בשבע 402: פנסיונרים בחאקי

כחלק מהעימות החריף, המתחדש מדי שנה, או כעת למעשה מדי שנתיים, בנוגע לגובה תקציב הביטחון, עלתה גם השנה סוגיית גיל הפרישה של משרתי הקבע. משרד האוצר ביקש להעלות את גיל הפרישה המינימלי למשרתי קבע שאינם קרביים ל-50

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א באב תש"ע

כחלק מהעימות החריף, המתחדש מדי שנה, או כעת למעשה מדי שנתיים, בנוגע לגובה תקציב הביטחון, עלתה גם השנה סוגיית גיל הפרישה של משרתי הקבע. משרד האוצר ביקש להעלות את גיל הפרישה המינימלי למשרתי קבע שאינם קרביים ל-50. משרד הביטחון התנגד מכל וכל לדרישה זו. לבסוף נמצאה פשרה מפא"יניקית, על פי המסורת המקובלת במדינת ישראל. על פי החלטת ראש הממשלה נתניהו, גיל הפרישה הממוצע של משרתי הקבע בצה"ל יועלה ל-50. הפשרה מכריחה למעשה את צה"ל לבצע העלאה של גיל הפרישה, כאשר החלוקה לגזרות בין הקצונה הקרבית, הקצונה העורפית ואוכלוסיית הנגדים נותרת בידי הצבא. בכך ממשיך צה"ל במסורת של שמירת הקלפים התקציביים קרוב לחזה, ומידור מוחלט של אנשי האוצר, אגף התקציבים והממונה על השכר, מנתוני התקציב האמיתיים של צה"ל.

 

יורם גבאי, בכיר לשעבר במשרד האוצר, מסביר כי התמקדותו של משרד האוצר בדרישה לבצע את הקיצוץ וההתייעלות במערכת הביטחון דווקא בנושא הגמלאות וגיל הפרישה נובעת משילוב של שלוש סיבות עיקריות. "חשוב להבין שהיקף תשלומי הגמלאות מתוך סך תקציב הביטחון הוא עצום, ומדובר בסעיף שרק גדל והולך עם השנים. בלימת הגידול בסעיף זה והקטנתו על ידי העלאת גיל הפרישה, מהווים מקור נוח והגיוני לחיסכון תקציבי בקנה מידה גדול. בנוסף, הקיצוץ בסעיף זה, אשר בא בעיקר על חשבונם של משרתי הקבע העורפיים, הוא הגיוני ביותר, לאור העובדה שאותם משרתי קבע אשר עוסקים בעבודה שאיננה שונה מהותית מעבודה מקבילה במסגרות אזרחיות, מקבלים למעשה הטבה אשר כמעט מכפילה את שכרם. משרת קבע אשר מתחיל את שירותו בגיל 22 ופורש כיום בין הגילאים 42-45, ממשיך לקבל למעשה שכר מצה"ל עד לגיל 67, תקופה דומה באורכה לתקופה בה שירת בפועל. סיבה שלישית לקצץ דווקא בסעיף זה, נובעת מכך שזהו קיצוץ שאיננו מזמין בעקבותיו ועדת חקירה פוטנציאלית, וזאת משום שהוא איננו פוגע בכשירותו של צה"ל. קיצוץ באימונים או בהצטיידות עשוי להשפיע על מצבה הביטחוני של ישראל, זאת בניגוד להעלאת גיל הפרישה".

