בשבע 404: עוד להיטים

תרשו לי להתפרע ולדמיין את הדיאלוג בין חיים ישראל לבין יוצרי האלבום האחרון שלו, דרך חדשה'.

אמציה האיתן , כ"ה באב תש"ע

תרשו לי להתפרע ולדמיין את הדיאלוג בין חיים ישראל לבין יוצרי האלבום האחרון שלו, דרך חדשה'.

חיים: חבר'ה, אני צריך עכשיו אלבום של להיטים, והרבה.

חבר'ה: עוד להיטים? לא מספיק לך כל הלהיטים שעשית עד היום?

חיים: לא מספיק ולא בטיח. חייבים עכשיו דיסק פיצוץ עם מינימום חמישה להיטים.

חבר'ה: באיזה סגנון לייצר את הלהיטים?

חיים: לא חשוב, שיהיה מכל הסוגים והמינים, העיקר שיגניב את המאזינים.

חבר'ה: אפילו בעברית חסידית?

חיים: מצידי שיהיה ביידיש, באמהרית או בלאדינו, קדימה, לעבודה!

וכך נולד לו 'דרך חדשה' שאמתחתו להיטים מכל הסוגים והמינים: מזרחי קלאסי, רוק לא קל, שירי נשמה וגם שיר ביידיש.

את חיים ישראל ממש לא צריך להציג. רק לשם המיקום על פני מפת התרבות, נגלה לכם ששמו המקורי הוא אשואל (ואם תחפרו עוד קצת תוכלו לגלות שאחיו הוא לא אחר מאשר איציק אשל). למרות פני הילד שמופיעים בחוברת הדיסק בכל צורה אפשרית, ישראל כבר מופיע שנים רבות ומאחוריו אלבומים לא מעטים, וגם להיטים מוכרים. מבחינתי אחד השירים הגדולים שלו הוא 'לך אלי תשוקתי', שאני אישית מסוגל לשמוע אותו הלוך וחזור ללא הפסק.הקול שלו הוא באמת מתנה משמים, והוא גם יודע לנצל אותו בצורה מעוררת התפעלות. אחד הדברים המיוחדים, שמאוד בולטים באלבום האחרון, הוא העובדה שכל שיר נשמע כאילו מישהו אחר שר אותו. חיים מתאים את גוון הקול לסגנון של השיר ומי שלא ממש מכיר, יכול ממש להתבלבל.

למרות הקצב ה'מגניב', המילים לעיתים מעט מאכזבות. בשיר השקט הכי יפה באלבום, למשל, תמצאו את המילים "אלוקים תעזור לעולם הזה". בשירים הקצביים יותר תוכלו לשמוע - "בכפיים בכפיים, לתופף בנשמה". לטעמי היה ניתן להשקיע עוד קצת יצירתיות במילים ולהגיע לאלבום ממש מושלם.

אפשר למצוא באלבום החדש פיתרון לכל אירוע או מצב רוח. ברגעים של שקט ואפילו מעט דיכאון מומלץ להאזין ל'העולם הזה' או 'תפילת הילדים'. בעיצומם של ריקודים ושמחה תשמיעו את 'הלילה', 'אמן' וכמובן 'בכפיים', ואי אפשר להתעלם מ'נעלה נעלה' – לטעמי הברקה מוסיקלית: שילוב של הברה חסידית, יידיש ומלך המשיח, יחד עם "שבחי ירושלים" הקלאסי, וכל זאת בליווי הגיטרות של אבי סינגולדה והקול המיוחד של חיים ישראל – השיר הזה יכול ללוות את כולנו בכיף בעלייה לרגל לבית המקדש, במהרה בימינו, אמן!