בשבע 403: שלמה בר בעקבות אלבום חדש

ירעם נתניהו , י"ח באב תש"ע

בעקבות האלבום החדש 'בסוד תפילת ערער'

ארבע שנים לאחר צאת אלבומה האחרון 'עננים נמוכים', להקת הברירה הטבעית מוציאה אלבום חדש – 'בסוד תפילת ערער'. כמסורת הלהקה יש באלבום שירי משוררים ופיוטים שהלחין שלמה בר: 'שחר אבקשך' של רשב"ג, 'שיר לאשת נעורים' של נתן אלתרמן, 'ברכה' של לאה גולדברג ועוד. באלבום תמצאו גם שיר מחאה מקורי.

 

באלבום הבכורה שלכם ביקרתם את התנהגות החברה הישראלית לבני עדות המזרח. 30 שנה אחרי – אתה סבור שיש שינוי?

בעבר היה הנושא היה טאבו, והיום יש יותר מודעות. כולנו יודעים שיש פערים תרבותיים חברתיים וכלכליים, ולא השכלנו על עד היום למצוא את הגשר התרבותי האחיד.

 

מה דעתך על פרשת עמנואל?

זכותו של כל שבט לסגור את עצמו. עם זאת, הוא לא יכול ליהנות מהמערכת של המדינה מצד אחד, ומצד שני לעשות איפה ואיפה בתוך בתי הספר. זאת גם גזענות וגם צביעות. אני מתפלא על התשובה הרפה שבאה מצד ש"ס בעניין.

 

מה גרם לך לשבץ שיר מחאה נגד תעשיית התרופות ובעיקר נגד הריטלין?

אנחנו מתריעים על היד הקלה שבה מחלקים את התרופה הזו. אנו חיים בתקופה שכמעט כל האוכל מגיע עם כל מיני תוספות כימיות, ואין ספק שזה גורם לשיבושים לא קטנים, במיוחד אצל ילדים. איש לא הוכיח שהריטלין פותר הבעיה. הוא לכל היותר דוחה אותה. בינתיים חברות התרופות הולכת ומתעשרת על חשבוננו.

יואב קוטנר כתב "שלמה בר ולהקתו הברירה הטבעית היו בין המוסיקאים שהשפיעו יותר מכל על קבלת המוסיקה המזרחית ע"י הממסד התקשורתי בארץ". אתה באמת מרגיש חלוץ?

הרגשתי שעשינו דברים שלא נעשו במוזיקה, והפגשנו בין תרבות מזרח למערב. הרי החברה הישראלית עצמה היא מפגש של תרבות מזרח למערב. אומרים לי שאני חלוץ אבל זה לא מעסיק אותי. כשהתחלנו, עשינו זאת לא כי הרגשנו חלוצים אלא מתוך צורך.

 

מה דעתך על פריחת המוזיקה המזרחית?

השימוש במטבע הלשון 'מוזיקה מזרחית' הוא שימוש גזעני. האם מוזיקה שעושים אשכנזים היא מוזיקה ישראלית? ההבדלה בעיניי היא בין מוזיקת פופ-בידורית לבין מוזיקה אמנותית ועמוקה יותר, או בין מוזיקה מסחרית ללא מסחרית. אבל לא בין 'מזרחית' לישראלית'. אני בעד מוזיקה איכותית אמנותית, שימוש בטקסט שיש בו ערך ובלחן טוב.

 

באלבומך החדש הלחנת את 'שחר אבקשך' של רשב"ג. מה קוסם לך בשירת ימי הביניים?

בכל תקליטיי הקודמים עסקתי בתקופת תור הזהב – מהשיאים של השפה העברית. אני מרגיש אהבה עמוקה לשפה דרך התקופה הזו. המוזיקה האנדלוסית היא נדבך חשוב מאוד לתרבות היהודית.

 

למה הכוונה 'בסוד תפילת ערער'?

בתפילה יש מהערירי, מהבדידות, ומההתכנסות וגם מהזדככות שבן אדם מנסה להגיע אליה בכל תפילה ותפילה.

 

פריחת המוזיקה היהודית גם בקרב הציבור החילוני – תופעה חולפת?

אני חושב שאם יעסקו באיכויות באמת היא תישאר, ואם יעשו ממנה פס ייצור היא תיעלם. אני שמח על התופעה ומקווה שלא תחלוף, כי לפנות למקורות שלנו ולדלות מהן את מה ששייך לנו באמת זו אחת מנקודות הבגרות שלנו.