 

גבאי מאמין כי נכונותו של האוצר לפשרה המעמידה את גיל הפרישה הממוצע על 50, נובעת מההנחה שקביעת גיל פרישה שכזה תדחק את ממוצע הפרישה כלפי מעלה. "האוצר מניח שבצה"ל תיווצר מגמה דומה לזו שניתן כיום לראות בדרגות הבכירות בשירות המדינה. לא פעם ניתן לראות כי בכירים שסיימו קדנציה במהלך שנות ה-40 לחייהם נוטים לעזוב את שירות המדינה ולחפש לעצמם קריירה חדשה. לעומת זאת סמנכ"לים וראשי אגפים שהגיעו לגיל 51-52 בתפקיד, נוטים להישאר עד כמה שניתן בתפקידם לפחות עד לגיל 60, על מנת שלא למצוא את עצמם חסרי תעסוקה בעלת משמעות בשוק הפרטי. ההנחה העומדת בבסיס המהלך שיוזם האוצר היא שאנשי קבע שנשארו בתפקידם עד לגיל חמישים יבקשו בעצמם להאריך את השירות". עוד מציין גבאי כי "לא צריך להתרשם מנכונותו של האוצר להתפשר. מדובר בסוג של 'אימפריאליזם זוחל', שבו האוצר נכון לפשרות מקומיות בהנחה שבעתיד יוכל לשנותן".

 

מענה למתחזים

אחד הכינויים הנפוצים לשכבת הגיל של בני ה-12 עד 20 בימינו הוא 'דור הפייסבוק'. כינוי זה נותן ביטוי לשינוי העצום שחל בדרך ובאופן בו משתמשים כיום בני הנוער ברשת האינטרנט, אשר הפכה מכלי לחיפוש מידע, סרטים ותמונות לרשת תקשורת ענקית. כלי חדש בשם 'safechat', אותו משיקה בשבוע הבא חברת 'אינטרנט רימון', אמור לתת לראשונה בעולם מענה אפקטיבי להתגוננות בפני הסכנות העצומות אותן יוצר עולם חדש זה.

 קובי הקר, מנכ"ל אינטרנט רימון, מספר כי הצורך בשירות החדש עלה בתקופה האחרונה, ולאור הפרסומים השונים אותם הוא רק מתחזק, "כמו בכל דבר טוב, גם האפשרויות החברתיות העצומות הגלומות ברשת האינטרנט, מנוצלות לא פעם לרעה על ידי גורמים שליליים מכל מיני סוגים, ביניהם גם פדופילים. האנונימיות אותה מספקת הרשת לגולשים, המאפשרת לאדם בן 50 להזדהות כילדה בת 12, מהווה כר נוח לפעולה של מתחזים, אשר בניגוד לעבר אינם מוגבלים לתחומי שכונתם וקהילתם".

 

לדברי הקר, פיתוחו של הכלי החדש היה צעד טבעי מצידה של החברה, "מתוקף התפקיד הכולל שלקחנו על עצמנו, לאפשר לציבור הרחב להשתמש באינטרנט באופן בטוח, ניסינו במהלך השנים האחרונות לפתח כלי שייתן מענה ראוי לבעיה החמורה הזו אותה זיהינו. לאחר השקעה מרובה ומאמצים ניכרים הצלחנו לפתח כלי אשר לבני הנוער הגנה ברמה גבוהה מאוד מפני פגעים רבים הקיימים ברשת".

 

הקר מסביר כי המערכת פועלת כך שברגע שמתחילה שיחת צ'אט מקבלים שני הצדדים לשיחה, גם זה המנוי על השירות וגם הצד שכנגד, אינדיקציה לכך שהשיחה מנוטרת ונבדקת באופן שוטף. החל מאותו רגע, אם המערכות חושדות שמדובר בשיחה בעייתית מבחינת התכנים, או שמדובר במתחזה, השיחה מופסקת באופן מיידי. הקר מציין כי המערכת מופעלת כבר תקופת זמן לא קצרה על ידי קבוצת נסיינים גדולה, והיא נבדקה והוכחה כיעילה הרבה יותר מאשר מערכות אחרות הקיימות כיום בשוק ומנסות לתת מענה לאותו הצורך.

