בשבע 404: תל אביב תחילה

אם חשבתם שתפקידה של אגודת סטודנטים מתמצה רק בהשגת הנחות והטבות כלכליות אינכם לומדים באוניברסיטת ת"א...

שמואל אדלמן , כ"ה באב תש"ע

אם חשבתם שתפקידה של אגודת סטודנטים מתמצה רק בהשגת הנחות והטבות כלכליות אינכם לומדים באוניברסיטת ת"א. בעיצומו של גל החום פתחה השבוע האגודה קורס מנהיגות מדיני שמטרתו, "להכשיר סטודנטים מודעים ובעלי כישורים להיות אזרחים מובילים בחברה". תוכנית הקורס כוללת הרצאות בתחום המדיני, סיורים בחברון, במאחזים וסביב גדר ההפרדה. גולת הכותרת של הקורס היא הכנת פרויקט שיזכה את הסטודנטים במלגות נאות בנות 1000 שקלים.

עידוד למעורבות חברתית נשמע כדבר מבורך, אלא שבירור קצר מגלה שהקורס רחוק מלהיות ניטראלי. מי שפרסה את חסותה עליו היא לא אחרת מתנועת השמאל הקיצוני "שלום עכשיו", שמפרסמת את הקורס באתר הבית שלה. לא צריך דמיון פרוע כדי לנחש מה יהיו המסקנות המתבקשות מהקורס, גם אם ייפגשו הסטודנטים במהלך סיוריהם באנשי ימין.

רועי סגל, סטודנט למשפטים באוניברסיטת תל אביב מתקומם:

"כל שנה חברי הסטודנטים ואני משלמים 280 ש"ח שירותי רווחה שמגיעים לפחות באופן חלקי לאגודת הסטודנטים. תפקידה של אגודת הסטודנטים לשרת את הסטודנט ללא אפליה. מאחר ואני סטודנט ימני לא אוכל ליהנות משירות זה של האגודה רק בגלל נטייתי הפוליטית".

בתגובה לשאלתי מיהרה דוברת האוניברסיטה להפנות אותי לאגודת הסטודנטים. לשאלתי האם ישנה מדיניות קבועה לגבי שימוש במתקני האוניברסיטה לא קיבלתי תשובה. מעניין מה היה קורה אילו ברוך מרזל, למשל, היה מבקש להרצות את משנתו בקמפוס התל-אביבי.


מאגודת הסטודנטים נמסר בתגובה: "אגודת הסטודנטים פנתה לארגונים העוסקים במצב המדיני, בהם כאלה מהצד הימני של המפה הפוליטית, כמו מועצת יש"ע ו'אם תרצו', אך עד כה טרם התקבלה מהם התייחסות. 'שלום עכשיו', לעומת זאת, הסכים לקחת על עצמו את מימון הקורס באופן מלא.

ראוי לציין כי למרות ש'שלום עכשיו' לוקחים חסות על הקורס, התכנים בו מאוזנים. לצורך ההמחשה, השבוע נערך סיור במועצת קרני שומרון שלווה על ידי ראש המועצה הרצל בן-ארי, ובהמשך הקורס צפויים להתארח אנשי רוח ופוליטיקאים מהימין".

עכשיו רק נותר לקוות שמועצת יש"ע, 'אם תרצו' וגורמי ימין נוספים ירימו את הכפפה.