בשבע 406: לעצמאותה של תורה

מאות רבנים בכנס מחאה: "חובתם של בנים להביע דעה ללא התערבות מבחוץ"

חגית רוטנברג , ט' באלול תש"ע

מאות רבנים השתתפו אמש (ד') בכנס מחאה שהתקיים במלון 'רמדה' בירושלים. הכנס נערך בעקבות זימונם של הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף לחקירה אודות מכתבי ההסכמה שהעניקו לספר 'תורת המלך'. בכנס נטלו חלק רובם המכריע של רבני הציונות הדתית לגווניה, ובסיומו חתמו על קול קורא הקובע כי זכותם וחובתם של תלמידי החכמים ומורי ההוראה להביע את דעתם בהלכות ציבור. "זכותם וחובתם העקרונית של תלמידי חכמים ומורי הוראה בישראל לעסוק בהלכות מדינה לעומקן כדי שיהוו מקור השראה והדרכה לעמנו לאורה של תורה. מתוך כך פשוט וברור שכל בירור של סוגיות תורניות צריך לבוא מקרב גדולי התורה בלבד, ללא התערבות חיצונית", נכתב בקריאה. גם הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת 'כיסא רחמים' נטל חלק בכנס. על הקריאה חתם גם הרב יהודה מועלם, ראש ישיבת 'פורת יוסף'. מארגני הכנס מסרו כי בפרקליטות הביעו חשש מהחזית המאוחדת שהציבו הרבנים מול הניסיון לחקור את עמיתיהם.

בצלאל סמוטריץ' מתנועת 'קוממיות', יוזם ומארגן הכנס, מסביר ל'בשבע' כי "כל זקני רבני הציונות הדתית ואחרים התאחדו והסכימו ביניהם כי חובתם של רבנים להביע דעה בענייני תורה, והביעו חוסר הסכמה מוחלט לסתימת פיות והגבלה של רבנים. דווקא מתוך הכרת ערכה של מדינת ישראל ומתוך אחריות ומחויבות כלפיה, התורה חייבת לומר את דברה ביחס לעניינים הציבוריים במדינה. לא ייתכן שישתיקו את קול התורה ולא יתנו לרבנים להתבטא בסוגיות ציבוריות. על זה מתאחדים כל הרבנים, מי שמסכים עם הספר וגם מי שלא. כולם הזדעקו נגד החוצפה של זימון תלמידי חכמים כאלה לחקירה על הסכמה לספר".

"שי ניצן צריך להתפטר"

הרב צפניה דרורי, רב העיר קריית שמונה וראש הישיבה במקום, אמר ל'בשבע' : "לשם מה קוראים לרבנים הללו לחקירה? אם זה כדי להבין מה כתוב בספר, בשביל זה אפשר להזמין כל רב אחר שיסביר. אלא רוצים לחקור אותם על השקפותיהם, ודברים אחרים שלא קשורים לספר. הם עושים את זה כדי להפחיד ולזעזע את המחנה. זה גם נראה כמו התגרות וזלזול בכלל הציבור ובעולם התורה וההלכה. לא hיתכן שיזמינו רבנים כה חשובים וייצרו אווירה כזו בין אנשי המשטרה והרבנים. זה פגם מהותי במערכת השלטון. השלטון לא יכול לדון בעניינים הלכתיים כמו שהוא דן למשל באפשרות של פיצוץ במקום מסוים".

הרב דרורי מתקומם בעיקר על התפישה שמאחורי הזימון לחקירה, לפיה משא ומתן הלכתי הוא למעשה דברי השקפה אישיים של הרב המחבר: "גם מי שכתב את הספר לא כתב השקפות אלא דברי תורה. כל ניסיון להזמין אנשים לחקירה על דברים שהם כתבו אומר שלא מבינים מה זה תורה. שם כתובים דברי הלכה, בהלכה דנים עם תלמידי חכמים. כתיבת הלכה אינה השקפת עולם. זה שמייחסים לאנשי הלכה השקפת עולם זו טעות יסודית והיא חמורה מאוד. היא מעמידה את אנשי התורה ככאלה שבמקום לכתוב תורה מעמידים את רצונותיהם העתידיים. זה דבר לא מתקבל על הדעת. אין קשר בין הלכה להשלכות מעשיות, הדברים כאן הם בצד התיאורטי", הוא אומר על הספר המדובר.

