז פגשתי לפני שנים כשליווה אותי כגיטריסט ומאז החיבור הלך וגדל. אני מאוד מתחברת לשירה ולחומרים שלו, ועשינו ביחד כמה דברים שחלק מהם עוד לא יצא לאור. חוץ מזה, כשאני נתקעת במחשב ארז מציל אותי בכל שעה וזמן. גם ארז וגם עלמה הם מסוג הזמרים ששרים באופן שנותן מקום למילה, שומעים שהם נושאים משהו. בשירה של עלמה יש משהו מהעולם של פעם, גוון עתיק, אפשר לשמוע את הפיוט בשירה שלה, וחוץ מזה היא פשוט מקסימה".

 

עובדה היא שהטקסטים באלבומייך השתנו במרוצת השנים עם התקרבותך לתורה. את מרגישה זאת גם בלחן?

"הניגונים והשירה היו מאז ומעולם מתנה שקיבלתי מהשם יתברך. זאת שיחה שנמשכת שנים. השיחה הזאת מתפתחת ובאה לידי ביטוי בשירים שאני כותבת".

 

יש שירים מן העבר שאת מתחרטת שכתבת או שאת מתביישת בהם?

"יש שירים מן העבר שמפתיעים אותי לטובה. לפעמים נדמה לי שדברים שאנחנו מנסים לשכוח, דווקא ריבונו של עולם מבקש מאתנו להסתכל עליהם ולקבל את עצמנו יותר בחמלה. הוא כביכול אומר לי 'בואי ילדה קטנה שלי תתעכבי רגע על מה שהיה, אל תמהרי להסתיר ולברוח, אלא דווקא לקבל זה לסלוח'".

 

פריחת המוזיקה היהודית גם בקרב הציבור החילוני – זו תופעה חולפת או תהליך עמוק יותר?

"אני מעדיפה להתעלם מההפרדות האלה בתוך העם היהודי. יש השתוקקות לשירה הזאת מכל המקומות והיא מתנגנת, ובוודאי בעזרת השם תעלה ותפרח".

 

לאיזו מוזיקה את מאזינה?

"בזמן האחרון – ניגונים חסידיים. הם עושים לי טוב מאוד".

 

מה צפוי לנו באלבום הבא – פיוטים או שירים שלך?

"האלבום הבא יהיה אישי, אבל עד שזה לא קורה זה לא קורה".