בשבע 403: חיפוי כושל על התנהלות פסולה

הפרקליטות והמשטרה כשלו בניסיונן להסתיר מעין הציבור דרכי חקירה פסולות שמביאות נאשמים להודות בעבירות שלא ביצעו * יואב ללום ואביעד הכהן יוצאים לעוד מאבק נגד שיקולי קבלת תלמידות בחינוך החרדי * יש מחיר לטרטור האזרח

יאיר שפירא , י"ח באב תש"ע

לא רק השב"כ מודאג מחשיפת שיטות החקירה הפסולות שלו בתוך חדרי החקירה ומחוצה להם. גם משטרת ישראל ניהלה השבוע קרב משפטי קצר וכושל, כדי לנסות ולמנוע מהציבור הדגמה מצולמת של שיטות חקירה ברוטאליות, העלולות להביא אדם להודות בפשע שלא ביצע.

תכנית תחקירים בערוץ 10 ביקשה להקדיש את אחת מתכניותיה למעצרי שווא, ובמסגרתה לשדר קלטת בה נראה חשוד המשחזר רצח שלא ביצע. בקלטת מצולם החשוד כשהוא מתבקש להצביע על מקום הרצח. האיש נראה מבולבל וחסר אונים, שהרי ההודאה שנגבתה ממנו לאחר מעצר משפיל וחקירות קשות היתה הודאת שווא, והוא מעולם לא היה בזירת הרצח. בקלטת נשמעים גם חוקרי המשטרה כשהם מכניסים מילים לפיו של החשוד, כדי שהשחזור הכושל לא יקלקל את התיק, שמבחינתם כבר פוענח.

הפרקליטות האשימה את האיש ברצח, כשהיא מסתמכת בין השאר על השחזור המביך. הוא שוחרר רק לאחר שבמקרה נתפסו הרוצחים האמתיים, שהורשעו לאחר מכן בבית המשפט.

השידור הצפוי הכניס את המערכת ללחץ. באולמו של נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט דוד חשין, ניסו אנשי הפרקליטות והמשטרה למנוע את פרסומה, תוך שהם מעלים טענות שחלקן מגוחכות למדיי בהתחשב בעובדה שבדרך כלל המשטרה היא זו שמדליפה מחדרי החקירות.

המשטרה והפרקליטות התעקשו כי מה שעומד מול עיניהם בין השאר הם ערכים של "פרטיות הנחקר, טוהר ההליך השיפוטי ומראית פני הצדק". אלא שאברהם הירשזון איש 'קדימה', השר לשעבר והאסיר בהווה, היה שמח מאוד לו במשטרה היו מגנים על פרטיותו ונמנעים מלהדליף קלטות בהן הוא משקר בחקירה - פרסום שלא הוסיף דבר מלבד השפלה נוספת של האיש שנחתך מגדולתו. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, היה יכול לקוות להליך משפטי טהור יותר לולא הדליפה המשטרה תמלילים מחקירתו בפרשת טלנסקי.

הרשויות טענו גם כי פרסום קלטת השחזור עלול לפגוע במשפחת הנרצח, אם כי הן לא טרחו לברר אצל המשפחה האם היא מתנגדת לפרסום כדי שלא "לעורר אצלה מחדש את האירוע הטראגי שפקד אותה". אך היו אלו אותן רשויות שמסרו לאותו ערוץ 10 קלטת ובה רגעי שפל מחקירתו של הבדרן דודו טופז, שבעת השידור המיועד כבר לא היה בין החיים. למשפחתו של טופז, שחששה לכבודו של המת ולמצבם הנפשי של ילדיו, נדרשו פניות לשתי ערכאות ונזיפה של שופטי העליון באנשי הערוץ כדי למנוע את פרסום הקלטת המבזה.

טענה אחרת של הפרקליטות היתה כי "פרסום חלקים מתוך קלטת השחזור ייצור תמונה חלקית, אשר עלולה שלא בצדק לערער את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק".

לפני שנה כבר נכשלה המשטרה במניעת פרסום קלטת מחדר החקירות. בית המשפט העליון אישר אז את פרסום הקלטת, בה נראים החוקרים מתעללים נפשית בצעיר בשם ירון תורג'מן. בפסק הדין, שהרשיע את תורג'מן בהריגה, כתב שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, עודד מודריק, כי אמנם בדיעבד הסתבר כי החוקרים לחצו על הפושע הנכון, אך חקירה שכזו היא פסולה ועלולה לגרום להודאה של אדם חף מפשע.  

