בשבע 404: על סדר היום עם מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת.

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מצהיר בראיון ל'בשבע' כי הוא רואה בנפילת הטילים בעירו אירוע נקודתי...

על סדר היום / רוני ארזי , כ"ה באב תש"ע

עם מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת.

האירועים הביטחוניים של השבוע האחרון בדרום ובצפון, הביאו אמש (ד') את ראש הממשלה נתניהו להזהיר את חמאס ואת ממשלת לבנון לבל יבחנו את נחישותה של ישראל להגן על אזרחיה וחייליה. "בימים האחרונים היינו עדים לשלוש התקפות נפשעות מעזה, מלבנון ומסיני", אמר נתניהו בהצהרה מצולמת ששלח לכלי התקשורת. בהתייחסו לקביעת מצרים כי גורמים פלשתינים הם שעומדים מאחורי הירי ביום ב' מסיני אל אילת וירדן, אמר ראש הממשלה כי "השימוש בשטחה של מצרים לא יעזור לחמאס לברוח מאחריות. מי שיירה על אזרחי ישראל ולא חשוב מהיכן, נגיע אליו ונכה בו בעוצמה רבה".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מצהיר בראיון ל'בשבע' כי הוא רואה בנפילת הטילים בעירו אירוע נקודתי, אך מגדיר "סכנה אסטרטגית" את העדרה של גדר ביטחון בגבול בין ישראל למצרים.

זו לא נפילה ראשונה של טילים השנה באילת. כיצד הגיבו הפעם התושבים?

"העיר התנהלה גם תוך כדי האירוע וגם לאחריו בצורה מסודרת. לא נרשמו כל תופעות חריגות שמקורן בבהלה, פחד או דברים מן הסוג הזה. חלק גדול מהתושבים התעדכנו רק מכלי התקשורת על שאירע. כמובן שאנחנו לא אוהבים את מה שקרה ואני יודע להגיד שהתנועות הקיצוניות האיסלאמיות כמו הג'יהאד האיסלאמי ואל קעידה, יש להן עניין גדול לייצר מהומה בגזרת מפרץ ים-סוף. אני סמוך ובטוח שכל עמי האזור שרוצים שקט, ימצאו את הדרכים לעקור את הרשע הזה שמנסה לפגוע לנו בחיים".

שגרת התיירות בעיר נפגעה כתוצאה מהאירוע האחרון?

"לשמחתי אין ביטולים בטווחים הקרובים. אנחנו לא יודעים איך הדברים הללו ישפיעו על תיירות החורף, ואני מאוד מקווה שעד אז הסיפור הזה יישכח ולא נצטרך לשמוע על טיסות שמתבטלות".

כיצד נערכים למצב שבו האירועים הללו, חס וחלילה, יחזרו על עצמם?

"אילת היא עיר ואם בישראל. באופן שגרתי אנחנו מתרגלים כל מיני תרחישים וכשהיינו צריכים להתמודד עם תרחישי אמת כמו הפיגוע שהיה במלון הילטון טאבה לפני שש שנים, יחידות החירום והיחידות הרפואיות של העיר אילת הוכיחו שהן עושות את העבודה בצורה הטובה ביותר, מה שמלמד שהתרגולים הם דבר חשוב, וטוב שהם נעשים".

אתה מסוגל לדמיין מצב שבו ישראל מציבה מערכות הגנה כגון כיפת ברזל סביב אילת?

"נפגשתי עם גורמי הביטחון הרלבנטיים והחלטנו להתייחס למה שקרה עד עכשיו כאירועים חריגים ואני מקווה שכך זה יישאר. אני לא רוצה בעיר תיירות שאמורה להזמין אליה תיירים מהארץ ומחו"ל, כל מיני קריאות התרעה ואזעקות. ההחלטה תהיה בסוף של גורמי הביטחון על סמך הנתונים המצטברים, ואני מאוד מקווה שלא נזדקק לזה. אציין שאנחנו כאן באילת דורשים כבר שנים שהגבול המערבי ימוגן במיגון הרבה יותר מאסיבי. יש כבר החלטה על הקמת גדר לאורך הגבול המערבי ואני מקווה שזה ייעשה בטווח הקצר".

הגדר אמורה להביא מזור גם לבעיית המסתננים. באחרונה דובר רבות על נכונות הממשלה להילחם בתופעה. אתה מרוצה מהתנהלותה בעניין?

"אני ממש לא מרוצה. מה שאנחנו עושים זה מעט מדי ומאוחר מדי. המסתננים דורשי העבודה החודרים לשטחה של מדינת ישראל מארצות שחלקן עוינות לישראל הם דבר שמדינה ריבונית לא יכולה לסבול ולא יכולה להרשות לעצמה. צריך בראש ובראשונה לחסום בכל דרך את החדירה של המסתננים הללו לשטחה של מדינת ישראל - כך נהוג בכל העולם ואין סיבה שזה לא יהיה נהוג בעיר אילת. אני מצפה מהממשלה שגם תאסוף את כל אותם מסתננים בלתי חוקיים ותחזיר אותם למחוז חפצם או למולדתם בכל הדרכים שהיא מוצאת לנכון. צריך לרכז את כולם במחנה מעבר מסודר ומשם לשלוח אותם אחר כבוד. אני מקווה שהממשלה תגיב באסרטיביות ובנחישות, שתציג מדיניות ברורה ותעצור את התופעה שמהווה סכנה אסטרטגית לקיומה של המדינה".

איך משפיעה תופעת ההסתננות על חיי התושבים באילת?

"משפיעה מאוד. אנחנו חשים שהעיר אט אט נכבשת על ידי אותם מסתננים והמספרים הולכים וגדלים משבוע לשבוע. שטחים ציבוריים של תושבי העיר אילת נכבשו והתושבים פתאום רואים אורחים לא קרואים משתלטים על החיים. רק עכשיו סיימתי ישיבה עם מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב יוחנן דנינו, ואנחנו יודעים להגיד על סמך הנתונים שהחדירה הזו גרמה לעלייה ניכרת בתופעות האלימות בעיר אילת וחבל שכך".

האם נוכחותו של הגרעין התורני בעיר מסייעת לשמירה על צביונה היהודי של אילת?

"אני חייב להגיד לך שאני 'מואשם' בכך שאני מעודד את הזרם הדתי, אז אני רוצה לומר שאני גאה בכך שאני מאפשר לתושבים שרוצים ללמוד תורה ולחנך את ילדיהם ברוח הדת לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. אני חושב שזה חלק מהחובות שלי גם כראש עיר ואם תרצה גם כראש עיר יהודי במדינה יהודית. יש לנו בעיר אילת ישיבת הסדר ואולפנא ובנות תרבות תורנית וכולם עושים עבודה נהדרת. אילת היא עיר פתוחה ופלורליסטית, שמאפשרת לכל אחד לחיות כפי שהוא רוצה ויש בכוונתי שכך זה יימשך, ואני בהחלט מעודד את מי שרוצה לחיות בעיר על ערכי התורה והמצוות. אני יכול רק לשמוח בזה".