 

להורים מזכיר הקר, כי המחשבה לפיה הילד ממילא מדבר בפייסבוק רק עם ה'חברים' שלו היא מחשבה תמימה ובעייתית, וזאת משום שבני הנוער נוהגים 'לגלגל רשתות'. פעמים רבות הנער או הנערה מאשרים כחברים בני נוער אחרים על בסיס העובדה שהם מוגדרים כחברים על ידי חבריהם. התוצאה של תופעה זאת היא שלעיתים מי שכביכול 'מכיר' את אותו אדם הוא חבר של חבר של חבר ואף מעבר לזה. במצב כזה היכולת לשלוט על זהות החברים ולוודא שהשיחות כולן מתנהלות בין בני נוער אמיתיים ולא מתחזים היא אפסית. הקר מציין כי השירות החדש נותן מענה הן לצ'אטים המתנהלים על גבי הרשתות החברתיות כגון פייסבוק ודומיה והן לצ'אטים המתנהלים באמצעות תכנות המסרים המיידיים השונים כגון מסנג'ר, ICQ ודומיהן.

 

 

צ'ק ממס הכנסה / פרשנות, קובי ג'רבי

מרביתם של השכירים, אשר אינם חייבים להגיש דו"חות שנתיים למס הכנסה, נמנעים מכל מגע עם רשויות המס ועקב כך מפסידים סכומי כסף משמעותיים אשר נגבו מהם שלא לצורך, ואשר ניתן לקבלם בחזרה. חייל משוחרר, אמא לילדים, גרוש המשלם מזונות, מסיים תואר אקדמי, מסיים לימודי מקצוע, או אדם המשלם עבור החזקתו של הורה, ילד או בן זוג במוסד סיעודי ועומד בקריטריונים שהוגדרו לכך, זכאים כולם לנקודות זיכוי במס. נתונים אלו לא תמיד נרשמים כראוי על ידי המעביד, ועל כן לעיתים קרובות לא מקבל הזכאי את הזיכוי ומשלם יותר מדי מס.

ישנם מצבים נוספים בהם אדם זכאי להחזר מס אותו שילם, בין השאר במקרה בו הפריש לעצמו או לבן זוגו סכומי כסף לביטוח חיים, או במקרה בו הפריש לעצמו הפרשות לקצבה או לאובדן כושר עבודה, במקום שאלו לא הופרשו על ידי המעביד. מצב שכיח נוסף הוא מקרה בו אדם תרם לגופים המוגדרים 'מוסד ציבורי' על פי סעיף 46 לפקודה, דבר המזכה בהחזר מס בגובה 35 אחוז מסכום התרומה.

מקרים נוספים בהם נגבה מס ביתר נובעים מהעובדה שהמעביד מחשב את המיסים באופן חודשי ואילו מס ההכנסה מחויב באופן שנתי. מקרה כזה יכול לקרות כאשר חל שינוי במקום העבודה הגורר שינוי משמעותי בשכר, יציאה של אישה לחופשת לידה, יציאה של גבר למילואים, או תקופת אבטלה שאירעה במהלך השנה. משפחה נוספת, מורכבת יותר ובעלת משמעות כבדה יותר היא המס על רווחי ההון, אשר לא פעם ניתן לקיזוז מול הפסדי הון או מול תשלומי מס אחרים כגון מס שבח וכדומה.

אדם אשר שומר את כל מסמכיו ברשותו באופן מסודר, יכול לגשת עצמאית למשרדי מס הכנסה ובעזרת הפקידים המיועדים לכך למלא טופס בקשה להחזר מס ולקבל בחזרה את המגיע לו. מי שזקוק לטיפול בהחזרים מורכבים יותר, כאלו הכוללים קיזוז מס מעסקאות ומרווחי והפסדי הון, יכול להיעזר ביועץ מס, אשר יבדוק שהוא אכן מקבל את כל המגיע לו. במקרה בו השכיר איננו בטוח שבידיו כל המסמכים הרלוונטיים, ניתן להיעזר בחברות המטפלות בהחזרי מס לשכירים, אשר תמורת עמלה הנגזרת מגובה ההחזר פועלות לאיתור המסמכים ולייצוג השכיר מול הגופים השונים עד לקבלת ההחזר.