המשטרה כן הצליחה למנוע שידור קלטת מחקירתו של רומן זדורוב, החשוד ברציחת הילדה תאיר ראדה מקצרין. זדורוב, שמשפטו הולך ומסתבך כבר למעלה משלוש שנים, חזר בו מהודאה ברצח שמסר במשטרה, לאחר שטען כי הודאת שווא חולצה ממנו בלחץ לא הוגן שהפעילו נגדו בחדר החקירות. 

 

הקרב הבא של ללום

עו"ד יואב ללום, שמאבקו מול מערכת החינוך החרדית התפרסם זה מכבר בפרשת עמנואל, יוצא כעת לקרב גדול בהרבה. חמוש בתובנות מהניצחון הבעייתי בעמנואל, ועם לא מעט צלקות שהותיר המאבק בו ובפטרוניו, הוא מעדיף לעת עתה לשלוח אל קו החזית את עורך דינו אביעד הכהן, ולפחות בשלב זה לעמעם את מעורבותו בעניין.

על שולחן מנכ"ל משקד החינוך, ד"ר שמשון שושני, הונח השבוע מכתבו של עו"ד הכהן, בו הוא דורש לחייב את הסמינרים החרדים לבנות בשקיפות בתהליך קבלת התלמידות. הכהן מכוון שוב אל אפליית התלמידות הספרדיות, אלא שהוא פוגע בבעיה רחבה הרבה יותר. עד לימים אלו, שבועות ספורים לפני פתיחת שנת הלימודים, הנרשמות לרבים מן הסמינרים החרדיים לבנות בגיל תיכון אינן יודעות האם התקבלו למוסד בו בקשו ללמוד. הן גם לא יכולות להעריך מה סיכוייהן, שכן רבים מהסמינרים לא מפרסמים קריטריונים ברורים לקבלה ולאי קבלה של תלמידות. כאשר ימים ספורים לפני תחילת שנת הלימודים, אם לא ביום פתיחת הלימודים עצמו, יתברר להורי תלמידה כי לא התקבלה לסמינר, הם יבלו במאמצים קדחתניים כדי למצוא מקום למודים אלטרנטיבי. מעטים יתפנו אז לברר מדוע בתם לא התקבלה. מעטים עוד יותר ימצאו אז זמן וכוחות כדי לערער על ההחלטה.

השיטה, שמותירה תלמידות רבות בביתן בשבועות הראשונים לשנת הלימודים, הפכה את מנהלי הסמינרים המבוקשים לבין החזקים שבעסקנים החרדים.

הכוח לחרוץ גורל של נערה, לעיתים אף של משפחה, ללא צורך לתת דין וחשבון הוא כוח עצום, ובציבור החרדי נשמעות טענות שאף כוח משחית. עו"ד הכהן דורש ממשרד החינוך לחייב את הסמינרים בבחינות אחידות בכתב, בפורמט קבוע של ראיונות ובתיעודם, ובקריטריונים ברורים לקבלת תלמידות.

לא בוחל בקטנות

לפעמים הצצה קלה בביוגרפיה של שופט שופכת אור על פסיקותיו.

השופט עודד מאור לא הילך בגדולות. הוא סיים לימודי תואר ראשון במשפטים במכללה למנהל. הוא עבד כעו"ד זוטר, ואח"כ כשכיר בביטוח הלאומי. לפני שמונה שנים מונה לרשם, ולפני פחות משלוש שנים מונה כשופט שדן בעיקר בתביעות קטנות. אולי בגלל זה הוא הצליח בשבוע שעבר לזהות עניין שהוא אולי קטן, אבל מטריד מאוד את רוב אזרחי המדינה. בשתי פסיקות, אחת נגד חברת הכבלים הוט, והשנייה כנגד חברת הסלולארי פרטנר, הוא פסק פיצוי קטן של 2000 ש"ח לאזרחים פשוטים. שתי החברות לא עוללו לאזרחים דבר חוץ מהתעמרות שגזלה מהשניים זמן וכוחות נפש. השופט מאור תימחר אחת ולתמיד את העניין.