בשבע 403: נפלו גיבורים

רוני ארזי וחגי הוברמן , י"ח באב תש"ע

שליחי הרבנות הצבאית השלימו אמש (ד') את הליך זיהוין של גופות אנשי צוות המסוק שהתרסק ברומניה ביום שני האחרון. במשך שעות רבות פעלו חברי המשלחת הישראלית להעביר את ההרוגים למתחם בית החולים בבראשוב, חרף תנאי השטח ומזג האוויר הקשים ששררו בהרי הקרפטים.

באסון, שהתרחש במסגרת סדרת אימונים ברומניה, נהרגו שבעת אנשי הצוות: ארבעה טייסים ושני מכונאים מוטסים מחיל האוויר הישראלי וכן משקיף מחיל האוויר הרומני.

ההרוגים הם סא"ל אבנר גולדמן בן 48 ממודיעין, סא"ל דניאל שיפנבאור בן 43 מקדרון, רס"ן יהל קשת בן 33 מחצרים, רס"ן ליאור שי בן 28 מתל נוף, סגן נר לקריף בן 25 מתל נוף ורב-סמל אורן כהן בן 24 מרחובות.

התרגיל, שנקרא "שמיים כחולים" החל ביום ראשון לפני כשבועיים, והיה מיועד להסתיים היום, אולם בעקבות התאונה הוא הופסק מיד. מיד אחרי התאונה יצאה מישראל לרומניה משלחת ובה כ 80- אנשי חילוץ, כלבנים מיחידת "עוקץ" ויחידת הפינוי בהיטס 669 אנשי חיל האוויר והרבנות הצבאית הראשית ונציגי דובר צה"ל.

שלשום הודיע דובר צה"ל כי צוותי החיפוש הרומניים איתרו את הקופסה השחורה של המסוק, והביע תקווה כי פענוח הקופסה ישפוך אור על נסיבות התאונה הקטלנית.

בחיל האוויר אומרים כי המסוק היה תקין לחלוטין כשיצא לטיסה, ולא נמצאו בו סימנים לתקלה טכנית.

ראש מטה חיל האוויר, תא"ל נמרוד שפר, אמר כי ברשת הקשר לא נשמע מהמסוק שום דבר שמעיד על תקלה או משהו דומה.

מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, סיכם עם עמיתו מפקד חיל האוויר של רומניה, הגנרל סטנסקו, על תחקור משותף של נסיבות האירוע. בראש צוות החקירה הישראלי עומד תא"ל שלמה משיח, שהיה ראש להק מסוקים בעבר