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת 'הר עציון', אמר אתמול (ד') בראיון לאתר 'כיפה' כי הוא לא מתכוון להשתתף בעצרת, מאחר שלדבריו היא מעניקה לגיטימציה לספר 'תורת המלך', אותו הוא מגנה בכל תוקף. עם זאת, לטענת הרב מדן, זימונם של הרבנים לחקירת משטרה רק בשל ההסכמות אשר העניקו לספר, משולל כל היגיון. "לא מקובל כי 'הסכמות' לספרים יינתנו כאישור מוחלט לספר. רבנים קוראים חלק מהספר ומעניקים הסכמה לרוח הדברים. כיוון שחלקים מהספר נכונים וחלקים אחרים אינם, אין פסול בהסכמות, אלא אם מדובר בספר שמאה אחוז מתכניו אינם נכונים", אמר הרב מדן והדגיש כי "במקום הרב ליאור, לא הייתי מעניק הסכמה ל'תורת המלך'". לדברי הרב מדן, על המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, להתפטר מתפקידו, זאת מפני שיש לו "סדר יום פוליטי". לטענת הרב, זימון הרבנים לחקירה נעשה "מתוך כוונות רעות להשפלת עולם התורה. שי ניצן לא יכול להישאר בתפקידו ולו יום אחד".

הרב חיים דרוקמן, ראש מרכז ישיבות בני עקיבא, היה מהקוראים הראשונים לקיים את כנס המחאה. עם היוודע דבר החקירה, מיהר הרב דרוקמן לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולהסביר לו כי חקירה כזו אין לה מקום: "חשוב מאוד שיישמע באופן ברור ביותר שאין מקום לשום חקירה של רבנים כשהם מתבטאים בענייני תורה. זו גישה עקרונית שלנו, ללא שום קשר לספר הנידון ותוכנו. אנו מתקוממים נגד העניין לכשעצמו. ביחס לספר יכולים להיות חילוקי דעות, בדיני נפשות צריך אחריות גדולה. אבל הכלל הוא שאין חוקרים על דברי תורה, ועל זה צריכה להיות אחדות של כל הרבנים, לאו דווקא ממגזר מסוים".

איפה ואיפה

הרב דרוקמן אומר כי הדברים חמורים במיוחד לאור היחס המפלה בין רבנים למגזרים אחרים: "קל וחומר כשמדובר פה באיפה ואיפה. לא שמעתי שחקרו אף אדם מהאקדמיה על ההסתה שלו נגד מדינת ישראל או נגד צה"ל, בארץ ובחו"ל. ואלו דברים שממש פוגעים, אבל שם לא חקרו אף אחד. אני זוכר פרופסור שקרא לעלות עם טנקים על המתנחלים, והוא קיבל פרס ישראל. זו איפה ואיפה".

הרב נחום רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים, מוחה גם הוא על החקירה: "לא יעלה על הדעת לעשות חקירות לרבנים שממליצים או על ספרים בתורה. זה לא עניין למשטרה ולשב"כ. גם אם יש שם דברים לא ראויים - רבנים צריכים להחליט מה ראוי ומה לא".

לדברי הרב רבינוביץ', אין להפלות בין רבנים לכוהני דת אחרים, הזוכים ליחס מכובד: "מי שאחראי לכך צריך לדעת שלא ייעשה כן. האם יעלה על הדעת שהיו מזמינים לחקירה אימאמים וכוהני דת אחרים? אז מה פתאום רבנים כן? לא חשוב על מה מדובר, אני לא מכיר את הספר, זה לא משנה. לא היו מזמינים אנשי דת אחרים בצורה מבישה כזו, אז קל וחומר שלא רבנים".

הרב הראשי, הרב יונה מצגר, התייחס גם הוא לזימונם לחקירה של הרבנים והביע את דעתו החד משמעית כי מתן מכתב ברכה או הסכמה לספר הלכתי אינו עילה לזימון לחקירה. עוד אמר כי ברור לו כי אילו משטרת ישראל היתה פונה לרבנות הראשית ומבקשת חוות דעת מקצועית על מהותה של הסכמה או מכתב ברכה לספר תורני, לבטח לא היתה נוקטת בצעד מיותר זה. כמו כן הרב הביע פליאה על כך שמרצים באוניברסיטאות מרשים לעצמם להביע עמדות קיצוניות אנטי ציוניות ונהנים מאיצטלה של "חופש אקדמי". כן פנה הרב הראשי לישראל אל חברי הכנסת הדתיים על מנת שיקדמו חקיקה שתשווה את מעמדם של הרבנים לזה של האקדמאים בעניין חופש הביטוי והבעת דעות דמוקרטיות בשם "החופש הרבני".